IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Insecticide, erbicide, daunatori pentru plante, Cum protejam plantele de atacul daunatorilor
byby_anka_w
post Aug 15 2008, 08:41 AM
Post #41


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 15-August 08
Member No.: 4,477



buna!
bine v-am gasit.
am o problema foarte urgenta si sper,cu ajutorul vostru sa o si rezolv
2 plantute bolnave.
iata pozele :
hibis
(IMG:http://thumb8.webshots.net/t/50/750/7/1/34/2095701340103810888weLomq_th.jpg) (IMG:http://thumb8.webshots.net/t/60/760/3/10/24/2450310240103810888EJJvEP_th.jpg)

fucshia
(IMG:http://thumb8.webshots.net/t/69/569/4/4/42/2563404420103810888bieIJG_th.jpg)

ce au? cu ce le tratez?
va multumesc pt ajutor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
misa
post Dec 15 2009, 10:36 PM
Post #42


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 15-December 09
Member No.: 7,636



buna.
am o problema grava cu un arbore nolina (sau beaucarnea, sau picior de elefant). are 1 m inaltime, si 4 pui pe butucul de lemn. de vreo 4 zile i-a aparut un puf alb si pe frunze, si pe butuc. am pulverizat apa pana a disparut acest puf acum 4 zile, dar astazi deja am vazut ca un pui deja este uscat, galben.

Imi pare foarte foarte rau de planta. am citit de mospilan contra la cosenila si paduche lanos.
va rog din toata inima sa ma ajutati. maine o sa cumpar un insecticid, dar nu stiu ce marca.
multumesc din toata inima!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Apr 24 2010, 09:58 AM
Post #43


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Eu probleme nu am avut cu daunatorii, doar cand eram mica, am observat niste chestii maro (paduche testos) pe asparagus, pe care le-am indepartat manual, fara nici un tratament, si pe urma nu a mai avut probleme. Ii curat de frunze uscate, flori uscate, le ingrijesc mereu, le schimb pamantul. Nu am nici o problema cu florile mele. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Apr 30 2010, 01:12 PM
Post #44


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



are cineva o solutie la daunatorii aia albi ? Io am citit pe net , cik ar trebui sa ii stropesc cu "soap water" , dar m-ar interesa niste chimicale si daca se poate o poza ceva , ca la magazine cand merg au aia jdemii de rahaturi , nici nu mai stiu ce sa aleg , de fiecare data cand merg , ma invart acolo curca bata..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Apr 30 2010, 08:47 PM
Post #45


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



QUOTE(Julsko @ Apr 30 2010, 02:12 PM) *
are cineva o solutie la daunatorii aia albi ? Io am citit pe net , cik ar trebui sa ii stropesc cu "soap water" , dar m-ar interesa niste chimicale si daca se poate o poza ceva , ca la magazine cand merg au aia jdemii de rahaturi , nici nu mai stiu ce sa aleg , de fiecare data cand merg , ma invart acolo curca bata..



Posteaza daca poti tu o poza cu plantuta/plantutele afectate de acei daunatori albi, sa ne dam seama despre ce e vorba, si daca stim iti v-om si da un sfat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Jul 10 2010, 03:35 PM
Post #46


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



QUOTE(Julsko @ Apr 30 2010, 02:12 PM) *
are cineva o solutie la daunatorii aia albi ? Io am citit pe net , cik ar trebui sa ii stropesc cu "soap water" , dar m-ar interesa niste chimicale si daca se poate o poza ceva , ca la magazine cand merg au aia jdemii de rahaturi , nici nu mai stiu ce sa aleg , de fiecare data cand merg , ma invart acolo curca bata..


Asa arata? Matusa a inceput sa-i stropeasca cu apa + scrum de tigara + zat de cafea si au inceput sa dispara. Daca stiti alte solutii(de preferinta naturale) sa-mi transmiteti si mie.
Stela pe unde sunt fitosanitare in IASI?

(IMG:http://1.bp.blogspot.com/_qrJTi5jt9aw/TDhs0XhhWrI/AAAAAAAAB6o/TZnNPqH8pxE/s1600/IMG_7960.JPG)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jul 10 2010, 05:04 PM
Post #47


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Win-win. La Mr.Bricolage spunea ca au introdus fitosanitare, dar cand am fost eu inca nu pusesera decat niste chestii pentru bazine, piscine. Poate au adus ceva. Mai poti incerca la farmaciile de profil animale, plante, pasari. La celelalte supermarket-uri nu am reusit sa ajung.

Si eu am probleme cu insectele, de cand le-am scos afara. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Apoi cred ca si din cauza ca unele plante au conditii diferite, iar cand le-am cumparat pe unele, au afectat pe altele, cu conditii diferite.

Eu practic metoda, deget lipit de alt deget. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Jul 17 2010, 08:19 AM
Post #48


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



(IMG:style_emoticons/default/weakbench.gif) Mda, ma lupt si eu de cateva zile cu daunatorii.. sursa banuiesc ca e din aer dupa ce am scos florile pe pervaz + 2 flori cumparate din comert + o floare primita.

Am identificat 4 tipuri de daunatori (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) (IMG:style_emoticons/default/mf_surrender.gif)
-purici negri doar pe zorele in spatele frunzelor
-purici albi pe pamant si pe frunze
-paianjeni albi cu plasa alba si deasa situati in spatele frunzelor sau la imbinarea crengutelor
-capac a pus o omida verde crud care imi manca din niste rasaduri... jardiniera fiind foarte aglomerata si verde am observat abia cand a inceput sa manance dintr-o floare mai inalta.

(IMG:style_emoticons/default/rungun.gif) Solutii - dush general, stergerea frunzelor cu alcool(spirt)+putin sapun usor diluat cu apa, stropirea frunzelor cu apa+scrum de tigara. Rezultatele au fost rarirea masiva dar pentru starpirea lor completa cred ca trebuie sa apelez la chimicale din comert.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
citystella
post Jul 17 2010, 12:24 PM
Post #49


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,641
Joined: 8-April 10
Member No.: 8,322



Win-Win (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Nu inteleg nici eu, cum ajung insectele alea taman in jardiniere. Si eu mai zaresc.(purici albi, paianjeni, urechelnite). Eu sunt curioasa cum ajung urechelnitele in jardiniere, ori pe hainele puse la uscat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Jul 17 2010, 01:22 PM
Post #50


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



mai am sa incerc si io scrum si apa cu sapun diluat , pot sa folosesc sapun lichid de la vase?

cand florile stau la soare cam 12 h pe zi nu e problema nu? ca am din aia albi urati si se inmultesc peste noapte
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pages V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd September 2024 - 01:06 AM