IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Meniu zilnic cu calorii putine, Low-calorie life-style -
andutz
post Apr 11 2008, 01:48 PM
Post #31


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



angel- (IMG:style_emoticons/default/thumbsup.gif) pt mandrul tau (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)

clau- hang in there...stiu ca se poate. In plus, asta iti da ocazia sa "exersezi" bautul apei (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Mie imi place sa beau apa, dar si eu am uneori zile cand nu am chef...si atunci beau si imi imaginez cum ajunge apa la tesuturi si la muschi (vorba vine muschi (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) si cum ii place corpului meu ca-i dau apa...si ma ajuta:).

btw de muschi, am vazut un clip genial...
http://www.wingclips.com/cart.php?target=p...category_id=674

asta e si filozofia mea...(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
emilly
post Apr 12 2008, 10:06 AM
Post #32


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 38
Joined: 17-February 08
Member No.: 3,314



QUOTE(andutz @ Apr 10 2008, 10:55 PM) *
clau...actually..un cup nu este exact un pahar la noi- sau este un pahar mic. Un cup are 240 mg...deci daca paharul tau era un pahar sanatos, probabil ca ai bagat 200 de cal. Si da, sucurile de fructe pot fi cauza ingrasarii tale. Cand iti faci un suc de fructe (proaspat, cu storcator, de cele la cutie nici nu mai vorbesc) tu practic dai la o parte celuloza- pulpa- care nu are multe calorii, saraca, pt ca este fibra, si fibra nu se digera complet (de aia fibrele sunt bune pt digestie, ca mai tot ce intra, si iese :) ). Deci tu din fruct ai luat apa cu zaharurile si, adevarat, cu vitaminele si aroma. Dar pt un pahar mai sanatos de suc, de obicei e nevoie de min 2 fructe (desi la citrice, poate mai putin ca sunt suculente), din care tu iei calorii lichide, care nu te umplu. Deci sucurile de fructe nu sunt o idee buna, pt ca e practic apa cu calorii. E mult mai bine sa mananci fructul intreg, pt ca atunci iei si fibrele, care te umplu, si se considera snack, si iti tine de foame ceva timp. Plus, din suc, zaharurile (chiar daca sunt zaharuri bune, nu de-alea f rele) se absorb f repede in sange, si scad la fel de repede, dandu-ti senzatia de lipsa de energie, ceea ce conduce la mai multe cal.

O regula buna este daca vrei sa slabesti, sa nu bei calorii lichide deloc - toate caloriile care intra sa fie solide, ca sa iti si tina de foame; lichidele sa fie numai apa (si asta din belsug). La mine, singura mea abatere de la asta este cafeaua in care pun lapte- in rest nu beau decat apa. E si mai sanatos asa.

Emilly- :welcome:

te asteptam cu meniul zilnic. Stii cam cate calorii trebuie sa mananci ca sa te mentii? Daca nu ai decat 3-4 kg de pierdut, probabil e mai bine sa nu te omori cu dieting prea mult- mai bine sa faci sport ca sa le dai jos. Si, mai ales, nu uita sa bei apa destula si sa dormi bine :)

stai ca nu citisem atent- cat vrei sa stai tu pe sucuri? numai pe sucuri? esti sub supravegherea unui medic? ai mai facut asta?
Meniul meu pe ziua de azi:

un sandwhich cu paine integrala, branza si ou fiert -300
1 para 70
un alt sandwhich la fel la la md, dar un pic mai mare- 400
1 popsicle-40
apoi iarasi snack- 1 para 70
si diseara popcorn si fructe -400
total:1280 :)


buna,

andutz....asa....


nu sunt supravegherea unui dr..pur simplu stiu de la late colege care au mai facut o astefl de detoxifiere..si sper sa fie bine...si sa nu ma ingras asa cum ai scris tu mai sus......eu am o constitutie buna sa zicem asa adik mereu dupa vara iau cele 3 kg de rigoare ...din cauza lipesei de miscare.......vara alerg mereu in parc, plus ca fac si electrostimulare si masaj macar o data pe sapt.....deci sper sa ajung la proportiile de asta vara cat mai repede sa pot purta rochita alba sa nu mi se mai vada aripioarele astea:)).....si meniul meu zilnic ..pana luni cand intram pe sucuri, pentru ca nu am putut incepe de joi ca nu am storcator si abia luni il primesc...azi am zis asa:

un bol cu iaurt si cereale
un mar
un gratar de peste sau vita ( sa vedem de care imi face mama )

dupa ora 19 sper doar apa......si normal ...azi min 2 l de apa!

va pup si spor sa auzi de bine!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Apr 12 2008, 09:15 PM
Post #33


