IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages V  « < 28 29 30 31 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dieta Montignac, Partea a doua
Noemi
post Sep 13 2010, 08:48 PM
Post #291


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 28-January 10
Member No.: 7,868



Pai in acest caz trebuie sa iti zic ca mai ai un fan. Uite de aia trebuie sa vad cum rezolv sa vad pozele ca nu prea am inteles ce si cum dar o sa ma mai intruiesc eu pe forum pe aici ca sa nu fac offtopic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Intrebare: ciocolata 1-2 patratele pe zi? (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Si cate grame au patratelele alea? Ca unele ciocolate au 24 patratele in total si altele 8 (IMG:style_emoticons/default/yeah.gif)
Eu cred ca o sa cumpar din alea cu 8 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pirigoce
post Sep 14 2010, 12:18 PM
Post #292


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 129
Joined: 6-July 09
Member No.: 6,785



Eu am glicemia cam mica si am si eu momente cand imi scade si mai mult pe fond de stres. Asa ca am in permanenta la mine ciocolata cu minim 75% cacao (cacaoa tin sa te anunt ca este un foarte bun antioxidant), se gasesc de toate marcile pe piata. Ca sa nu ai mustrari de constiinta e bine sa treaca 3 ore de la ultima masa, sa fie asa ca o gustare.Nu are importanta cate patratele are tableta, mananca 2-3 si sa iti fie de bine.
Esti cumva vegetariana ca nu mananci carne ?
Carnea este mancarea de baza in regimul Montiniac. Eu am mancat-o si o mananc in permanenta, sub toate formele, friptura, chiftele, rasol, etc. dar numai cu salate de toate culorile si formele. Cu toate ca nu sunt deloc carnivora.Si mananci cat incape in tine. fara restrictie.
Eu am impresia ca tu te cam infometezi si din cauza asta ametesti. In timpul acestui regim, nu e voie sa iti fie foame.Deviza lui Monti este "slabeste mancand".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noemi
post Sep 15 2010, 12:27 AM
Post #293


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 28-January 10
Member No.: 7,868



Nu sunt vegetariana, sau nu inca. Mi-as dori tare mult ca intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat sa devin vegetariana - nu neaparat pentru ca mi se pare mai sanatos ci pentru ca mi-e mila de animalute...
In fine, nu am mancat carne pentru ca pur si simplu asa s-a intamplat sa nu am in casa la momentul respectiv si nici nu i-am simtit lipsa. Astazi totusi am fost si am luat si niste carne. Deocamdata ma simt bine si sper sa ma simt la fel si zilele viitoare si sa nu mai am ameteli.
Vroiam sa te mai intreb ceva. Eu am mai tot vazut discutii pe forum pe tema asta: branza. Am citit si in cartea lui Monti despre ea, dar tot nu m-am lamurit pana la urma daca avem voie sa consumam, de care avem voie si combinata cum? Cu mese protido-lipidice? Aceeasi problema o am si cu cascavalul... Astazi de exemplu am mancat la micul dejun branza de vaci cu 0% grasime (era mic dejun glucidic), iar la pranz am mancat telemea de capra. Stiu ca asta ar trebui sa scriu la ce mancam azi, dar pe mine ma intereseaza care este regula efectiva.
Multumesc pentru nelamuriri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by Noemi: Sep 15 2010, 12:29 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noemi
post Sep 15 2010, 12:25 PM
Post #294


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 28-January 10
Member No.: 7,868



La final vroiam de fapt sa zic multumesc pentu raspunsuri la nelamuriri (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Imi cer scuze ca dintr-o neatentie din asta am reusit sa par aroganta cand tu ai fost asa de draguta - sper sa nu fi apucat sa citesti prima varianta... din pacate nu mai pot edita ce am scris inainte....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Sep 16 2010, 12:31 PM
Post #295


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Ai voie branza, recomandata este cea de oaie si de capra, bine stoarsa. Insa nu in fiecare zi si in canditati limitate.
QUOTE
Citat din Montignac : ..."cercetari noi au aratat ca proteinele din laptele de vaca, mai ales din zer, determina o excretie marita de insulina. De aceea este recomandata branza bine stoarsa, mai ales cea de oaie si de capra."

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noemi
post Sep 16 2010, 01:56 PM
Post #296


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 28-January 10
Member No.: 7,868



Merci. Ok, atunci inteleg ca am gresit cu branza de vaci mancata dimineata cu toate ca era 0% grasime...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papusica
post Feb 29 2012, 09:00 PM
Post #297


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 4-May 11
Member No.: 10,169



Buna tuturor!
Fetelor am vazut azi in librarie o carte care se vrea o completare a cartilor lui monti. Maine o sa mi-o cumpar ca sunt chiar curioasa de ce am vazut cat am rasfoit-o si adica indici glicemici sunt impartiti in 4 si din cate am inteles doar rasfoind-o indici mari sunt impartiti in doua capitole de la 51-69 ca fiind GI mare care se poate consuma in faza a 2-a dar fara sa fie combinati cu lipido-proteice si GI de la 70 in sus care sunt interzisi cu desavarsire.Inainte sa cumpar cartea am zis sa intreb sa o cumpar sa nu o cumpar? o fi chiar asa? sau sa raman doar la cartile lui monti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 1 2012, 08:41 AM
Post #298


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Cartea asta de cine este scrisa? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papusica
post Mar 1 2012, 06:57 PM
Post #299


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 4-May 11
Member No.: 10,169



Buna. Am facut eu o greseala din cauza ca nu am citit cu atentie, dar ceva tot am vazut bine. Tot in 3 sunt impartite doar ca difera GI de la 70 in sus e mare, intre 50-69 e medium si sub 49 este mic. Cartea se numeste : Escape the diet trap de Dr. John Briffa si pe coperta mai are scris un subtitlu lose weight for good without calorie-counting, extensive exercise or hunger

Are la baza dieta Montignac dar e un pic schimbat, a introdus si GL adica Glycaemic Load (incarcarea glicemica sau ceva de genul) , care la randul sau se imparte in 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 2 2012, 09:49 AM
Post #300


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Mie mi se pare doar o complicare a dietei (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pages V  « < 28 29 30 31 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 08:53 PM