IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Winsor Pilates, Ce stiti despre exercitiile Winsor Pilates
angeldust
post Mar 8 2007, 09:27 AM
Post #21





Musafir






Sunt foarte bune Pilates, stai linistita Divi ca nu o sa slabesti de la ele, daca in rest mananci bine. In special Winsor Pilates sunt bune pentru ca au si variante pentru cei care au probleme cu spatele sau un gat mai sensibil (asa ca mine) si cel mai mult te ajuta sa iti imbunatatesti postura, sa stai cu spatele mai drept, si lucreaza muschii abdomenului pe lungime. Deci sa nu va asteptati de la Pilates sa faceti "six packs".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 8 2007, 11:17 AM
Post #22





Musafir






atunci e numai bine pt ca si eu am probleme cu spatele de la calculator m-am obisnui sa nu stau drept (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) si ma si cam doare cateodata , o sa ma apuc si eu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 8 2007, 09:14 PM
Post #23


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



QUOTE(sweet_girl @ Mar 8 2007, 12:18 AM) *
am si eu o intrebare..voi de unde ati achizitionat CD-ul cu exercitiile?


sunt doua dintre programele pilates, ca sa-ti faci o mica idee despre ce presupun, gasesti aici ( (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) nu stiu inca sa fac linkul gen aici asa ca-l pun cu copy paste)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 9 2007, 11:32 PM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



mersi pentru raspunsuri angel si fanny. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
am mai downloadat de acolo si alte articole interesante. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 9 2007, 11:47 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, ale noastre de pe site nu sint bune. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sint vreo citeva... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Pilates - gimnastica pentru trup si spirit
Pilates sau Yoga?
http://../articole/Fitness/Pilates-sau-Yoga-.htmlWinsor Pilates
O sa va rog sa respectati regulamentul in ceea ce priveste linkurile catre resurse ilegale; daca alora nu le pasa, noua da.
Siteul oficial este http://www.winsorpilates.com/ si dupa cum se poate observa, nu e de-a moaca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 24 2007, 09:02 PM
Post #26


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Dragelor, am aflat ca exista si exercitii pilates in apa. se numesc Poolates. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Eu una am fost foarte incantata, pentru ca la mare imi place sa fac exercitii in apa, iar Pilattesmi se potrivesc foarte bine.
mai multe informatii puteti gasi

aici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 24 2007, 09:14 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Ce nume i-au dat. De fapt exercitiile alea seamana ceva cu cele facute de incepatorii intr-ale inotului...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jun 26 2007, 01:50 PM
Post #28


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) tare numele!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
glamorousmind
post Aug 28 2007, 07:30 AM
Post #29


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 1
Joined: 28-August 07
Member No.: 2,105



