IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Gradinile Zoologice, Pro sau contra?
Diana.
post Feb 23 2010, 01:22 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sunteti pro sau contra tinerii animalelor captive in gradini zoologice?
Merita, oare, animalele sa fie tinute captive doar pentru a ne delecta noua ochii cind ne aducem aminte?
Sint importante gradinile zoologice sau sint importante doar daca sunt ingrijite animalele?
Gradinile zoologice reprezinta o distractie sau sint un rau care trebuie eradicat?

Eu consider ca atat timp cat animalele sint sanatoase si ingrijite si mai au si un spatiu mare, ca intr-un parc extins in care sa se manifeste (dupa cum am vazut atit de des pe Animal Planet), gradinile zoologice pot exista fara probleme.

Va invit sa va spuneti si voi parerea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Feb 23 2010, 10:01 PM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Daca sunt bine ingrijite si este creat un mediu asemanator celui natural sunt de acord. La Barcelona este o gradina zoologica foarte frumoasa.
Dar la modul cum sunt la noi in tara, no way! (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioana.
post Feb 19 2011, 02:51 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 19-February 11
Member No.: 9,877



QUOTE(Book @ Feb 23 2010, 10:01 PM) *
Daca sunt bine ingrijite si este creat un mediu asemanator celui natural sunt de acord. La Barcelona este o gradina zoologica foarte frumoasa.
Dar la modul cum sunt la noi in tara, no way! (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)


Da intradevar . Dar tinaind cont de fondurile Romaniei , extinderea spatiilor in care sunt inchise animalele e mai greu de facut.

ROMANIA!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fabiolla Andreea
post Jul 29 2011, 09:24 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 15
Joined: 23-July 11
Member No.: 10,445



daca sunt ingrijite dece nu
dar anul trecut am fost la gradina zoologica din capitala si va rog sa ma credeti ca oricum nu mai aveti ce vede
nu mai este nici un elefant nici o girafa (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) defapt au bagat oi , gaini, porci, caini:)))) vorbesc serios

This post has been edited by Fabiolla Andreea: Jul 29 2011, 09:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lyssuk
post Aug 5 2011, 02:10 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 165
Joined: 4-August 11
From: Hell's gates
Member No.: 10,481



Daca animalele sunt bine hranite si ingrijite, daca li se amenajeaza un spatiu in care sa se simta cat mai aproape de mediul lor natural si au un medic veterinar care sa se ocupe de ele sunt de acord.
Chiar vroiam sa fac o vizita la Zoo in Bucuresti, n-am mai fost de cand eram copil si nu mai tin minte mare lucru, dar dupa ce am citit ce a scris Fabiolla mi-a trecut cheful....pacat ca nu avem si noi macar jumate din ce au altii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudor
post Aug 13 2011, 08:02 AM
Post #6


ex Win-Win
*****

Group: Obsedat
Posts: 554
Joined: 16-May 10
From: IASI
Member No.: 8,548



Pentru ca in IASI nu avem gradina Zoo recent am fost in Barlad sa vedem una. Trei lei, doi tigri, cateva maimute, lupi, ursi, un aligator si altele . Mi s-a parut destul de dotata cu animale, pareau hranite bine, dar spatiile de 3 x 4 m cu podea de beton nu mi s-au parut deloc in regula pentru animale obisnuite sa cutreiere mii de KM. Lupii cel putin se invarteau in cerc in cusca cat sufrageria mea.. leii si tigrii daca faceau un salt erau in partea cealalta de cusca.
Atata vreme cat nu au conditii de cazare decente nu ar trebui lasate sa functioneze, parerea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:26 PM