IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Aparate de bucatarie
kalua
post Jan 2 2006, 03:48 PM
Post #1





Musafir






Hai sa ne spunem aici experientele cu aparatura de bucatarie, ca, la o eventuala noua investitie, sa stim ce sa cumparam.

Eu una am un mixer Braun de mai mult de 10 ani, il folosesc de numa', inca e intreg si merge ceas.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 2 2006, 05:22 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Aaa da ?! 

stai sa vezi io  :estiok: ..... am un malaxor Kitchen aid care framanta coca si este in asa fel construit incat in timp daca iti permiti poti sa-i cumperi o .... chestie(n-am gasit alt cuvant) care face taitei, alta care toaca carne (vazui cacofonia da' ma grabesc :) ) , de facut suc de rosii si parca mai sunt unele dar si doar malaxorul daca il folosesti e o nebunie  8)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 2 2006, 06:09 PM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Io am un ...nu-i mixer, da'nu-mi vine acu' termenul...deci marunteste de la legume pana la nuci, amesteca lichide, creme, etc...Multi moulinette de la Moulinex. IL am de vreo 6 ani, e folosit de cel putin 2-3 ori/zi, si tot merge ok. Iar mixer, am unul micut, nu-i o marca cunoscuta, dar pt cat il folosesc eu, isi face treaba. Am zis ca atunci cand ne mutam la casa noastra, o sa iau un robot complex, din ala care face de toate: amesteca, frmanta, marunteste, toaca carne, stoarce fructe, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 2 2006, 06:21 PM
Post #4





Musafir






h, stiu, cunosc  ::) , de nu stiu cati ani ma tot dau pe langa Kitchen aid-ul asta, dar am o bucatarie mica tare, zau ca nu mai am unde sa-l pun. Poate da Domnul si ne mutam undeva unde-i bucataria mai mare, ar fi prima masinarie pe care mi-as cumpara-o.

Am avut si moulinetta, m-a tinut cativa ani buni de zile. Mi se pare f practica, ca-i asa mica. Cand s-a stricat mi-am luat ceva asemanator de la Krups, o porcarie!  >:( Acuma am un no name, da-si face treaba. Si-l folosesc cel putin o data la 2 zile. Am vazut ca mixerurile de mana Braun au acum si un recipient cu "taietor", deci un fel de moulinetta.

Aparat pe care l-am cumparat si eu una nu le folosesc: fierbator de orez/steamer.

Alt aparat pe care-l iubesc: masina de taiat Graef. Nu o folosim la taiat paine, ci numai pt. salam, sunca, carne.
A! Si masina automata de cafea Jura. Are hibele ei (da' domn' injiner de acasa i-a dat de capat si stim cum s-o ajutam cand nu mai dovedeste treaba  ;) ), dar face o cafea buna tare cu o la crema de mai mare dragul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 2 2006, 06:28 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



avem si noiuna de cafea, la inceput facea cafea buna, dar acum parca nu mai e la fel...si nu mi-a facut nicioadata pusma de alpte bine  :(. Da'nici nu e ceva f. bun, asa ca nu mai comentez. Poate o s-o schimb, cand schimbam si domiciliul.
Si eu aici am o bucatarie tare mica, 3 oameni nu incap in ea. Noroc ca suntem doar 2 jumate!!! :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 2 2006, 06:36 PM
Post #6





Musafir






Eu imi beau cafeaua fara adausuri, cam o data pe an ma apuca dorul de un latte machiato si masina asta il spumuieste bine. Laptele trebuie sa nu aiba mai mult de 1,5 % grasimi (pt. ca are mai multe proteine, deci mai multi emulgatori, care sunt necesari formarii de spuma).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 2 2006, 06:48 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Sa stii ca am incercat in toate modurile posibile, si tot degeaba. Pana la urma am luat o sarma-batator, cu baterii, si face o spuma tare misto
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 29 2006, 01:21 PM
Post #8





Musafir






una dintre tigaile din reclamele de la t.v. mi-a placut cel mai mult dupa ce am luat-o de la ai mei si am folosit-o!!!!!!!!!!
este tigaia aceea cu capac si cu gauri pe mijloc, care prin circulatia aerului in interior face treaba!!!!!!!!!!!!
sincer, este bestiala si am sa-mi cumpar si eu!!!!!!!!!!
am mincat ca si cum am fost la gratar tot ce am pus in ea!!!!!!!!!1
iar aripi de pui........ mi-am lins degetele!!!!!!!!!!!!! :hainoroc: :hainoroc: :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 13 2006, 02:08 AM
Post #9





Musafir






Am cumparat un facator de sandwichuri calde, fiica-mea-i innebunita, numai sandwichuri ar manca  :-X . Si cam are dreptate, nici nu se compara cu un sandwich facut la rece.  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 17 2006, 11:12 PM
Post #10





Musafir






Storcatorul de salata (scumpul de el, cum uitasem de el in iarna, cand nu cumpar salate)! Face treaba buna de tot. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:08 AM