IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pregatirile pentru Pasti - curatenia, organizare, count down-ul a inceput
kalua
post Mar 25 2007, 03:08 PM
Post #1





Musafir






Fetelor, ati inceput deja curatenia de primavara?
Eu abia de maine mi-am propus sa incep cu spalatul geamurilor, a perdelelor, curatenia mare in general pe care sper s-o termin la sfarsitul saptamanii.

As vrea sa scriem aici si despre organizarea pe ultima 100 de metri, mai ales cele care vor avea musafiri in duminica Pastelui (ce cand cumparam, ce se poate gati cu o zi, doua inainte, cand incepem cu decoratul mesei, etc)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Mar 25 2007, 05:14 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



eu am terminat o (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

ieri toata ziua am facut smotru dar intr o zi,cu mama,am reusit sa terminam tot apartamentul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
asa ca....gata cu curatenia!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 25 2007, 07:11 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pokemon, fericito! Io am dat jos si spalat perdelele, le-am pus la loc. Am sters si geamurile, am scos vreo 5 saci de lucruri inutile care asteapta sa fie duse la gunoi; chiar nu stiu de unde s-au adunat; covoarele: vreau o firma care sa le ia de acasa si sa le aduca inpoi curate, astept de la o cunostinta numarul de telefon; la 3 lei metrul patrat, numai caratul de la etajul 3 pina jos ( nu e lift) face mai mult... in rest... sa vad, Dumnezeu cu mila!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 25 2007, 10:49 PM
Post #4





Musafir






norocul meu ca am aspirator cu spalare (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si am scapat de chinul covoarelor spalate. in rest... o sa fac weekedul viitor - perdelele si geamurile se fac repede, praful la fel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 25 2007, 10:56 PM
Post #5





Musafir






Si eu trag doar o spalare cu aburi la covoare, asta-i repede gata.
Chiar azi m-am uitat cat praf s-a pus pe ramele de la tablouri, ca astea nu-s sterse asa de des (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Mar 26 2007, 07:06 AM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



eu am noroc ca stam in chirie si totul e cam provizoriu pe aici... nu tu tablouri.... nu tu mobile.... covoare super mici (IMG:style_emoticons/default/322.gif) cel mai mult dureaza treaba cu hainele si cu bucataria si baia. imediat o sa gat treaba, si pe deasupra, de pasti ne mutam la maica-mea pentru 10 zile, si la ea face ea curat..... hehe!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Mar 26 2007, 08:10 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Eu de miercuri pana in sambata dinainte de Pasti sunt singura acasa...so am timp berechet de curatenie, asa ca o iau cu incetisorul: azi un pic, maine un pic.
In schimb la provizii ma apuc de azi (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 26 2007, 09:41 AM
Post #8





Musafir






Domle, eu daca n-am covoarele batute de sotul meu, se cheama ca n-am facut curatenie! Asa de bine le bate, le curata si le spala, ca miroase bestial de bine in apt dupa!!! A incercat el sa vocifereze, sa faca greva, s-a interesat printre masculii de la servici(of, of, amaratzii...), cica nimeni nu mai bate covoarele, e depasita actiunea...nu conteaza!!!!
Weekend-ul asta l-am lasat la mamitza lui sa suga si sa se destrabaleze, fiindca weekend-ul urmator is "shmotrul time"!!!!
Am luat pulpa de vitzel in avans, iau si bere si ceva dulce pana cand aterizeaza home, ca sa-l energizez...ca si cum i-as lua sange, nu ar bate covoarele!!!
In fine...imi place sa fac curatenia intr-o singura zi, inclusiv spalatul perdelelor si uscatul lor afara, in aer curat, sa miroasa a primavara...
Cumparaturile le-am inceput deja de ieri, am cumparat cateva ingrediente pt drob, mustarul, condimentele(de abia le mai gasesti sapt viitoare), m-am uitat de servetele, dar n-am avut nici o revelatie, nimic frumos de Paste, in schimb am vazut fetze de masa superbe...dar le am p-alea de la Craciun, aurii...sa vad, parca mi-ar placea una intr-o culoare pastelata totusi...
Am "scanat" oferta la sucuri/ nectar, whisky, irish cream si vinuri...am ochit cateva, dar il astept pe "iubi" sa le care...asta duminica se va intampla, dupa ce-i "dezvolt" musculatura lunga si scurta la curatenie first...
Si carnitza o voi cumpara tot weekend-ul viitor.
Verdeatza si legumele proaspete le voi cumpara in sapt Mare, ca-mi place sa-mi creasca adrenalina la bataia pe rosii, ardei si castraveti in Billa! De abia astept sa-i smulg ultimul castravete nestrivit de sub nas vreunui sotz trimis la cump de nevasta...ah, sunt rea de rea!
Si sambata din ajun va fi pt flori(narcise si zambilutze), tort, impanat si condimentat friptura, aranjat ultimele detalii la cadouri, etc. Plus programare la cosmetica dupa-amiaza, dac-o mai fi timp....
Si nu in ultimul rand, in duminica Floriilor, improspatez pamantul in toate ghivecele, sa se bucure si buruienile mele de venirea Pastelui. Mancale-as!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 29 2007, 10:33 PM
Post #9





Musafir






Geamurile-s curate, perdelele spalate (pe una mai trebuie s-o calc si s-o pun la loc), am dat toate tablourile jos si le-am sters pe toate partile. Sambata urmeaza sa sterg lampile si dulapurile pe sus.
Bautura, servetele, fata de masa am. Maine cumpar bezelele pentru una din prajituri.
Saptamana viitoare abia spal covoarele cu abur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Mar 30 2007, 08:57 AM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Raportez si eu: geamurile curate, perdelele la fel, covorul curatat, usile sterse cu solutie pt lemn. Urmeaza mobilele din camere si bucatarie de "lustruit" si sters praful, parchetul si apoi baia. Dar sunt in grafic (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Si cu aprovizionarea sunt cam la jumatate: ce se poate tine in congelator, deja e acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:48 AM