IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Promovarea valorilor in Romania, Pe ce criterii se promoveaza valorile in tara noastra?
Diana.
post Mar 11 2006, 01:08 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Datorita unui sir de evenimente triste, dintre care ultimul este moartea Laurei Stoica, am inceput sa ne intrebam cu totii (unii dontre noi au facut-o si inainte) pe ce criterii sint promovate valorile in Romania.

S-au pomenit in topicul Laurei nume precum Teo Peter, Anda Calugareanu, Mirabela Dauer, Eva Kiss , Luminita Anghel... sa nu ii uitam pe Mihaela Runceanu, Ioan Lucian Mihalea, Liviu Tudan, Aurelian Andreescu, Iosif Sava, Ludovic Spiess... continuati voi lista...
Sa nu uitam de Cornel Constantiniu pentru care nu s-a gasit o persoana care sa vorbeasca o limba straina in ditamai Ministerul Sanatatii, pentru ca nu exista se pare o persoana capabila sa vorbeasca la un spital din Austria...(Dosarul cunoscutului cintaret s-a pierdut, de era sa moara bietul om pina sa ajunga sa se opereze...)

Sa nu uitam de marii actori care ne-au incintat spiritele, sa nu uitam de oamenii de cultura care nu sint mediatizati... si sa ne uitam cu foarte mare atentie in mass-media romaneasca, invadata de neaveniti, de vulg si de agramatism si de incultura...

Cine face alegerile, de ce, pe ce criterii si cu ce rezultate?
Care vor fi consecintele acestor alegeri si cine va plati si ce pret vor avea aceste alegeri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Mar 11 2006, 01:32 PM
Post #2


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



Foarte bine spus Diana , chiar aveam nevoie de asta .

Sunt multe de spus aici , iar eu cred ca toate astea se intampla din cauza lipsei de implicare sau lenea de a ne "ocupa" de lucrurile cu adevarat importante , e mult mai usor sa "vedem" decat sa "ascultam" .

Exemplu concret , am auzit o remarca in legatura cu calificarea lui Mihai Traistariu la Eurovizion si suna cam asa : "Frumoasa voce dar degeaba daca nu are fata comerciala "

Din pacate aici se clasifica nivelul de "cultura" ...........nu mai zic nimic pentru ca deja m-am enervat , va las pe voi ........
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fahnell
post Mar 11 2006, 01:54 PM
Post #3


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 270
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 65



momentan suntem in era manelelor. valorile insa se vor cerne in mod evident. trebuie doar timp. in rest fiecare in parte ar trebui sa discearca ce e de prost gust si ce nu...si sa nu mai dam nas la toate gunoaiele de la TV. Daca nu se uita nimeni la ei.....nu ii mai cheama nimeni pe sticla. simplu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Mar 11 2006, 02:50 PM
Post #4


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



Fahnele te rog da-mi voie sa mentoinez faptul ca generatia care acum asculta manelele de care pomenesti , urmeaza sa preia conducerea la "oferirea" de "arta muzicala" in urmatorii ani. Tinand cont ca din punctul lor de vedere aceasta e "muzica adevarata" logic tot asta vor alege si vor da mai departe "stafeta" la urmatoarea generatie .....si mai departe .......si mai departe ........si anii aceia de care pomenesti tu se vor face decenii si deceniile secole ...........si nu se va schimba nimic .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fahnell
post Mar 11 2006, 03:24 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 270
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 65



in fond si la urma urmei probabil ca celor de sus pe convin multi prosti care sa citeasca libertatea si sa se uite la emisiunile lui pepe. avand in vedere ca nu isi pun multe intrebari probabil ca sunt si foarte fericiti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Mar 11 2006, 05:18 PM
Post #6





Musafir






din pacate in romania intelectualii nu mai fac copii, copiii care azi sunt elevi sunt copiii celor mai slabi elevi din generatiile trecute. prin urmare, nivelul de cultura este sub cel al marii. din ce in ce se va intampla la fel, chiar mai rau. va fi promovata incultura, vulgaritatea, prostia. oamenii destepti vor parasi romania spre zari mai bune, iar incultii vor ramane, se vor inmulti precum ciupercile, pt ca n-au auzit de contraceptie.... etc etc
nu ma mira ca nu sunt promovati oameni de valoare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fahnell
post Mar 11 2006, 06:03 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 270
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 65



ce ziceam. prosti multi si f veseli (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 11 2006, 11:56 PM
Post #8


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Ce-i cu pesimismul asta oameni buni???

o fi generatia manelistilor in crestere, dar sunt si multi multi oameni normali ramasi si care vor ramane in continuare. Nu pleaca toata lumea unde vede cu ochii sa nu dramatizam! .... si dintre cei care raman sunt multi care vor sa schimbe ceva. Iar dintre cei plecati deja sunt convinsa ca multi incearca sa schimbe imaginea tarii lor natale in ochii celor cu care se intalnesc.... si asta intr-o masura mai mare sau mai mica ....

stiu ca e usor de zis "fa ceva!" ... eu pe undeva am constiinta impacata dar asta-i povestea mea, insa daca stam pe margine, spectatori, atunci intradevar o prea mare urma n-o sa ramana dupa noi .... asa ca sfatul meu incercati si voi sa schimbati ceva in bine pe langa voi iar impactul va exista, mai mare sau mai mic, dar va fi acolo !

dragilor vine primavara hai sa fim mai optimisti ! .... dupa nori INTOTDEAUNA iese soarele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Mar 12 2006, 12:20 AM
Post #9


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



..producatorul tau spune: '-nu canta, dezbraca-te!'.. © nu stiu cine.
si uite asa.. versuri gen asia andre heaven (si daca incep sa scriu nu ma mai opresc) .. au ajuns sa faca ocolul lumii. turnee in sua samd.

ati vazut ca elena carstea a spus la stirile de la 19 la ProTv ca Laura Stoica era necajita ca e in umbra? ca nu prea i se recunosc calitatile si vocea? si a spus 'in schimb, toate PROASTELE, ma scuzati..' inchei citatul..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 12 2006, 12:31 AM
Post #10





Musafir






Fenomenul este global din pacate.
Iar ceea ce putem face noi, oamenii de rand, este sa boicotam spectacolele, emisiunile de acest gen, CD-urile, revistele. Si sa dam copiilor nostri o educatie dupa scara valorilor noastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th September 2024 - 08:03 PM