IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

60 Pages V  « < 58 59 60  
Reply to this topicStart new topic
> Despartiri, divorturi, cuplul rupt in doua..., De ce doare atat de tare?
Diana.
post May 24 2015, 11:04 PM
Post #591


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Siguuur, din iubire pentru ce are el in izmene. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Paradoxal, acesti barbati "care iubesc toate femeile" sint incapabili sa se iubeasca pe sine, daramite pe altcineva.Tenativele tale de persiflari , "Fanica", sint superflue. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanica
post May 25 2015, 03:31 PM
Post #592


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 14
Joined: 21-May 15
Member No.: 12,858



Simt onoarea cum ma invadeaza in aceasta discutie sper reciproc avantajoasa. Sa incercam o explicatiune mai detaliata, simplul artificiu ne pandeste intotdeauna.
Draga Diana, s-o luam altfel, mai socratic. Admitem ca cineva poate iubi pictura ? Admitem. Admitem ca cineva poate iubi poezia ? Admitem. Cel ce iubeste poezia, va iubi cele mai multe poezii si o buna parte dintre poeti. Cel ce iubeste pictura va iubi cele mai multe picturi si o buna parte dintre pictori. Or, daca noi socotim ca pot fi iubite pictura si poezia, deci cele mai multe picturi si poezii, de ce nu dam voie barbatilor sa iubeasca femeia, deci cele mai multe dintre femei ?
Se mai stie apoi ca admiratia nu se concentreaza asupra unei singure perssoane , poti admira mai multe persoane in acelasi timp, le poti admira bunaoara calitatile diferite.
Daca despre admiratie, placere , pasiune, spunem ca pot avea mai multe obiecte sau fiinte admirate, de ce nu ingaduim si iubirii sa fie la fel ?
Eu nu cunosc, chiar daca risc sa fiu superfluu, niciun studiu psihologic care sa spuie ca un barbat nu poate iubi mai multe femei in acelasi timp. De asemenea, nu cunosc vreun studiu anume care sa-mi garanteze ca relatiile cu mai multe partenere au neaparat legatura cu atractia sexuala si ca in joc n-ar fi deloc si ceva emotional, nu neaparat iubire, sa zicem. Asa cum poti iubi mai multe melodii , poti iubi si mai multe femei. Sa renuntam la prejudecata asta ca orice relatie care cuprinde mai mult de doi parteneri, mie triunghiurile amoroase mi se par cel putin la fel de interesante, nu mai au nicio legatura cu sentimentele.
Sper ca am fost ceva mai dezvoltat de data asta, sa nu para ca arunc cu neseriozitati si neseriozitatea sa nu fie mai mult decat o simpla si inocenta aparenta.
Iubirea femeii cand e egal impartita, sa nu se supere nimeni ca beneficiaza de mai mult sau mai putin, caci inegalitatea naste invidia , gelozia si competitia absurda, inseamna iubirea celor mai multe dintre femei.
Iubiti-i pe barbatii afemeiati !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 26 2015, 11:37 AM
Post #593


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Imi pare rau, Fanica, dar ceea ce descrii tu este apologia muieraticului si nimic mai mult.
Dragostea intr-un cuplu, prin natura ei, este egoista. Tu sustii punctul de vedere al unui barbat care este atat de nesigur pe sine incat are nevoie de confirmari peste confirmari ale puterii lui de atractie.
Un barbat adevarat nu are nevoie de confirmari: el STIE deja cine, cum si ce este.
In ceea ce priveste competitia dintre femei, m-ai facut sa zimbesc: oare nu este la fel de absurda si puerila competitia intre barbati? Cea care incepe din adolescenta cind incep sa isi masoare penisurile si sa faca comparatii, urmand ca la maturitate sa isi compare razind pe sub mustata, plini de ei, "cuceririle"? Si sa sa laude cu numarul femeilor cu care s-au culcat, uitind ca in ziua de astazi si la modul cum a decazut moralitatea, faptul ca o femeie face sex cu un barbat nu mai inseamna ca a si cucerit-o?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanica
post May 26 2015, 09:39 PM
Post #594


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 14
Joined: 21-May 15
Member No.: 12,858



