IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre migrena si tratarea migrenelor
meli
post Dec 16 2005, 07:41 PM
Post #11


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



trebuie gasita neaparat cauza migrenelor.Eu m-am chinuit ani cu migrenele care erau cauzate de sinusita.Am facut la un moment dat o sinusita maxilo-faciala oribila,m-am tratat...........si de cand am facut tratamentul adio migrene.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 16 2005, 08:06 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu era de ciocolata... era de stres...
Ciocolata maninc numai "la pofta" si destul de rar.
Cu alte cuvinte, pot trece si trei luni...
Sinuzita nu am facut niciodata...
Partea proasta e ca nu prea pot sa o asociez decit cu o perioada in care am mult de lucru si sint stresata...  :magandesc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 16 2005, 08:14 PM
Post #13





Musafir






Stresul poate fi unul din cauzele majore ale migrenei. Ar trebui sa incerci niste exercitii de relaxare (cel mai bine cu un "guru"), pe care sa le faci pe timp indelungat in fiecare zi. De stricat n-au ce strica si, cine stie, poate te-ajuta.  :)

Uite ce-am gasit intr-o revista actuala:
Cum ajuta alimentatia la diferite boli
Migrena
F. important este sa-i dati corpului magneziu indeajuns (de ex. prin paine din faina integrala). Folositi ulei de masline si de germeni de grau. Ocoliti alimentele cu coloranti artificiali si conservanti. Reduceti la minim consumul de oua si carne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 21 2005, 01:25 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Pe mine tocmai ma incearca o groaznica durere de capatana, si guru n-am k e haituit de autoritati :magandesc:.... cre'k ma duc in obor sa fac un skimb, k acum , in preajma sarbatorilor, sigur gasesc ceva convenabil...

No, acu' pe bune, la mine un eferalgan efervescent imi ia durerea cu mana, sau 2 aspirine, numa' k n-am in casa nici una, nici alta....asa k...o suport pana s-o gandi sa se mute la altcineva (durerea...) :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Dec 21 2005, 11:49 PM
Post #15


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



si eu am crize de genul asta si uneori ma tin ore in sir. si tot cu sensibilitatea la lumina.  :-X dar nu stiu exact daca e migrena sau de la anticonceptionale...  ??? oricum bag pauza la pastilutele anti bebe si vad dc mai apare.
din pacate eu nu pot renunta la lapte, portocale si ciocolata.  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pufu
post Jan 13 2006, 09:45 AM
Post #16


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



Sufar de migrene de la varsta de 17 ani. Am fost la medici, toti mi-au spus ca se cunoaste boala (de fat nu este o boala, este o reactie a organismului la...ceva), dar ca inca nu s-a descoperit ce anume o provoaca. Atunci ma apucau din senin si ma tineau cateva ore, ca acum sa dureze cate 3-4 zile. Groaznic!  :'(  Ca si Diana, nu le pot lega de nimic pentru ca ...nu se leaga de nimic. Nici medicamentele nu-si fac efectul la fel. Ce merge la criza asta, nu mai merge la criza urmatoare. Tot timpul trebuie sa le schimb (medicamentele). Deja, dupa atatia ani de chin, cand ma apuca durerea, ma apuca si o stare cumplita de nervi, pentru ca mi-am pierdut rabdarea  :frustraree:.  Compatimesc pe toti cei care au probleme cu ... capul :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sunny
post Jan 20 2006, 02:40 PM
Post #17


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 73
Joined: 8-December 05
Member No.: 23



Ma alatur si eu clubului "migrenistelor"!  :) Ce am observat eu e ca migrenele parca nu mai sunt atat de oribile daca iei masuri de la primele semne: la mine migrena incepe cu dureri in spatele ochilor si senzatie de greata...Ce mai amelioreaza simptomele este cafeaua in care storci o lamaie...gustul nu e prea placut dar...stiu ca sunt unii care spun ca nu e bine sa bei cafea cand ai dureri de cap dar eu am incercat chestia asta si era sa mor... :) Nu stiu cum e la voi dar la mine o migrena dureaza cam 3-4 zile si cel mai rau imi e in a doua zi cand evit sa ma uit la TV, sa citesc, sa vorbesc...in general prefer plimbarile lungi, e singurul lucru care ma calmeaza si imi face bine...inca ceva, cand simtiti ca pastilele pe care le luati de obicei nu isi mai fac efectul, schimbati-le, inlocuiti-le cu alte calmante...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jan 23 2006, 07:08 PM
Post #18


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Migrenele...sunt poveste vietii mele, uneori bilunar :(.
Sunny, si la mine dadea rezultate bune cafeaua - pe care o beau oricum in cantitati industriale...dar si daca nu beau, sa vedeti circ si alta nu.  ::) Mai mult de doua zile nu ma viziteaza migrenele, dar si asa este destul de rau.
Cand medicatia de specialitate a inceput sa dea chix am reusit sa le tin in frau cu masaj reflexogen.
Ma intreb cu jale - cand nici asta nu va mai da rezultate, incotro?  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 3 2006, 10:50 PM
Post #19


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Extraveralul cum e? Eu mai iau cateodata un extraveral,cand ma doare capul din cauza nervilor. :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aia care va pupa...
post Feb 3 2006, 11:45 PM
Post #20


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 52
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 42



QUOTE
Am vazut ca mai sint fete care sufera de asta.
Eu o tratez cu cofedol si cu un alte medicament, codamina nu-stiu-cum.
Ambele medicamente se dau pe baza de reteta. Mi-i groaza cind ma gindesc ca ma poate lua iarasi, mai ales ca la mine durerea se manifesta si cu o sensiblitate sporita la lumina ( d efapt nu suport lumina) si la zgomot...
Pina la 28 de ani nu am avut astfel de problema, dar la prima criza imi venea sa ma arunc de la etaj, numai sa scap de durere...


Sufar de migrena de aprox. 13 ani. La inceput...crizele erau aleatorii apoi s-au 'asezat'...la mine e migrena hormonala. Trebuie sa va dati seama, mai intai, ce fel de migrena e ca sa stiti sa o tratati.
Unele pot fi din cauze de alergii la anumite alimente, etc.

Am trecut prin toate fazele...toate chinurile...toate analizele, inclusiv RMN...
Am fotofobie cand sunt in criza, zac 12-14 ore, vars incontinuu...si as face ORICE sa scap de durere.... in clipele alea, nu-mi doresc decat sa mor :'(

Ma ajuta orice medicament care contine ibuprofen...si am descoperit Immigranul care contine sumatriptan. Ajuta - te pune in picioare in 10-15 min - cu conditia sa il iei la inceputul crizei.

Am facut si bioneregie si m-a ajutat...aia a fost singura perioada de 4 luni consecutive fara migrena...eram fericita...

Din pacate, boala este incurabila...se traieste in simbioza cu ea pana pe la perioada menopauzei.

Va pup  :-* si...la cat mai putine crize...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 12th May 2024 - 03:23 PM