IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Pogacele cu jumari?!
kalua
post Nov 5 2008, 08:47 PM
Post #21





Musafir






Si eu am o bucata de slana din tara in frigider, cred ca ma leg si eu de viata ei saptamana viitoare. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Eu am mancat ieri incontinuu (si bine de tot la pranz si la cina). Azi a fost cat de cat ok, dar acum imi face fiica-mea clatite (desertul dupa cina). (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 14 2008, 10:52 PM
Post #22





Musafir






Cleolica, cand ai zis un pic de lapte, eu am inteles o dusca acolo. Dar a tot trebuit sa tot pun (200-300ml sau chiar mai mult? - am tot turnat din carton) pana cand s-a legat cat de cat aluatul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 15 2008, 02:29 AM
Post #23


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu am aproximat rapid 100ml de smantana cu 3 linguri varfuite si ca atare a mai trebuit sa adaug faina
sincer nu-mi aduc aminte cat lichid am pus cand am diszolvat drojdia insa eu altul n-am mai pus
oricum, cu toata faina adaugata a iesit o coca prea pufoasa si n-au stat pogacele drepti cum le aliniasem eu (in minte (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 15 2008, 11:42 AM
Post #24





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Aseara, dupa ce le facusem, am luat la rasfoit cartea lui Radu, are si el o reteta acolo, tot cu putin lichid. Eu sigur am pus mai mult decat in retete, am folosit faina normala (deci nu de-aia care trage mai mult lichid), totusi aluatul nu mi-a iesit foarte moale sau foarte pufos, era elastic, cum trebuie, zic eu. In orice caz subsemnata a mancat 6 sau 7 bucati aseara. (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 6 2010, 02:31 AM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



POGĂCI
- 100 g jumări de porc
- 300 g făină
- 100 g untură
- 30 g drojdie
- 100 ml smântână
- 5 gălbenuşuri (albuşurile merg la uns)

Se dizolvă drojdia în smântână.
Se toacă jumările.
Se amestecă totul bine şi cu răbdare până devine un aluat „cu băşicuţe".
Se intinde, foaia ar trebui să ajungă la 1 cm grosime.
Se taie în forme (cu un pahar).
Se lasă să dospească.
Se ung pogăcile cu albuş.
Se pun în cuptor, la foc potrivit, până se rumenesc.

Budai-Deleanu ne-a predat la Şcoala Ardeleană destul despre pogăci ca să ne bucurăm când le vedem la crâşmele de pe Mureş. Mai ales că se bine lângă un „fif" de palincă de caise de lângă Jibou.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:48 AM