IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> A fi model sau nu..., Realitatea; criterii,precepte,perceptii
Diana.
post Nov 13 2006, 09:44 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(Meg @ Nov 13 2006, 10:40 PM) *
auz.. da' societatii ii pasa ca eu mi-am rupt azi mainile facand o chestie.. doar pentru a mai strange cativa bani? (nu conteaza ce am facut).
societatii ii pasa ca eu stau intr-un jegos de camin din grozavesti, intr-o camera in care sunt obligata sa impart totul cu niste gandaci scarbosi?
e interesata societataea de incercarile mele? e interesata societatea ca eu nu am ce sa pun pe masa la beb? e interesata societatea ca eu de 50 de ani nu am mai fost sa-mi fac analizele?
nooo. lumea e interesata de barfe. cum ne mai putem bate joc de x, cum mai putem rade de y, cum am mai putea sa il umilim pe z.
nu ii datoare societatii care nu are timp sau chef sa ma priveasca.
fac lucrurile cum ma duce mintea si capul, ca sa imi fie mie bine si nu societatii.
ce-mi pasa mie ca o muiere care are nu stiu cate sute/mii de E rade de hainele mele? poate daca as fi avut si eu as fi avut altele.
de obicei cei care dau din gura nu au ocupatie.
mi-e sila de astfel de oameni. de fapt, acum sunt razvratita.. imi vine sa urlu de durerea fizica pe care o simt.. ooofff.. scuze pentru offtopic.
ideea era ca .. daca eu ma simt bine avand 100 de kg, chiar nu imi pasa ca se promoveaza femeile-batz.

Haoleu, Megule, parca ma auz vorbind pe mine. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 13 2006, 09:46 PM
Post #12


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



..o iau ca pe un compliment, DI.. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 13 2006, 10:01 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Meg... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/friends3.gif)
Hai sa ne gindim cum ne vrea societatea: slabe, dar bune de munca, tacute (mai ales!), bune consumatoare de orice, mame, sotii, amante (musai perfecte si super-ultra-nemaipomenite); nu avem voie sa iesim din tiparele impuse.
Concluzie: daca vrei sa iesi din tipare si sa fii tu, exista toate sansele sa fii considerat nebuna, demodata,dusa cu pluta, dornica de atentie (se poate presupune ca nu primesti destula) ... hmmm, nu prea sint coerenta la ora asta; revin cind mi se ordoneaza gindurile. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Adaugare ulterioara:

se promoveaza imaginea uneifemei dezinhibate, lipsite de prejudecati...
Nu spun decit ca "vechile prejudecati" sint inlocuite de cele noi.
Printre care enumar, aleatoriu:

- daca nu esti imbracata dupa ultimele trenduri nu faci doi bani;
- daca esti virgina si ai depasit virsta de 20 de ani e ceva de-aiurea cu tine; nu conteaza ce, dar sigur e;
- trebuie sa stii sa faci sex oral dupa cum ti se explica pe larg si cu detalii precise prin reviste pentru femei "moderne" ; nu intereseaza pe nimeni daca ai chef sau nu si nici nu ti se spune cum sa faci sa iti dai seama daca el merita efortul;
- trebuie sa iti cumperi ce iti dicteaza moda; daca nu ai cu ce, e cool sa iti gasesti un babalic (vezi iubiri clelebre cu ea minora, el tinar pensionar)
- cel mai tare mascul e plin de muschi, plin de bani, are masina zbegoasa si toalede firma,cu etichete pe-afara daca sepoate si cit mai mari, ca sa fie vizibile; de alte atuuri precum inteligenta, bunul-simt nu se zice nimic
- in ceea ce priveste posibilitatea de a oferi/primi dragoste sincera nu ni se dau indicatii
- trebuie sa fii cit mai slaba; nu conteaza prin ce mijloace si nici daca iti risti sanatatea;
- trebuie sa inghiti cit mai multe suplimente alimentre: pentru slabit, pentru ingrasat, pentru par, pentru raceala, pentru prostata, nu coteaza, pastile sa fie si sa se scrie pe ele ca sint "produse naturale"; de sinteza, normal
- trebuie sa maninci mult iart, sa iti hranesti copiii cu mincare la cutie, preferabil cu cit mai multe e-uri
- cind esti mica, ii dai un sandvis si ii iei bicicleta, iar cind vei creste nu se precizeaza ce o sa ii dai, cert e ca o sa ii conduci masina
- matreata ucide
- orice femeie scoate petele cu vanish

...revin cind imi revin... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 14 2006, 12:07 AM
Post #14





Musafir






(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) Diana esti prea tare.
Si ai dreptate in ce zici. Normal...extremele nu sunt bune niciodata si din pacate imaginea ce se promoveaza e mult deformata si nu prea are treaba cu realitatea.

