IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Dieta vegetariana - vegetale
bubulina
post Oct 18 2006, 12:31 PM
Post #1





Musafir






Fetelor,

a incercat careva o dieta vegetariana sau pe apropape?

Am cochetat tot tmpul cu idea (ma rog gusturile mele) si niciodata nu am fost o mincatoare de carne. Mai manainc lapte, oua si sardine - in principal pt vitam D (port sunscreen +++++ in fiecare zi).

Nu pot sa spun ca schimbarea m-a afectat prea mult, insa trebuie sa recunosc ca a fost un pic mai greu la inceput (am inceput cam acum 2 luni). Ceea ce am vrut e sa ma orientez spre o dieta de raw food si sa las pe un plan secundar semintele, cerealele etc. Pt mine sunt necesare cam 2 kg de vegetale pe zi, ca sa fiu satula. Semintele, orez, cartofi, boabele in general sunt ca un surpuls daca nu ma satur si sunt pe locul 2 in lista.

Nu folosesc ulei la prajit. Am incecat cu cocos , dar mi s-a parut prea gras asa ca am renuntat.

Aveti ceva idei de mincaruri mai sofisticate care sa corespunda genului...?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
claudia_electra
post Nov 13 2007, 01:51 PM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Eu vreau sa tin pentru prima oara in viata postul Craciunului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Nu ma inspaimanta decat ideea ca voi mirosi mitetei cand vin in Romania, dar in rest sunt chiar bucuroasa de decizia asta, mai ales ca voi manca mai restrictiv decat postul in sine, adica voi scoate si zaharul, cel putin pentru cateva saptamani.

Deci NU am sa pap: lapte & toate derivatele sale, oua, carne (doar peste in 13 din cele 40 de zile), zahar, faina alba.

Ma gandesc ca in felul asta ar trebui sa slabesc cele 3 kg de-mi chinuie constiinta si sa ma si detoxific (IMG:style_emoticons/default/dance.gif) .

This post has been edited by claudia_electra: Nov 13 2007, 01:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
bubulina   Dieta vegetariana - vegetale   Oct 18 2006, 12:31 PM
MonicutzaB   bubu, nu am incercat dieta vegetariana pana acum s...   Oct 18 2006, 02:08 PM
bubulina   Monica mersi pt raspuns. Imi plac uleurile in sa...   Oct 18 2006, 05:07 PM
kalua  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 12:18 AM