IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum se gatesc fructele de mare, Retete pentru scoici/midii, stridii, creveti, calamari, caracatita, et
kalua
post Aug 3 2007, 11:03 AM
Post #11





Musafir






Vezi cu scoicile acum, se zice ca e bine de mancat scoici in lunile care contin un "r" (ianuarie pana-n martie, apoi din septembrie pana-n decembrie).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Aug 3 2007, 11:07 AM
Post #12





Musafir






QUOTE(fortelady @ Aug 3 2007, 11:47 AM) *
da' cineva ma poate ajuta si pe mine?
scoici. vreau scoici. nu stiu cum se prepara.... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Vineeeee baiatuuuuuuu!
Dragutzo, eu sunt mare amatoare de midii pane!
Dac vrei, iti spun din "vasta" mea experienta in preparatul midiilor:
- se cumpara frumos midii congelate de la Carrefour, sau de unde vor muschii tai...100-200g sunt suficiente cred...
- acasa prepari un aluat de clatite sau de pane cu ce arome vrei tu sa trantesti in el (sare, piper, busuioc, etc)
- iei cate o midie(congelata), o tavalesti in pane si o arunci in ulei incins, cu lingura; o sucesti, o invartesti, pana se rumeneste frumos pe toate partile si va arata ca o minigogoasa; la fel procedezi cu toate midiile(sau cate poti manca)
- separat prepari un sos de usturoi(usturoi pisat cu putina sare in care torni o lingurita de otet si freci totul cu ulei, putin cate putin, pana obti cant. dorita; la sfarsit adaugi putina apa minerala)
Se servesc cu cartofi natur peste care ai presarat o ploaie de patrunjel, si cu: maioneza, pasta de usturoi, ketchup, sau lamaie si muuulta salata verde...vorba aia, dupa gust! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Recomandare: vina alb sec...un "Sec de Murfatlar"(amestec bine inspirat de sortimente de vin sec) sau o feteasca, tot dupa gust...
Sa-mi povestesti daca te-ai incumetat la preparat midii.
Eu sunt moarta dupa ele si, in gen, dupa tot ce are gust de peste oceanic.

QUOTE(kalua @ Aug 3 2007, 12:03 PM) *
Iegzista topic cu scoici. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Vezi cu scoicile acum, se zice ca e bine de mancat scoici in lunile care contin un "r" (ianuarie pana-n martie, apoi din septembrie pana-n decembrie).

(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Eu, ca mare pescar ce mi-s, stiu altceva: ca-n lunile cu "R" se prinde crapul, in celelalte "no way"! Da' mai stii....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 3 2007, 11:09 AM
Post #13





Musafir






sarumana, nu-l vazusem
doctoreso, vreau d'alea adevarate, in cochilie, de la mama lor.... nu congelaturi de la orhideea sau cora
kalua, ne mutam la scoici atunci (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

edit: doctoreso, daca ai sti ce ce invidiez ca pleci la pescuit....

edit 2: ne-am mutat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Aug 3 2007, 04:05 PM
Post #14





Musafir






domle, nu ma invidia, ca doar o data pe an ma taie elanul si asta de obicei se intampla de 1 mai, numa' ca anul asta ratai show-ul de 1 mai si se reporta amu.
iar mie-mi place sa fac plaja vara, sa zac pe nisip cat e ziua de lunga, precum o soparla pe-un pietroi cald...acolo, la Dunare, nu stiu cata plaja voi face, mi-e teama sa nu ma bronzez cu urme de maieu si pantalon scurt.
Scuze of off topic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 3 2007, 04:06 PM
Post #15





Musafir






stai si matale la bustu aproape gol. eu asa am stat in Delta. si m-am dat cu crema de soare pe mine sa nu ma ard
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 3 2007, 04:26 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Scoicile in Grecia se fac asa:
- scoicile si o ceapa taiata marunt, se calesc; se baga ceva rosie proaspata taiata, ardei iute si la sfirsit brinza telemea si putin rigani (oregano). Io minc chestie de-asta de pocnesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 3 2007, 06:02 PM
Post #17


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



bineinteles c-acum imi ploua-n gura.
what else is new?

doftoreaso te iubesc
nu din cauza scoicilor (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ci pt efectul pe care-l ai asupra starii mele de semi-isterie semi-tristete, mi-o ucizi pur si simplu (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif)
asa ca tre sa te pup, vrei nu vrei (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 24 2009, 04:29 PM
Post #18


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Am si eu carne de scoici congelata si nu stiu cum s-o fac. Nu as vrea pane, prajite, ci ceva conform si usor de facut de servit cu sos de usturoi pe care l-as face cu maioneza, iaurt si usturoi.
Nu stiu cum sa le prepar si mai ales cum sa procedez: le pun la aburi congelate sa se decongeleze sau le decongelez natural si apoi le fierb? Cat le fierb?? Cand stiu ca sunt gata?
Scoicile mele nu au cochilie, deci e doar carnea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Jul 24 2009, 05:13 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Pink, scoicile in 5 minute sunt fierte. Eu le dezghet si apoi le pun in apa clocotita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 24 2009, 05:58 PM
Post #20


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da, am facut o boacana. Le-am pus congelate peste un amestec de ceapa, patrunjel, usturoi, zeama de lamaie. Pe alt forum am citit ca daca-s decongelate se fac in 10 minute. Ei, eu le-am lasat 20 si le-am ars. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

In concluzie, am mancat 3 prune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 04:19 AM