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



emilly, nu cred ca o sa te ingrasi daca stai numai pe sucuri proaspete si daca nu bei 4 litri de nectar la cutie pe zi. Eu am stat o data 1 luna intreaga pe sucuri si am slabit mult, dar nu recomand la nimeni, pt ca nu a fost foarte sanatos, si se sperie organismul si apoi mai greu slabeste. Nu te sfatuiesc sa stai f mult pe sucuri - si 3 zile o sa-ti faca bine...dar ca sa se duca sunculitele de iarna cel mai bine e sa faci sport si sa mananci normal (cantitati moderate) si sanatos (mai multe salate, proteine slabe, fructe si legume cat mai putin procesate).
Sa ne tii la curent cum merge cu sucurile, si mai ales sa fii atenta la sanatate. Tu nu ai mult de slabit, si mai ales daca faci si miscare, ar trebui sa fie o placere sa slabesti:)
Eu astazi am mancat 1 pruna si apoi un fel de omleta cu ciuperci si cu un sos de ciuperci for brunch ...nu stiu cate cal dar o sa o estimez la 1000...deci pe azi mai imi planific niste fructe si popcorn mai pe seara, sau poate o salata in loc de popcorn...deci nu ar trebui sa depasesc 1200 azi. Plus, imi propun sa urc scarile o data cel putin (stau la 9:) ca sa nu ma simt vinovata ca nu merg la sala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Apr 16 2008, 03:29 AM
Post #34


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



Meniul de azi (ca in weekend am fost plecata si m'am destrabalat cu mancarea un pic:)
- paine integrala cu branza 350
- 2 mere si o porto 160
- 20 de alune -200
- un turkeyburger -500\
-mamaliguta cu branza si smantanica (putiiiiin, putiin:) 300
- o inghe pe bat low fat -40 cal

total: 1540...(IMG:style_emoticons/default/sad.gif) cam multuletz, da' e vina mea ca nu mi-am luat lunch la mine, si am mancat alunele alea in loc, si nu mi-au tinut de foame (cum era si de asteptat) si apoi m-am aruncat pe turkey burgerul ala de numa-numa...macar n'a avut maio...
maine planuim salata...yum:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andy24
post Jun 6 2008, 04:34 PM
Post #35


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 6-June 08
Member No.: 4,023



Hello!

Ma alatur si eu luptei cu caloriile, dupa ce am mai citit pe aici. Despre mine: ma numesc Anda, am 24 de ani, 59 kg, 1.62... sper sa slabesc pana pe la 53 kg dar mi-e cam greu ca am activitate sedentara cea mai mare parte a timpului (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Incep cu meniul meu de azi, care, pana acum, este asa:
___________________
Fulgi de porumb - 70 grame, 249.9 calorii, 5.4 proteine, 0.4 lipide, 60 carbohidrati, 2.5 fibre
Lapte de vaca 1,5% - 250 grame, 125 calorii, 8.5 proteine, 3.8 lipide, 13.3 carbohidrati, 0 fibre
Paste Penne - 80 grame, 285.6 calorii, 10 proteine, 1.4 lipide, 60 carbohidrati, 2.9 fibre
Pasta de rosii - 200 grame, 120 calorii, 10 proteine, 1.2 lipide, 26.8 carbohidrati, 2.4 fibre
Muschi de vita gras - 100 grame, 240 calorii, 19 proteine, 17.2 lipide, 0.6 carbohidrati, 0 fibre
Ulei floarea soarelui - 15 grame, 132.6 calorii, 0 proteine, 15 lipide, 0 carbohidrati, 0 fibre
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 715 grame, 1153.1 calorii, 52.9 proteine, 39 lipide, 160.7 carbohidrati, 7.8 fibre

Si planific sa fac o salata de vinete deseara; sper sa nu trec de 1600 de calorii nesigur.gif

Apropos, voi de unde luati valorile calorice? Eu am gasit calculatorul de calorii de aici: NO LINKS PLS

Il mai foloseste cineva? Sunt corecte valorile? Am vazut ca mai e si unul la NO LINKS PLS, dar nu poti copia meniul si au putine alimente...



This post has been edited by Maàt: Jun 6 2008, 04:46 PM
Reason for edit: NO LINKS PLS, VIZITA LA REGULAMENT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 6 2008, 04:49 PM
Post #36


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) am incurcat borcanele. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Insa chestia cu linkurile e valabila; o sa verific daca apare in site vreo lista cu caloriile, daca nu, o sa avem cit de curind una completa si corecta, promit solemn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andy24
post Jun 6 2008, 05:05 PM
Post #37


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 6-June 08
Member No.: 4,023



QUOTE(Maàt @ Jun 6 2008, 05:49 PM) *
(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) am incurcat borcanele. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Insa chestia cu linkurile e valabila; o sa verific daca apare in site vreo lista cu caloriile, daca nu, o sa avem cit de curind una completa si corecta, promit solemn.

Ok, super! Asteptam lista. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Si ok, no links; (sorry, nu stiam regulamentul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )

This post has been edited by andy24: Jun 6 2008, 05:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 6 2008, 05:08 PM
Post #38


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Multumesc frumos de intelegere. Scrie la Ce sint linkurile si la ce folosesc, Informatii de ordin primar de ce nu e voie cu linkuri .(IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aniava
post Dec 6 2008, 10:11 PM
Post #39


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 5-December 08
Member No.: 5,475



Nu mai zice nimeni, nimic la acest topic? Ma intereseaza tema, si sunt curioasa cum stau cele care au intrat in "lupta cu kilogramele" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Dec 7 2008, 01:27 AM
Post #40


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Si eu as vrea, dar nu prea reusesc. De fapt, imi propun sa mananc mai sanatos, dar mereu, in final, dau iama in ciocolata si alte dulciuri. Sunt o pofticioasa notorie, cred ca imi este inscris in gene!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:42 PM