Salutare,

Sunt noua pe forumul asta si m-am gandit sa vin si eu cu ceva informatii personale legate de exercitiile de tip Pilates si nu numai.....
Am fost toata viata o persoana predispusa la asimilarea de kilograme. In clasa a XIIa aveam 71 de kilograme. Am recurs la diverse cure de slabire care m-au ajutat sa pierd kilograme (pana la 51-52 de kilograme in vreo 2-3 ani) dar si sa capat un corp cu un aspect groaznic de imbatranire (vergeturi, celulita, piele lasata). Daca ar fi sa o iau de la capat n-as recomanda nimanui diete fare un sport adecvat.
M-am apucat de sport la vreo 22 de ani ca sa fortific muschii si sa scap de aspectul de "corp in cadere". Si am inceput cu fitness..... nici un efect bun dupa mai bine de o jumatate de an. Ba chiar crescusem in centimetrii fara sa pierd aspectul de celulita (adaugasem 3 kilograme iar pofta de mancare era din ce in ce mai acuta). Am renuntat la fitness si am trecut pe aerobic, acesta din urma fiind recunoscut ca un sport dinamic, feminin, care ajuta la slabire prin arderi masive de grasimi. E drept ca aspectul general mi s-a schimbat in urma aerobicului dar nu mai incapeam in hainele din sifonier. Dupa aproximativ un an de aerobic sustinut catigasem in circumferinta in medie 5-6 centimetrii...si numarul kilogramelor crestea. Dupa un an aveam in plus 5 kilograme fara sa le pierd pe cele pe care le capatasem la fitness. Si astea toate pe un regim alimentar foarte bine controlat. Nu alimentatia era de vina ci faptul ca muschii tindeau sa se fortifice prin "ingrosare". Am inceput sa caut cu disperare alte solutii. Am recurs la masaj anti-celulitic, la drenaje, la saloane de remodelare (electrostimulare, vaccum, sauna etc)... Rezultatele au fost extrem de mici. Dupa ce ajunsesem la 62 de kilograme (intre timp m-am lasat de aerobic ceea ce m-a ajutat sa mai pun vreo 2 kilograme) am reusit sa scad pana pe la 58-59 in urma masajelor si a sedintelor de la saloanele de remodelare. Asta se intampla in februarie-martie anul asta.
Prin aprilie anul asta o prietena mi-a propus sa facem un fel de club de prieteni in care sa ne adunam intr-o sala si sa facem Pialtes impreuna. In toata povestea asta eu trebuia sa studiez si sa inteleg exercitiile Pilates si mai mult sa le si predau celorlati. M-am apucat sa fac singurica acasa din mai diverse exercitii Pilates. La inceput cam o data pe saptamana, mai apoi de doua ori. M-am indragostit de stilul Pilates din ce in ce mai mult, pe masura ce-l intelegeam. Din iunie am inceput cu un grup de prieteni la sala respectiva. Rezultatele au fost uimitoare, si nu am refer numai la remodelare si ci la persoane anchilozate de spate, gat, articulatii. In prezent lucram in 4 grupe pe saptamana... si daca timpul liber mi-ar permite as lucra cu mult mai multe grupe.
In clipa de fata am 53 de kilograme. Remodelarea corporala este fantastica. Metabolismul mi s-a schimbat enorm. Mananc orice doresc si greutatea mi se mentine. Pofta de mancare nu a crescut, ba din contra.
O prietena care face cu mine si vroia sa se ingrase a luat deja 2 kilograme. Si asta pt ca Pilatesul nu slabeste - nu ingrasa, ci REMODELEAZA. Aduce corpul intr-o forma ideala si mai ales sanatoasa.

Sfatul meu: gasiti-va o antrenoare care face Pilates cu suflet. O antrenoare care reuseste sa se aplece asupra fiecareia si sa-o ajute sa-si asculte corpul. Nu cereti corpului sa munceasca peste masura, nu-l supuneti torturii. Faceti pentru inceput exercitii usoare si cu rabdare aveti incerdere ca in timp veti reusi sa le faceti si pe cele mai dificile. Nu-i cereti trupului sa slabeasca brusc, aveti incredere in el si lasati-l sa-si gaseasca echiliblul perfect dintre remodelare si sanatate. Concentrati-va atentia la ceea ce deja va place la voi: ochi, buze, maini, sani, par... Fiti recunoscatoare pentru ceea ce aveti deja si nu va mai blamati pentru ceea ce ati fi vrut sa aveti. Cu cat va veti bucura mai mult de partile care va plac cu atat veti obtine rezultate mai bune intr-un timp mai scurt.

Pentru mine, personal, exercitiile Pilates sunt cele mai bune pentru un corp in forma ideala de sanatate si frumusete.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
miha7
post Oct 18 2007, 12:14 PM
Post #30





Musafir






apropo de pilates, stie cineva in timisoara unde se face numai pilates?nu combinat..eu am fost la ceva centru dar acolo se facea combinat:aerobic, pilates ,tae-bo si straching.astept raspuns:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:11 PM