Dar, nu cred ca asta inseamna ca ar trebui sa ne doara fix in pix de cum aratam si de imaginea pe care o afisam. In fond eu ma bucur ca traiesc intr-o perioada in care:
- pot sa imi schimb culoarea la par tot la cateva luni.
- nu sunt condamnata sa imi port ridurile cu mandrie de la 30 de ani
- pot sa imi fac o operatie estetica daca chiar vreau si am vreun complex major
- daca imi place sa fac sex oral nu mai e nevoie sa ma prefac ca nu stiu ce e aia si sa imi dau ochii peste cap
- stiu ca a fi gras peste masura nu e numai insestetic ci si nesanatos
- pot sa imi aleg tzoale care imi reprezinta personalitatea si nu sunt obligata sa port unifoma daca nu vreau
- daca nu imi place sa beau lapte pot sa iau un supliment de calciu si in felul asta nu mai lesin pe strada
- nu mai trebuie sa invat sa pun muraturi si pachetele la congelator pt ca gasesc de cumparat toate astea de-a gata.

Ce sa mai o lungesc, pe scurt... eu nu prea ma plang.

P.S. Megule...durere fizica???ce ai patit femeie? tu chiar ti-ai rupt mana la propriu? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 14 2006, 12:17 AM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bre, de acord cu tine. In totalitate. Dar ce ne facem cind toate cliseele astea ne acapareaza vietile?
Ne transforma in marionetele care ne vor altii sa fim? Acolo e buba...
Ca unele nu pot bre, s-avem pardon, sa treaca strada daca nu poarta Gucci si se considera ultimii oameni daca nu au ultimele "must have".
Io zic ca ne sint explotate toate punctele slabe, mult mai mult decit se incearca sa se exploateze ale barbatilor... pai asta e discriminare, dom`le!

(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/angry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 14 2006, 12:30 AM
Post #16





Musafir






Di, nu e nici o discriminare. Femeile de genul ala...care musai tre sa aiba si ele un Vuitton pe umar, chiar daca e un fake sunt pur si simplu reduse...si pur si simplu nu ma intereseaza despre ele. Daca cineva gaseste o cale sa profite de prostia lor si sa le faca sa cumpere tot felul de chestii de care nu au nevoie nu au decat sa o faca, f bine!

Oricum , s-au facut si studii pe tema asta, s-a demonstrat ca oamenii care sunt frumosi sunt perceputi a fi mai inteligenti, mai amuzanti si mai sinceri decat sunt. E celebra faza in care Clinton si-a modificat poza de pe afisul electoral, facandu-si ochii mai mari si buzele mai pline pentru ca oameni platiti bine ca sa il sfatuiasca asta au zis ca in felul asta va fi perceput ca fiind mai sincer si mai de incredere.
Si s-a mai constatat ca un produs destinat barbatilor...o masina, o bere sau mai stiu eu ce, se vinde mai bine daca in reclama apare si o tipa bunoaca , trecuta prin toate filtrele Photoshop.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Nov 14 2006, 10:15 AM
Post #17


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



:offtopic: angelika, am carat niste chestii si acum am o febra musculara.. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 14 2006, 10:23 AM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si ce ne facem, Anjeluleee? Ca nu toate ne-am nascut asa cum ne vrea societatea , perfecte, slabe, cu sinii mari si fund bombat?
Ca, Slava Domnului mai exista si femei normale, preocupate de aspectul fizic cit trebuie, fara a-si face o vocatie din a avea o imagine perfecta.
Si ce ne facem cu copilutele care acum se formeaza si isi insusesc niste principii total de-aurea? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 14 2006, 12:09 PM
Post #19





Musafir






Pai exact asta facem : ne preocupam de imagine exact atat cat trebuie. Sper ca nu am fost inteleasa gresit, pt ca eu chiar nu sunt genul sa imi dau toti banii pe tzoale si sa stau 5 ore in oglinda....vroiam doar sa subliniez ca sunt constienta ca imaginea conteaza, nu are sens sa ma amagesc ca nu e asa, insa la fel de bine cunosc limita dintre real si strategie de marketing. Si mai imi place ca am optiuni, chiar daca nu le folosesc pe toate.

Cat despre femeile in formare, adolescentele de acum, ce am putea noi sa facem mai mult decat sa le dam un sfat atunci cand ni-l cer? Restul e treaba parintilor. Nu avem noi cum sa schimbam directia spre care se indreapta societatea si conceptiile. Eventual sa le aratam ca exista o alternativa si cred ca tocmai asta faci prin acest site si acest forum, nu? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Nov 14 2006, 12:46 PM
Post #20





Musafir






pe langa problemele legate de aspectul fizic (pe care nu le comentez... ) ce ma seaca pe mine rau de tot e imaginea de "femeie-cool" pe care incearca sa ne-o bage pe gat diverse reviste si alte resurse mass media:
- femeia fara sentimente
- femeia -buna-la-toate-care-tre-sa-aiba-o-opinie indiferent daca e vorba de castraveti sau de fizica atomica, opinie care trebe afirmata in gura mare si batand din picior
- femeia care tre-sa-si-faca-bocancii-cu-toti-masculii-din-zona
- femeia-care-tre-sa-arate-cu-orice-pret-ce-supertare-e-ea .... (care se "rupe in figuri" ca sa zic asa)

samd.
daca limitele fizice le avem cu totii (eu si sa fac foamea 1000 de ani nu as ajunge la 40 de kile si 1,70), restul chestiilor e usor sa ni le insusim. sa ne cream o imagine. sa impingem feminismul la extrem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:37 PM