IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Streptococ beta-hemolitic grup B
elle_ni
post Jan 25 2006, 08:17 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



tocmai mi-a adus sotul analizele unei secretii , in care mi-au iesit urmatoarele:streptococ grup B, micoza prezenta(candida albicans...(combinatie mai reusita nici ca se putea).....

v-ati confruntata cu unul din aceste 3 diagnostice?

nu gasesc mai nimic despre acest streptococ grup B, si, ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare este faptul ca nu se trateaza decat cu antibiotic (din sursele gasite de mine).

pe naturaplant am gasit un tratament homeopat, ceea ce ma duce cu gandul ca ar fi posibila tratarea acestui strptococ B prin remedii homeopate, lucru pe care-l voi sesiza medicului saptamana viitoare.

in plus, mai am o rana pe col inca din timpul sarcinii si pe care cica o tratez: mi-a recomandat niste ovule si Diclofenac supozitoare, pe care nu le suport deloc (le elimin foarte repede).

daca stiti un tratament care in cazul vostru a dat rezultate pentru unul din aceste diagnostice, v-as ramane recunoscatoare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 09:22 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



am gasit cate ceva despre candica albicans:

Utilizarea preparatelor naturale CaliVita in
tratamentul impotriva candidozei



Candidoza vaginala este o boala extrem de frecventa a zonei genitale, determinata de o ciuperca (fung) numita Candida Albicans. Aceasta ciuperca poate afecta ambele sexe, dar este de 10 ori mai frecventa la femei, mai ales la cele aflate la varsta fertila.

Se apreciaza ca 75% dintre femei au cel putin o data in viata un episod de candidoza vaginala, 40-50 % dintre ele avand chiar doua sau mai multe.

De retinut si foarte important este ca aceasta boala NU ESTE O BOALA VENERICA!

Cele mai frecvente simptome sunt:

- senzatia de mancarime in interiorul vaginului si la nivelul vulvei (intrarea in vagin);
- roseata si uneori inflamarea vulvei;
- secretie albicioasa;
- miros neplacut;
- uneori, cu ocazia spalarii, poate aparea o senzatie de intepatura in zona genitala;
- uneori durere in timpul actului sexual.

Candida Albicans este prezenta la aproximativ 50% din populatie fara a provoca semne sau simptome de boala si este localizata la diferite niveluri: cavitate bucala, vagin, tract gastrointestinal. Aceste zone pot constitui, sub actiunea unor factori, adevarate "rezervoare" de Candida Albicans, grabind astfel aparitia manifestarilor. Acesti factori pot fi:

- consumul prelungit de antibiotice;
- modificari aparute in timpul sarcinii, menstruatiei, menopauzei sau in urma tratamentului cu medicamente hormonale, inclusiv cele anticonceptionale;
- existenta altor factori de infectie sau boli asociate;
- deficienta sistemului imunitar;
- diabetul zaharat dezechilibrat.

Exista o serie de masuri care pot ajuta la prevenirea aparitiei candidozei vaginale:

- practicarea corecta a toaletei regiunii genitale, prin stergerea (curatirea) din fata catre spate evitand astfel patrunderea si raspandirea germenilor de Candida Albicans dinspre intestin (un "rezervor" important) catre vagin;
- evitarea ranirii vulvei sau vaginului in timpul spalarii, manuirii tampoanelor sau in cursul actului sexual;
- evitarea folosirii acelor sapunuri, saruri de baie, deodorante vaginale sau dusuri (spalaturi interne) care contin substante ce pot modifica Ph-ul vaginului;
- folosirea lenjeriei largi, din bumbac, in locul celei stramte, sintetice, care poate crea un mediu cald si umed, favorabil dezvoltarii si inmultirii germenilor de Candida Albicans;
- fierberea lenjeriei intime si a lenjeriei de pat, pentru distrugerea microbului;

Aparitia pe parcursul unui an a cel putin 3 episoade de candidoza vaginala defineste candidoza vaginala recurenta, care poate avea o evolutie ciclica perturband echilibrul unei vieti sexuale normale, cu impact negativ asupra starii psihice a pacientei. Cauza nu este complet elucidata, dar poate fi cauza unei deficiente a sistemului imunitar. Este posibil de asemenea ca germenii de Candida Albicans sa supravietuiasca tratamentului la nivelul "rezervoarelor" cu localizare profunda din tesutul vaginal.

Candida poate fi transmisa partenerului sexual care poate reinfecta partenera la un nou contact.

Tratamentul corect se face:

1. Cu un antifungic care sa omoare virusul,
2. De asemenea, cu un produs de detoxifiere care sa elibereze organismul de substantele reziduale rezultate in urma actiunii virusului,
3. Nu in ultimul rand, se va folosi si un produs de refacere a mucoaselor afectate de prezenta virusului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 09:24 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Candidoza (Candida Albicans)
boli, rani

data publicarii: 14.01.04

Candidoza este o micoza, adica o afectiune ce apare din cauza unei ciuperci microscopice numita Candida Albicans. Micozele sunt, in general, cele mai frecvente infectii genitale la femei, la barbati fiind mai rare.

