IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Retentia de apa
elle_ni
post Jan 25 2006, 08:20 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



dar daca am retentie de apa, e indicat sa beau sa zicem 1 litru de cozi de cirese si inca 1 litru de apa kioara?adica, ma gandesc ca dupa ce retin prea multa apa in organism, sa mai si bag alta apa, ca sa aiba din ce retine organismul???????????e o intrebare stupida, in necunostinta de cauza, dar ....intreb si io....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Feb 18 2006, 01:02 PM
Post #12


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Din ce stiu eu, organismul retine apa tocmai pentru ca nu ii dai suficienta...E "disperat" ca sa spun asa...daca i-ai da multa, nu ar mai retine pentru ca ar fi obisnuit sa primeasca...asa, isi face si el rezerve ca nadejdea ta...  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laurici
post May 20 2007, 10:58 AM
Post #13


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 20-May 07
From: rom
Member No.: 1,670



ceaiul de soc e f. ok pentru eliminarea apei, dar cam scarbos la gust
ptr. mine cel putin

daca ati incercat cu trei-fratai-patati spuneti-mi de rezultate
ma intereseaza,si nu am incercat pana acum decat ceaiul de soc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Nov 6 2009, 12:29 PM
Post #14


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Avem topic despre constipatie aici.. Propun sa discutam acolo pentru ca si eu am niste probleme de acest gen. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by Pink Lemonade: Nov 6 2009, 12:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandryna
post Apr 14 2013, 08:28 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 8-April 13
Member No.: 11,761



Buna, fetelor! Vad ca discutia despre retentia de apa e destul de veche si ma gandeam ca ati incercat remediile despre care se discuta un commenturile de mai sus pana acum.

Am si eu probleme cu retentia de apa si e foarte frustrant ca nu reusesc sa slabesc desi merg la sala si am grija intotdeauna la ce si cat mananc...apa beau cam 1 litru pe zi...nu stiu ce sa mai incerc ca sa dau kilogramele jos!

Am vazut mai multe sfaturi despre ceai de soc, ceai de cirese amare...la voi ce a functionat?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 15 2013, 11:56 AM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cum stai cu consumul de sare, Alexandryna? L-ai redus?
Este important sa reducem aportul de sare din organism cind avem retentie de apa.
Stai mult in picioare? Vreun cntrol medical ti-ai facut?
Retentia de apa are cauze multimple, printre care sarcina, o alimentatie nesanatoasa, anumite medicamente, anumite afectiuni hormonale, renale, hepatice, cardiace, varicele, dar si caldura, statul in picioare sau pe scaun pentru o perioada mai mare de timp pot duce la acumultarea de apa in organism.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandryna
post Apr 16 2013, 02:58 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 8-April 13
Member No.: 11,761



QUOTE(Diana @ Apr 15 2013, 12:56 PM) *
Cum stai cu consumul de sare, Alexandryna? L-ai redus?
Este important sa reducem aportul de sare din organism cind avem retentie de apa.
Stai mult in picioare? Vreun cntrol medical ti-ai facut?
Retentia de apa are cauze multimple, printre care sarcina, o alimentatie nesanatoasa, anumite medicamente, anumite afectiuni hormonale, renale, hepatice, cardiace, varicele, dar si caldura, statul in picioare sau pe scaun pentru o perioada mai mare de timp pot duce la acumultarea de apa in organism.


Buna, Diana,

Mananc destul de condimentat, ce-i drept, dar cand gatesc sa stii ca nu pun sare mai deloc. Ce mai iau din snack-urile pe care le mai mananc pe la serviciu...o sa incerc sa renunt si la astea.
Cu statul in picioare clar nu se aplica la mine...stau la birou 8-10 ore pe zi, deci pot sa zic ca stau chiar prea putin in picioare.
O sa ma programez la medicul de familie sa vad ce analize imi recomanda...de cand zic si nu fac asta! Problema e cu timpul, dar m-ai cam pus pe ganduri cu problemele cardiace (eu am cateva cazuri in familie cu probleme cu inima si mi-e cam teama).
Iti multumesc mult de tot pentru sfaturi si te tin la curent cu ce rezolv la medic...acum ca am postat si pe forum poate chiar ma motivez si ajung! (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 17 2013, 11:52 AM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Wow! Snackurile din comert trebuie sa iasa cu totul din alimentatia ta, la fel si mezelurile. Citeste etichetele si ai sa vezi ce aport de sare aduc in organism, sint "bombe" pentru rinichi.
Iar problemele la rinichi dau probleme cardiace. Cu atit mai mult cu cit spui ca ai predispozitie la asa ceva, e musai sa scoti sarea in exces din alimentatie. Si neaparat mergi la medic - stiu cum e treaba cu lipsa timpului, insa la tine e musai. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandryna
post Apr 18 2013, 02:03 PM
Post #19


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 8-April 13
Member No.: 11,761



Mda...ai dreptate, am mai citit un pic pe net despre mezeluri si sticsuri si nu prea e de bine. Problema e ca m-am obisnuit cu ele...azi mi-am luat la birou o punguta cu nuci (nesarate, neprajite) si chiar imi plac la gust. Ma duc si la medic, promit! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grig1984
post Nov 9 2015, 11:22 AM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 43
Joined: 4-February 15
Member No.: 12,746



Si suplimentele pentru slabit pot sa fie bune la pierderea de kilograme cu conditia sa se respecte anumite reguli pe o durata mai lunga de timp. Regulile sunt legate de alimentatie, sport, stres sau stil de viata in general.



Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:21 AM