IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ce inseamna nume de domeniu, gazduire web (web hosting), ... pe limba "muritorilor de rand"- no offence!
Diana.
post Apr 24 2008, 10:46 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce este un nume de domeniu
Ce inseamna gazduire web



Ce inseamna un "nume de domeniu" ?
Un nume de domeniu este un nume unic care identifica un site anume.
Nu pot exista doua site-uri cu acelasi nume de domeniu.
ex: eLady.ro, google.com, yahoo.com

Ce inseamna "site"?
Un site este o "colectie" de pagini si/sau fisiere independente, legate unele de altele prin linkuri si disponibile accesarii in reteaua Internet.

Ce inseamna "gazduirea web" (web hosting) ?
Gazduirea web (host) este serviciul prin care site-ul dvs. si fisierele care il alcatuiesc sunt stocate pe un server. Serviciul de gazduire web face ca site-ul dvs. sa fie accesibil tuturor utilizatorilor de Internet.

De retinut:
Pentru a avea un site disponibil pe net, e obligatoriu sa existe:
1. nume de domeniu
2. gazduire pentru domeniu
3. siteul in sine.

Nu poti avea un site daca nu ai toate cele trei lucruri de mai sus.

Pentru orice fel de intrebari aveti, va stau la dispozitie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claukappa
post Nov 13 2010, 08:24 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 13-November 10
Member No.: 9,493



Am o mare nelamurire (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

Am un forum creat pe cam bar8e la ochi spam si vreau ca toate reclamele sa dispara... vreau sa nu mai am treaba cu editat. deci vreau sa imi am forumul de la ei hostat in alta parte prin plata cu redirectionare la un domeniu .com pe care am de gand sa-l achizitionez. Vreau sa stiu daca se poate face asa ceva si cum. Multumesc anticipat ! (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 14 2010, 03:22 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu stium cum se face ca spamerii tot vin si ne aburesc cu (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) insa am sa iti raspund. Redirectionarea ti-o fac, daca vor, cei care iti dau subdomeiul moka. Si nu te ingrijora, facebook omoara tot. Pina si pe cei care dau chestii moka si fac spam, daca prinzi mesajul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
donaalba
post Apr 18 2013, 08:02 AM
Post #4


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 18-April 13
Member No.: 11,786



QUOTE(Diana @ Nov 14 2010, 04:22 AM) *
Nu stium cum se face ca spamerii tot vin si ne aburesc cu (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) insa am sa iti raspund. Redirectionarea ti-o fac, daca vor, cei care iti dau subdomeiul moka. Si nu te ingrijora, facebook omoara tot. Pina si pe cei care dau chestii moka si fac spam, daca prinzi mesajul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)



Buna,

Stiu ca subiectul nu a mai fost accesat de multa vreme, dar sunt in cautarea unei firme de hosting la preturi bune si care sa ofere posibilitatea platii pe luna. Daca ar avea cateva oferte ar fi de mare ajutor. Am o prietena care isi face un blog si vreau sa ii fac cadou gazduirea si inregistrarea domeniului, pentru ca pune mult suflet in pasiunea asta de a scrie, blogging etc. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Multumesc anticipat!

This post has been edited by donaalba: Apr 18 2013, 08:03 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 18 2013, 11:04 AM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu inteleg de ce nu ii recomanzi firma de la care iei hosting pentru siteul tau... oricum, sa stii ca spamul pe aici nu este tolerat, indiferent de forma pe care o ia. Asa, ca informatie de interes general.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:43 PM