IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Postul
kalua
post Mar 15 2008, 07:19 PM
Post #1





Musafir






Tineti post?
Ce inseamna pentru voi perioada de post? Adica practic, nu teorii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
De ce tineti post?

Eu sunt catolica, postul alimentar oricum nu e asa strict ca la ortodocsi, totusi nu-l tin.
In Germania mai este un obicei: sa postesti de la un anumit aliment (de ex. dulciuri sau alcool), fiecare cum vrea.
O colega ai carei bunici locuiesc intr-un sat uitat de lume in Croatia imi povestea ca acolo este mai important postul decat Pastele sau Craciunul si ca este tinut de toata lumea foarte strict.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 07:39 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Postul isi are rostul lui. Chiar si cercetatorii atei au recunoscut ca perioadele de infrinare sint foarte bune pentru organism si chiar indicate pentru sanatate.
Da, tin post. Nu reusesc insa intotdeauna pe tot. Insa incerc. Si in zilele cind ma tin de la mincat de dulce, incerc sa tin post adevarat: cu rugaciune, smerenie, fara ginduri urite, ma temeprez in a-i judeca pe cei din jur (cred ca unul dintre cele mai mari pacate ale mele e mindria), incerc sa imi aduc aminte cit de neinsemnata sint eu in fata Lui si sa ma port in consecinta.

De ce tin post? Pentru ca eu cred in respectarea traditiei. Daca Hristos tinea postul, eu de ce sa fiu mai cu mot si a ma dau mai desteapta?
Nu sint bigota, insa ... CRED si ca urmare trebuie sa ma conformez preceptelor ortodoxiei, confesiune cariea ii apartin.

Pe cit ma tin puterile. Desi as putea sa tin mai mult, pacatoasa de mine!

In mod sigur nu cunoasteti aceasta fateta a personalitatii mele: port fuste scurte, tocuri, ma dau in vint dupa nimicuri muieresti. Insa..
... Cred intru unul Dumnezeu, Tatal Atotiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute...
[....]Intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica
. [...]
Si, pentru asta, TREBUIE sa procedez in consecinta. E o datorie MORALA.

Later edit: Si nu o fac de frica (daca nu tii post ajungi in iad!) ci pentru ca asa SIMT eu ca trebuie.

N-o fi cool, nu o fi la moda, nu o fi in trenduri, insa daca traditia si sufleyul meu rezoneaza la asta, fac ceva pe trendurile lor. Total neortodox, stiu, dar asta simt!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 15 2008, 07:39 PM
Post #3


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Bunicii mei din partea mamei, care sunt ortodocsi tin post, cei din partea tatalui nu tin pentru ca sunt protestanti - crestini dupa evanghelie. Ei tin post doar cand se roaga pentru ceva anume sau pentru iertare si atunci tin post negru. Eu personal n-am tinut niciodata. Poate cand eram copil si fara sa vreau miercurea si vinerea cand tinea bunica din partea mamei tineam toti nepotii care ii eram prin preajma! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Nu am simtit nevoia sa tin post niciodata. Nici nu sunt sigura pe ceea ce cred din moment ce am tot auzit si dintr-o parte si din cealalta atatea. Nu am auzit de rau niciodata despre ceilalti, ci numai de bine, insa nu sunt hotarata pe ce cale sa merg. Sunt botezata ortodox dar nu am fost prea des la biserica, poate doar de Paste si asta rar. In schimb la cealalta biserica am fost mai des... Totusi, nu sunt convinsa de nici una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 07:41 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dumnezu e UNUL , Pink. La un moment dat o sa stii ce ai de facut. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Insa fara nici un fel de Dumnezeu, nu se poate. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 15 2008, 07:44 PM
Post #5


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Cred in Dumnezeu, Maat! Sau, ma rog, in ceva... (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Vreau sa tin post insa pentru detoxifierea organismului. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 07:48 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Atita timp cit pentru ambele confesiuni intre care pendulezi postul e ceva bun, incearca sa-l tii pentru SUFLETUL tau.
Eu asa as face. Tu faci ce crezi de cuviinta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Mar 15 2008, 07:48 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Off, eu la un moment dat eram foarte sigura de credinta mea!
Dar acum studiez istoria religiilor si sunt intr-o mare ceata. Nu stiu ce si cum sa cred. Dar cred ca exista "cineva" mai puternic despre noi.
Post nu am tinut niciodata, pentru ca nu am simtit ca ar trebui. Si decat sa ma silesc si sa pacatuiesc cumva, mai bine nu.
Poate o sa ajung si eu sa simt chemarea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 15 2008, 07:48 PM
Post #8





Musafir






eu dupa o zi de post cand nu mananc carne (ca la branzeturi nu pot renunta) ma simt altfel mult mai bine parca am mai multa energie si 2 zile pe saptamana nu mi se pare mult sa mananc fara carne
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 07:54 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Postul nu inseamna doar tinere de la mincare. Doar tinerea de la mincare e dieta, nu e post. Postul implica credinta, comuniune spirituala, intelegerea valorilor credintei careia ii apartii, nu doar neumplutul burtii.

Phili, te incearca necuratul.
(IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Nu uita ca marii teologi ai lumii stiau istoria religiilor la un nivel pe care noi nici nu visam sa il atingem, insa nu si-au schimbat credinta dupa cum a batut vintul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 15 2008, 07:55 PM
Post #10





Musafir






da fara rugaciune si respectarea valorilor credintei tot degeaba e, ce vad e ca lumea tine postul ca pe o cura de slabire (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) uitati va la tv in randul vedetelor sa vedeti numai ce spun (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 7th June 2024 - 01:58 PM