IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Lentile cosmetice de contact, vreau alta culoare a ochilor
aby
post Nov 30 2007, 07:03 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 96
Joined: 10-June 07
From: cluj
Member No.: 1,774



salut..nu stiam unde sa postez un topic nou asa ca daca tot suntem la make-up pot sa va intreb daca stiti ceva despre lentilele de contact pentru schimbarea culorii.cam ce pret au si cum se utilizeaza,daca sunt periculoase..?etc. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Nov 30 2007, 09:33 PM
Post #2





Musafir






Lentilele de contact de orice fel sunt ok atata timp cat ai cea mai mare grija cu dezinfectarea si nu le porti prea mult timp ca ochiul sa-ti respire normal. Se intampla ca se cam modifica metabolismul corneei daca e suprasolicitat ochiul. Modelele existente in tara de lentile cosmetice nu sunt extraordinar de reusite, mai ales daca culoarea ta naturala e inchisa sau ca unele culori sunt nenaturale. Nu costa foarte mult: softlens natural colors de la Bausch de ex. ceva peste 100 si ceva de ron pe langa mai vine solutia de intretinere. Poti merge intr-o optica si ceri sa-ti puna sa probezi daca au testere. Se fac niste masuratori si apoi le poti achizitiona pe cele care iti plac. Eu zic ca merita macar testat, sa nu ramai cu piticul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Nov 30 2007, 11:46 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Lentilele de contact nu sunt periculoase in nici un caz, daca ai grija, le folosesti cum trebuie. Pretul este cel de care spunea si Walpu in varianta de o luna, maxim 8-12 ore (3 perechi). Mai exista si in varianta in care poti sa dormi cu ele, varianta de un an etc. Depinde si de firma.. Trebuie sa te interesezi sa vezi ce iti convine mai mult. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eu am lentile de vedere, sincer nu ma tenteaza deloc sa imi schimb culoarea ochilor, nu as mai fi eu. Daca ai culoarea inchisa, intr-adevar se vede destul de nenatural.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink
post Dec 1 2007, 08:47 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



Hi sweet_girl sincer m-ar interesa si pe mine niste lentile de vedere k deja de 7 ani m-am saturat de ochelari si sunt foarte nepractici iarna cand intri de la frig la cald se abutesc si nu mai vezi nimic (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) . As vrea sa stiu care sunt cele mai bune lentile si ce preturi au (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink
post Dec 1 2007, 09:47 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



sorry vroiam sa zic aburesc (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Dec 2 2007, 11:51 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pink, te inteleg, nici eu nu suport ochelarii si nu neaparat din motive estetice. Eu am mai spus, am de la Baush & Lomb varianta de o luna,am dat 135 (cred ultima oara) pe 3 perechi (asa vin astea, nu separat). Eu sunt foaarte incantata de ele, nu am avut nici o problema cu ele. Ca pret, mi se pare foarte ok, am avut si altele mai scumpe, dar care nu mi s-au potrvit atat de bine.
Dar cum spuneam, trebuie sa te duci tu sa analizezi oferta in functie de ceea ce cauti. Daca vrei sa folosesti zilnic, cate ore, daca vrei sa poti si dormi cu ele, varianta de 2 saptamani, o luna, un an, colorate sau nu, firma etc..(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pink
post Dec 3 2007, 01:33 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 30
Joined: 10-July 07
From: Cluj
Member No.: 1,917



multumesc sweet_girl (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) o ma interesez si eu mai mult [font="Comic Sans MS"][/font][size="3"][/size][color="#00FFFF"][/color](IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Dec 14 2007, 05:57 PM
Post #8


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Fetelor, am si eu o intrebare. La inceput este normal sa simti ca ai ceva in ochi si sa vezi incetosat? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) Ca eu asa vad. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) Plus ca sa misca un pic lentila cand clipesc. (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) Inseamna ca nu e raza de curbura data corect sau dioptria? este mult mai mare decat am eu la ochelari: -2.75 fata de -2.25. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Merci anticipat. (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Dec 14 2007, 08:52 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Nu este normal. Mie nu mi s-a intamplat niciodata asa. Pur si simplu nu le simt.
Nu am inteles..tu porti lentile cu dioptrie mai mare decat a ta?! De ce?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Dec 14 2007, 11:38 PM
Post #10





Musafir






De cand stiu eu de lentile, toti medicii mi-au zis ca dioptriile la acestea se dau chiar un pic mai mici decat cele dela ochelari pentru ca tipul de corectie este totala, nu risti sa te uiti pe sub lentile ca la ochelari. Ceea ce ti se intampla tie, ca se misca, este ca cine ti-a masurat diametrul pentru lentile ti-a facut-o gresit, e o lentila mult prea mica pentru ce-ti trebuie tie. Lentila nu are voie sa fuga si nici sa vezi incetosat pentru ca nu-i axata cum trebuie. Fuga la oftalmolog, e greseala lor, sa ti-o schimbe. Normal ar fi trebuit sa-ti faca o proba cu niste lentile la cabinet sa vezi cu care te simti bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:38 AM