Exista o flora prezenta permanent in tubul digestiv, in vagin, pe piele, fara a cauza vreo problema. Aceasta flora este formata din microorganisme cu rol de protectie (Lactobacilus) cat si din microorganisme potential patogene (Candida). Cele cu rol de protectie mentin o aciditate vaginala in asa fel incat bacteriile potential patogene sa nu se poata dezvolta. Daca organismul este sanatos, prezenta bacteriilor posibil patogene este tinuta sub control. In anumite conditii echilibrul din organism este rupt, ele multiplicandu-se excesiv si provocand infectii. De aceea trebuie facuta distictie intre prezenta Candidei care este normala si Candida in exces ceea ce inseamna stare patogena - Candidoza.


Transmitere
Pot fi mai multe cauze de rupere a echilibrului natural al florei vagiunale ...

* antibioticele - luate in tratamente de lunga durata, care pot duce la dezechilibrul florei intestinale
* transformari hormonale - datorate pilulelor contraceptive, menstruatiei sau sarcinii
* diabetul netratat
* o toaleta vaginala inadecvata - sapunuri dure, spalarea si stergerea zonei genitale din spate spre in fata ceea ce aduce o parte dintre microbii din zona anala in zona vaginala, dusuri intravaginale dese, folosirea deodorantelor in zona vulvara
* lenjerie intima din materiale sintetice, haine stramte
* folosirea detergentilor duri pentru spalarea sau inalbirea lenjeriei.

Cu toate ca aparitia infectiei nu este direct legata de actul sexual transmiterea se poate face si pe cale sexuala. Chiar si sperma ejaculata in vagin a fost pusa pe lista factorilor favorizanti ... sperma poate influenta aciditatea naturala a vaginului si de aici aparitia dezechilibrului care duce la infectie.


Manifestari
Atat femeile cat si barbatii pot avea Candidoza fara sa aiba vreun simptom. La femei, in cazul in care simptomele apar, pot fi, in aproximativ 90% din cazuri, scurgeri mai albe decat cele obisnuite, vascoase (cremoase), cu aspect branzos, urat mirositoare, mancarimi vulvare foarte intense, inrosirea si iritarea vulvei care apare umflata si de culoare rosu-aprins, arsuri la urinare Fiindca pielea si mucoasa afectata devin uscate apar dureri in timpul actului sexual.

Iritatia zonei vulvare se poate intinde spre zona anala si apoi poate "urca" pe pliul fesier (zona dintre fese) sau, invers, din zona anala sa se intinda catre zona vulvara afectand labile mari, apoi labile mici si apoi se poate raspandi intravaginal.


Evolutie, complicatii
Chiar daca nu exista complicatii serioase, recidivele frecvente afecteaza serios armonia vietii sexuale. In cazul recidivelor dese trebuie luata in considerare si investigata o posibila problema a sistemului imunitar al organismului.


Diagnostic
Diagnosticul se pune pe baza examenului clinic si punerea in evidenta a filamentelor ciupercilor prin examinarea la microscop a secretiilor vaginale sau prin cultura.


Tratament
Tratamentul este simplu. La femei, intern prin introducerea in vagin de ovule antifungice si extern prin aplicarea unei creme antifungice la nivelul vulvei, timp de doua saptamani. Desi criza este usor de tratat, boala poate recidiva frecvent, datorita reinfectarii prin contact sexual cu partenerul infectat sau prin persistenta cauzelor ce au generat ruperea echilibrului si dezvoltarea excesiva a ciupercii. De aceea este de foarte mare importanta gasirea exacta a cauzei si eliminarea ei.


Prevenire, protejare
Pentru a evita infectiile trebuie sa eviti orice factor ce ar putea interveni negativ asupra aciditatii naturale a vaginului, trebuie sa eviti purtarea de lenjerie din materiale sintetice, sa eviti purtarea de haine stramte si care nu sunt din bumbac, la ciclu, sa folosesti mai mult tampoane externe si mai putin cele interne, sa ai grija de igiena zonei genitale, igiena perfecta - nici prea putina, nici prea multa sau agresiva, numai cu apa calda fara sapunuri dure, fara deodorante, spalaturile intravaginale facute numai la recomandarea medicului, spalarea dispozitivelor folosite in metodele contraceptive de bariera (diafragma si aplicatorul spermicidului), spalarea si stergerea zonei genitale numai din fata spre in spate, discutarea cu medicului a cazurilor in care este necesar un tratament indelungat cu antibiotice si, bineinteles, folosirea prezervativului pentru protectie in timpul actului sexual.