Draga Diana, ceea ce tu descrii mi se pare a fi 'dragostea posesiva", am numit-o asa din lipsa unui concept mai bun. Nu stiu cum s-o numesc altfel, astept sa-mi dai o sugestie. In "dragostea posesiva" , important e sa "posezi" in exclusivitate o persoana. Obsesia pentru o persoana miroase oarecum a dragoste, dar e o iubire alterata , imbibata de foarte mult egoism asa cum foarte bine observi. Sa fie al meu, sa fie numai al meu, sa nu-l impart , sa nu-l sau nimanui. Si acest "al meu" se traduce apoi intr-o competitie cu ceilalti care naste gelozia, cine se apropie de "al meu" devine dusmanul. Fara sa vrei aluneci in egoism si posesivitate, trasformi de la un punct incolo partenerul in obiectul unui drept exclusiv, care nu e altceva decat proiectia egoismului tau. Si consecintele sunt bine descrise. Barabtii nesiguri pe ei au nevoie de confirmari, nu vor sa cucereasca o femeie, ci sa -si compare abilitatile de masculi, dimensiunea organelor sau numarul de femei avute, pentru a-si mangaia orgoliul propriiu. Dar, drafga Diana, atat posesiunea exclusiva a unei femei sau a unui barbat, cat si dorinta de a avea un mare numar de femei pentru a-ti trata nesiguranta si orgoliul ranit intr-o competitie cu alti masculi sau alte femele, sunt incadrabile iubirii posesive. In primul caz, am avea posesiunea unei singure persoane si asigurarea ca ii esti suficient. Desigur, se amesteca si putin orgoliu- adica ce are aia si eu n-am , de ce ma pareste pe mine pentru fufa aia ? . In al doilea caz, avem posesiunea unui mare numar de trupuri pentru a-ti confirma abilitatile de seducator . Dar, tot , absolut tot e privti dintr-o singura perspectiva a iubirii posesive, care pune in joc si o mare doza de amor personal, in care nu mai stii de fapt ce iubesti, te iubesti pe tine , iti iubesti orgoliul ranit si inselat, sau o iubesti pe ea? el ?
Eu vreau sa schimbam perspectiva, sa vorbim despre o dragoste pura, despre asta era vorba, care ...evident nu se dispenseaza si de ceva amor carnal din cand in cand. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Sa iubesti femeia ! Sa iubesti femeia asa cum ai iubi, sa zicem , muzica, te scoate cred eu din obsesia posesiunii, asculti ritmul femeii, te imbeti cu parfumul ei si te lasi devorat, fara ca tu sa mai contezi si sa mai vrei s-o faci obiectul exclusiv al dorintelor tale. Cand iubesti muzica, nu te multumesti cu o singura melodie , nu ? Asculti multe , foarte multe melodii. Tot asa , cand iubesti femeia, renuntand la tine si la egoismul tau, simti nevoia sa iubesti multe, foarte multe femei, fara a astepta vreo confirmare a , stiu si eu, abilitatilor tale de seducator. Cand iti place o melodie, nu incerci sa-i dovedesti melodiei ca iti place foarte mult si nici nu o faci obiectul exclusiv al pasiunii tale si numai al pasiunii tale, ci doresti sa imparti bucuria ascultarii si cu altii. De aia cred eu ca a te lasa devorat de femei, asa cum te lasi devorat de muzica, sau de barbati , ma rog, inseamna intr-un sens si bucuria de a imparti, asa cum o nevasta trebuie sa-si imaprta sotul si cu alte neveste. De ce sa ne impiedicam de egosim si sa punem bariere liberei circulatii a sotilor sau a sotiilor noastre ? O pasiune adevarata nu poate fi traita fara s-o imparti cu cat mai multi oameni. De ce sa nu lasam si alte femei sau alti barbati sa se bucure de frumusetea partenerului nostru sau de performantele lui in pat.
Iubim femeia, fara pic de egoism si dorinta de competitie, deci iubim foarte multe femei si le-am iubi aproape pe toate. In numele acestei iubiri care renunta la orice incercare de posesiune, si admite zburarea din floare in floare, ca fiind cea mai interesanta dintre pasiuni, cerem tuturor partenerilor si partenerilor sa se bucure de o deplina libertate si sa-si largeasca pe cat putinta orizontul cu experiente cat mai multe. Dragostea libera si libertatea dragostei sunt mai placute decat cea posesiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

60 Pages V  « < 58 59 60
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:15 PM