IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  « < 11 12 13 14 15 >  
Reply to this topicStart new topic
> Carnet de... soferita
dr_wise
post May 11 2009, 07:34 AM
Post #121





Musafir






Pai voi de ce credeti c-am dat-o in bara?! Am nimerit un test tare "fain", cu puzderie de intrebari din probleme mecanice si sanctiuni. M-am uitat precum curca-n lemne la alea de mecanica, desi, in facultate (long time ago...), am facut si teorie despre motoare si instalatii navale si n-ar fi trebuit sa fiu chiar paralela cu domeniul. Am pus eu ce-am pus la nimereala, cum m-a dus mintea, dar pana la urma tot m-au prins ca-s bata. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post May 11 2009, 07:46 AM
Post #122


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Lasa, dr.wise, ca il iei tu. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Il mai dai curand?
Si mie mi se pareau cam grele intrebarile astea. Dar socante mi se pareau altele, pe care le aratau pe la tv un an dupa ce l-am luat. De pilda: In ce parte a carutei se tine calul? (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) Sau chestii de genul asta. Drept este ca eu nu le-am vazut cu ochii mei...
In ceea ce priveste mecanica, daca este ceva care iti foloseste cat de cat, mi se pare normal ca daca ai probleme cu masina sa stii cateva chestii elementare care trebuie verificate. Chiar daca esti gatita foc, pe tocuri, masina e masina, nu un animalut de companie. Daca nu te descurci cu atata lucru cum vrei sa conduci o masina? Recunosc ca si eu sunt varza la chestile astea dar asta nu inseamna ca asa ar trebui sa fie. (IMG:style_emoticons/default/glare.gif)
Ah, si chiar nu mi se pare ca barbatii ar avea mecanica in sange, mai ales cei din generatiile mai tinere. (metrosexualii (IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post May 11 2009, 08:31 AM
Post #123





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Da' ce, aia au sange?!
P-asta cu caruta n-o stiam, dar nici nu-i gasesc logica... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Bineinteles, cred ca asa o intrebare "de colectie" numa' Politia Romana o putea ridica la gradul de intrebare de concurs. Cuget adanc acum, in ce tara din UE mai tropaie carutele pe sosele?! Aici nu vazui decat "mustangi" inhamati la Porshe, Maserati, VW, Audi, Mercedes. Si toti stau la locul lor, n-o iau pe de laturi... (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) Of course, mai rasare si cate un Logan, dar am o vaga banuiala ca aia cu Logan sau Sandero si-au jucat toata averea la carti, au pierdut, iar acum au luat viata de la inceput si, in lipsa de bani, si-au tras marci romanesti. Dar, in general, "pas des chariots". (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post May 11 2009, 11:59 AM
Post #124





Musafir






Mai, eu din cate stiam,mecanica se da la categoria C, adica camion sau ceva (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Eu nu tin minte sa fi invatat mecanica. Ma rog, la un curs ne-a explicat legatura cutie de viteze-roata,care mi-a prins bine,imi puteam explica de ce moare motorul.
Eu una as vrea sa bag la cap o leaca de mecanica, nu de alta,dar femeie fiind,mecanicii se bazeaza ca esti varza, si te pot pacali la pret foarte usor, ba chiar pot sa-ti inlocuiasca piese (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post May 11 2009, 12:30 PM
Post #125


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Am auzit si eu de intrebarile astea de baraj puse acum in chestionare.
Eu vrand nevrand am invatat oleaca de mecanica. Avand minunata dacie din 78, careia in pica o piesa la 2 zile, am fost nevoita.
Si mi-a prins bine cand am ramas fara frana in mijlocul strazii. Ca m-a dus capul sa ma uit sa vad daca mai am lichid de frana. Si nu mai aveam.
O data am legat cu banda izoler cablul de la carburator, ca se rupsese si tasnea benzina in toate partile. Chestia asta am facut-o in mijlocul strazii, cu un milion de barbati soferi care treceau pe langa mine si uitau cas, da' nici unu nu oprea (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

Si eu am luat permisul dintr-a2-a. Prima oara am picat la traseu. Din cauza politistului evident. Ca m-am pus in gura cu el si l-am contrazis. Si el nu era de acord. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post May 11 2009, 12:33 PM
Post #126


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ha, ha, ce msto! Cica "din cauza politistului, evident!". (IMG:style_emoticons/default/fluierat.gif)
Sincer si mie mi-ar placea sa stiu mai multe dar numai de asta nu am eu timp. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post May 29 2009, 11:39 PM
Post #127





Musafir






Bai, am o intrebare si nu stiu daca e bine sa o pun aici, dar e cel mai apropiat topic si nu am vrut sa deschid unul nou pentru intrebarea asta.

Am vazut semnul de "Prioritate fata de circulatia din sens invers", respectiv asta:

(IMG:http://i300.photobucket.com/albums/nn17/scorpirescu/B6.jpg)

montat invers, respectiv astfel:

(IMG:http://i300.photobucket.com/albums/nn17/scorpirescu/B7.jpg)

Este posibil asa ceva? Banuesc ca montarea lui invers vrea sa spuna "Prioritate pentru circulatia din sens invers" pentru ca l-am vazut montat si pe un drum ingustat din cauza unor lucrari atat la un capat cat si la celalalt numai invers unul fata de altul. Insa in codul rutier acest semn nu apare invers deloc, ci pentru "prioritate pentru..." este cu totul alt semn.
E normal sa se monteze semnul ala invers si sa insemne altceva? Voi v-ati confruntat cu asta? Ce parere aveti?

Pe de alta parte daca stau si ma uit la semnul care inseamna de fapt prioritate pentru.. (cerculetul rosu cu doua sageti.. una rosie una neagra) cred ca e gresit asa in felul lui pentru ca cerculetul rosu inseamna "interzis" .. semnele cu cerculetele rosii sunt semne de interzicere, pe cand in cazul nistru nu este nici o interzicere ci e numai semn de prioritate/cedare a trecerii. Oricum, asta e in plus .. asa de discutie, el e prezentat in codul rutier si spune clar ce este asa ca il luam ca atare. Intrebarea mea ramane pentru semnul patrat.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post May 30 2009, 04:16 AM
Post #128





Musafir






Scorpi, grea intrebare ai pus. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Or fi montat constructorii semnul invers, ca se mai intampla. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Eu, una nu ma bag, ca pe-aici nu exista semnul asta si le-am cam uitat pe cele pe care le intalneam in Romania si nu sunt aici. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post May 30 2009, 07:26 AM
Post #129





Musafir






Nici eu nu stiu exact ce sa-ti zic, dar nu e exclus sa fie montat aiurea, eu am intalnit de diverse drumuri semne de ingustare, semnul de prioritate, semn ca e drum in lucru. Problema e ca drumul nu mai era de mult in lucru, dar nu s-a deranjat nimeni sa ia si semnele de acolo (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) Te astepti la orice
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post May 30 2009, 08:21 AM
Post #130





Musafir






Al doilea semn e montat invers, ce prostie!
Pede-o parte a strazii e primul semn, cu prioritate fata de circulatia din sens invers si pe cealalta indicatorul de care vorbeai (IMG:http://i282.photobucket.com/albums/kk258/walpurgik/B5.jpg) care nu este de interzicere, ci de restrictionare.
Ex.: limitare de viteza (IMG:http://i282.photobucket.com/albums/kk258/walpurgik/89.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  « < 11 12 13 14 15 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 09:20 PM