IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete pentru felul doi, Mancaruri - retete - idei pentru felul II
angeldust
post Sep 28 2008, 06:54 PM
Post #31





Musafir






Maaaah, lasa-ma ca m-am muncit jumate de zi la clatitele alea cu carne a la Cleo (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) E drept ca or fost bune, si mai drept e ca nu mi-or iesit nici pe jumate asa aspectuoase, iar concluzia finala e ca n-o sa mai fac degraba (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Sep 28 2008, 08:48 PM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Hai Angel ca ti-au iesit fain.
Acum cred ca nus cat la suta din femei da' nu mare procentul gatesc de placere eu nu-s printre ele (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Eu gatesc ca n-am incotor si incerc sa fac cele mai simple retete posibile de multe ori ca nu-mi place sa stau prea mult in bucatarie cand vine vorba de mancare, cand vine vorba de dulciuri acolo se schimba treaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 30 2008, 02:18 AM
Post #33


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Carne de pui in sos bechamel

Ingrediente: 600g carne de pui (piept sau pulpe partea de sus); 150g mozzarella; 200g costita afumata (bacon); 100g brie; sare; piper; unt, pezmet

- se taie carnea fasii subtiri si se aseaza frumos intr-o tava unsa cu unt si presarata cu pezmet
- al 2-lea strat este de bacon
- al 3-lea asezam alternativ branza brie si cascaval
- daca tava e mai mica va mai ramane de pus un strat de costita apoi iar branza apoi carnea de pui
- eu am avut doar 3 straturi
- se acopera cu sos bechamel, se presara cu putin pezmet si se da la cuptor 45-50 de minute

Sos bechamel: 50g unt; 50g faina; 500ml lapte; sare; piper, nucsoara (optional)
- intr-o craticioara topim untul, punem faina dintr-o data si amestecam repede sa nu se formeze cocoloase, adaugam laptele incet si amestecam incontinuu sa evitam formarea cocoloaselor. Adaugam sare, piper si nucsoara si amestecam pana se ingroasa sosul apoi tragem deoparte so pricedam ca mai sus


este f simplu de facut si gustul e grozav. Se potriveste cu o salata.

branza brie
(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/102_2827.jpg)
(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/102_2837.jpg)
(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/102_2845.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Sep 30 2008, 09:45 AM
Post #34


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Doamne, ce bine arata. Trebuie sa incerc si eu asta! (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Sep 30 2008, 10:15 AM
Post #35


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



ooooooooooooo, s-a apucat Ange de gatit! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
dupa ce ne mai declari ca-ti place sa faci si curatenie te bagam in lista "gata de maritat" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
acum pe bune, haleala arata f bine, felicitari (IMG:style_emoticons/default/clap3.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girlish
post Oct 1 2008, 01:19 PM
Post #36


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 262
Joined: 18-February 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 231



Azi am facut ceva bun si rapid. Sa-i zicem: PESTE CU LEGUME LA CUPTOR

Am uns o tava maricica cu ulei, dupa care am asezat bucati(4) de file crap sarate si impanate cu usturoi, printre ele am pus 4 cartofi taiati putin mai mari ca pt. cartofii prajiti, 2 morcovi taiati bucati potrivite, 1 gogosar taiat bucati, 2 rosii taiate maricel le-am pus peste fiecare bucata de peste. Le-am bagat la cuptor vreo 20 min., dupa care am mestecat legumele in tava, le-am sarat si am turnat peste peste 150 ml vin alb. Dupa inca 30-40 min au fost gata. Inainte sa le scot din cuptor cu vreo 15 min am intors peste cu partea cu pielita in jos.

Cartofii au iesit ceva intre cartofi fierti, copti sau prajiti, iar morcovii f. dulci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 1 2008, 06:39 PM
Post #37


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



valei, cum arata clatitele aleaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...........................
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 1 2008, 07:55 PM
Post #38





Musafir






Azi m-a chinuit talentul sa gatesc ceva mai "exotic" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Asa ca am facut un soi de Cordon Bleu cu Vinete ?? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

F simplu, am curatat o vanta de coaja, am taiat-o felii si am pus sare pe ea. Am lasat-o asa vreo juma de ora, dupa care am spalat feliile de excesul de sare si am pus intre doua felii de vanta, o felie subtire de costita afumata si una si mai subtire de cascaval. Le-am dat prin faina, am presat acolo bine sa nu se desire tot, apoi am dat prin ou si le-am prajit.
Aparent a iesit ceva interesant si gustos, din pacate insa vinetele tot au fost putin amare (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Am mancat mult castravete refreshing odata cu ele sa nu simt si asta mi-a fost pranzul :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 1 2008, 07:57 PM
Post #39


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Trebuia sa si presezi vinetele. Amareala poate fi si daca vinata e putin batrina (are seminte mari).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Oct 1 2008, 08:13 PM
Post #40


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



ce, numai voi sa va laudati? wait for me, wait for me (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

so, dupa cum am anuntat pe topicul de bar si drinkuiala, m-am apucat de varza calita. am terminat-o, am si halit o portie si e buna. acum mi-am dat seama si de ce data trecuta cand am facut varza calita avea mancarea o culoare ciudata. am uitat sa pun bulion (IMG:style_emoticons/default/stupid.gif) asta de acum e buna. si m-am hotarat: nu o sa ma mai entuziasmez atata la mancarurile facute de mama evazionistului. pot sa fac si eu la fel!

presupun ca tre sa bag si reteta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
am calit vreo doua cepe cu un ardei gras mare in putin ulei, cand s-au inmuiat un pic am aruncat carnaciorii afumati si le-am calit pe toate la gramada pana a ajuns ceapa aurie. apoi am rasturnat varza tocata (nu va puteti imagina cat m-am chinuit sa o toc, mi se pare cel mai greu lucru posibil), un pahar de apa si am lasat sa fiarba. mai mestecam din cand in cand dar nu a fost suficient si tot s-a prins un pic (IMG:style_emoticons/default/rusinosul.gif) cand mi s-a parut mie ca a inceput sa mai scada, am mai pus niste condimente, piper, cimbru, un pic de sare si la final, cand varza deja era gata, am pus cateva linguri de bulion si niste zdrente de patrunjel si am mai lasat pe foc cateva minute amestecand. nu ma intrebati de cantitati pentru ca la mine totul se face ochiometric (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 22nd June 2024 - 09:58 AM