Sursa: www.seximus.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 09:25 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



si totusi despre streptococ grup B nimeni nu ma poate indruma macar catre niste informatii mai solide?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 25 2006, 09:29 PM
Post #5


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



sa spun si eu ce stiu despre candida ....

trebuie sa eviti laptele si produsele lactate pt 3 saptamani la fel si tot ce e cu otet, muraturile, slatele etc .... iar aici medicii recomanda mereu sucul de cranberry care seamana cu macesele dar nu-s macese.

http://www.cranberryinstitute.org/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 09:31 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
trebuie sa eviti laptele si produsele lactate pt 3 saptamani la fel si tot ce e cu otet, muraturile, slatele etc ....


de evitat ce ai enumerat mai sus numai pe perioada tratamentului sau in general?k eu mananc in mod frecvent lactate....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 25 2006, 09:33 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



tii regim 3 saptamani ....

uite despre streptococul ala http://www.astdhpphe.org/infect/strepb.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 25 2006, 09:42 PM
Post #8


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



din cate vad nu e prietnos deloc .... stii care-i problema cu streptococii? sunt foarte contagiosi asa ca ar trebui sa va testati toti si sa faceti tratamentul cu antibiotice!


Imi spunea mama ca pe cand aveam vreo 5-6 ani eram toti pe rand bolnavi cu infectii in gat si la stomac si ne tratau pe rand pana la urma medicul de fam a zis sa ne testam toti si au descoperit ca eu eram factorul putred, adica purtatorul de streptococ .... probabil trebuie folosit un antibiotic mai puternic.

Cu fetita am patiti acelasi lucru: avea vreo 3 ani si tot avea infectii in gat pana la urma a dat-o intr-o infectie la stomac de n-a avut voie sa manance 2 zile (avea 3 ani!) si i-am facut penicilina injectabil. Apoi ne-am facut testele alea speciale la sanepid (asta in BZ) si am vazut ca aveam amandoua streptococ de nu stiu ce tip .... am luat antibiotic de-odata si n-am mai avut probleme.
Testul era cu niste betisoare cam ca alea de sters in urechi si se ia din gura si nas, nimic savant ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 26 2006, 10:49 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



h_2004, nu ma speria....

dar pentru orice fel de streptococ tre' sa facem investigatii la intreaga familie?adica tu spui ca v-ti confruntat cu strptococ in gat (pare-mi-se asta e de grup A), iar cel vaginal de grup B.eu il am pe cel B, iar inainte de nastere nu il aveam...deci, in timpul nasterii, slava cerului k nu i l-am dat bebelului....

dar acum, e posibil sa-l aiba si el?adica daca prezint streptococ grup B in secretia vaginala, e posibil sa-l transmit pe alta cale copilului?dar partenerului sa inteleg k l-am transmis 100%, nu?offffffff.....si alta alternativa de tratament nu exista, decat antibioticele?citisem aseara cum ca la ora actuala nici macar antibioticele nu mai au efectul scontat, strptococii devenind imuni la reatia antibioticelor.

apoi, dca am luat deja analiza (rezultatul), e prea tarziu sa mai fac o antibiograma(parca asta se face ca sa vezi la ce antibiotic e sensibil virusul...in sarcina am solicitat antibiograma concomitent cu procesarea analizei, dar acum am uitat)...so, e cazul sa repet analiza+antibiogarma?

si dupa tratament, la cat e indicat sa repeti analiza?

dupa ce ca nenorocirea aia de stafilococ auriu mi-a iesit in sarcina si am tratat-o cu augmentin, acum am si streptococ......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 26 2006, 11:21 AM
Post #10


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Streptococ, dar nu mai stiu de care am avut si eu, dar in gat cand eram in generala, l-am ucis atunci...credeam...dar dupa vreo 4 ani mi l-au descoperit la rinichi...Cica asta s-ar plimba prin organism. La analizele de anul asta nu l-am gasit...deci nu stiu unde se ascunde nemernicul.

Candida albincans...poate fi afurisita daca nu o tratezi la timp. Eu vreo 4 ani m-am chinuit cu ea...E foarte imp sa iei ovulele care iti merg tie bine...Eu de abia am scapat...in ultimul an am bagat 50 de pilule...si sunt sigura ca unele dintre ele nu au avut nici un efect( mai rau...am citit ca poti ajunge ca la candida sa ii placa anumite ovule care tu crezi ca ar slabi-o cand de fapt o intaresc).

Este adevarat ca, candida albicans "se hraneste" cu lactare si cu zaharide ...deci va trebui sa raresti spre deloc produsele lactate si dulciurile, zaharul....

Inca nu mi-am facut pt ca mi-a trecut...dar am auzit ca se face si antibiograma pt candida...adica laboratorul iti va da clar rezultatul la ce ovule esti rezistenta si la care nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 03:52 PM