IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sub capota, Minimum de informatii despre automobile si "manipularea" lor.
angeldust
post Nov 7 2008, 12:19 AM
Post #11





Musafir






Visul meu erotic e sa vad un barbat capabil sa recunoasca ca o femeie conduce mai bine ca el atunci cand o vede (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Majoritatea sunt in denial.

Eu una recunosc, nu le am deloc cu sofatul si asta pt ca nu ma pasioneaza deloc. Barbatii sunt by default pasionati de masini, deci e o preocupare constanta pt ei, deci ar fi normal sa se priceapa mai bine.

Totusi, femeile pe care le cunosc eu si SUNT pasionate de masini, conduc la fel de bine sau mai bine decat multi dintre barbatii pe care ii cunosc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 7 2008, 01:50 AM
Post #12


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Ca femeile sint mai neindemanatice la volan e prejudecata cu iz misogin si-i un punct de vedere subiectiv.
Ia sa vezi intr-o tara cosmopolita cum se diferentiaza stilurile de condus pe etnii: indienii, chinezii samd nu te mai uiti daca-i femeie sau barbat spui: aah e chinez. Dar pana nu se transforma discutia in ceva ce nu intentionez hai sa adaug doar: hazliu titlul topicului, cand ne plictisim de condus de sub capota putem sa ne mutam in portbagaj. Stilul (total eronat- by default- of course) tot ala ramane, right? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Nov 7 2008, 08:43 AM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



E faina faza asta cu condusul de sub capota (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .Eu am calatorit in toata tara aproape zi de zi si de multe ori am mers cu masini necunoscute ,bineanteles ca nu eram singura,dar ce vreau sa va spun este ca ma bucuram cand mergeam cu o femeie,ma simteam mai in siguranta.Lasand la o parte gafele facute de femei la volan,nu sub capota (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ,cea mai imortanta e siguranta si nu viteza sau capacitatea de a face giumbuslucuri prin trafic.Cand merg prin oras cu copii marea majoritatea taximetristilor merg ca si cum ar fi singuri si trebuie sa-i atentionez s-o lase mai moale cu viteza si strecuratul printre celelalte masini Ce ma scoate pe mine din minti e ca lor li se pare o gluma,pe cand o femeie se asigura de 2 ori innainte de a trece printr-o intersectie si chiar daca merge mai incet stiu ca ajung intreaga la destinatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 7 2008, 09:32 AM
Post #14


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Eu fara nici o urma de modestie,va spun ca eu stiu sa conduc! Si bine pe deasupra! Si toate fetele pe care le cunosc, si au permis, conduc de 1 mil de ori mai bine decat multi dintre barbatii pe care ii cunosc! Pentru mine condus bine nu inseamna ca reusesti sa faci o depasire pe timp de ploaie torentiala si din fata vine un tir(lucru pe care pot sa-l fac). Asta e teribilism. Si barbatii asta numesc ei ca stiu sa conduca! Scuza-ma ca tin la viata mea si la a celor din masina si conduc precum un om normal (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Nov 7 2008, 10:20 AM
Post #15





Musafir






Eu cunosc ambele variante (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Femei care conduc exceptional si femei care sunt varza si mai bine ar sta acasa decat sa polueze drumurile publice. La fel de bine sunt si barbati care nu stiu deloc sa conduca, si prin condus ma refer la respectarea regulilor de circulatie si a celorlalti participanti la trafic. Cei care nu stiu sa conduca sunt berbecii care sicaneaza, care taie fata, intorc in mijlocul drumului si tot ei fac gura, nu dau prioritate pietonilor, claxoneaza din orice motiv idiot, cei care fac orice n-ar trebui sa faca un sofer adevarat. Pentru mine nu se numeste sofer bun cel care se baga mai cu tupeu in fata.

Eu nu conduc momentan pentru ca n-am masina, insa imi place foarte mult si sunt convinsa ca ma voi descurca foarte bine. Pur si simplu unii oameni sunt facuti sa conduca, altii sa mearga cu autobuzul, pentru binele lor, in primul rand, dar si pentru binele celorlalti. No ofense (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 7 2008, 10:21 AM
Post #16





Musafir






Cine conduce mai bine? Any,care s-a aplecat sa ia papagalu si a intrat in copac? (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)

Conduce bine cel care in situatii periculoase nu-si pierde calmul si reuseste sa evite o catastrofa. Adica daca un bou vine de pe contrasens si se opreste pe banda ta, daca esti bun conducator,iti dai seama ca n-ai timp sa franezi,te asiguri in dreapta,si-l ocolesti (that's me (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ).

Eu zic sa schimbam cursul topicului,si sa vina fiecare cu ce stie,chestii de genul "Ce faci daca...?"

This post has been edited by rozy: Nov 7 2008, 10:26 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
injen
post Nov 7 2008, 10:26 AM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 6-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 5,276



QUOTE(angeldust @ Nov 6 2008, 06:55 PM) *
...(ce-o fi asa surprinzator in asta nu inteleg, dar ma rog), te-ai gandit sa vii sa ne educi putin, pentru ca se stie ca femeile nu prea au habar de condus sau cum?

As vrea sa cred in bunele tale intentii, dar daca este asa exprimarea aleasa nu e tocmai una din cele mai fericite.


Daca pentru tine nu a fost asta nu inseamna ca nu ar trebui sa fie pentru nimeni... surprinzator. Surprinzator este numarul si rapiditatea cu care a crescut. Ieri era o zi obisnuita, maine observ foarte multe masini de SCOALA - multe femei eleve iar poimaine suntem "colegi" de trafic.
Barbatii sunt asa mai "pasionati" de masini si au forumurile lor cu si despre, care nu prea sunt frecventate de femei. Mi s-a parut o idee buna sa mai postez cate o "stire' generala si sa raspund la eventuale intrebari. NImeni nu se naste invatat si nimeni nu le stie pe toate iar eu nu sunt o exceptie.

Cu exprimarea e un pic mai dificil pe un forum pentru ca nu ne putem folosi de intonatie si de limbajul corpului asa ca sa nu tragem concluzii pripite.

P.S.: Ironiile le accept ca doar sunt gratuite.

This post has been edited by injen: Nov 7 2008, 10:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Nov 7 2008, 10:26 AM
Post #18


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Nici eu nu-s de acord cu prejudecatile astea. My ex si tata de exemplu conduc prost, by all standards. Te zgaltaie de te ia naiba, schimba vitezele alea total de aiurea, numai ca nu plange masina aia. In schimb am o prietena care conduce divin, atat de lin si totusi rapid, se descurca in orice situatie cu calm si eleganta.

Dar totusi eu apreciez intentia initiatorului topicului, eu una nu ma gandeam atunci cand dadeam scaunul mult in spate ca pierd din siguranta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 7 2008, 10:27 AM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Nu, Any, careia i s-a ridicat capota de la masina peste parbriz la 90la ora, si a tras frumos pe dreapta, nu s-a panicat si nici nu am sarit de pe pod. Any, care era sa moara cand a zburat cu masina peste santul de pe marginea drumului si printre copaci, si dupa s-a urcat la volan si a plecat mai departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 7 2008, 10:29 AM
Post #20





Musafir






Da' de ce a zburat santul? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Cumva pt ca mergea prea repede si a pierdut controlul masinii? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:54 PM