IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete Montignac pentru aperitive
kalua
post Oct 5 2008, 02:12 PM
Post #1





Musafir






Rulada de branzeturi

cantitatile sunt aproximative ca n-am stat sa le cantaresc)
400g telemea sau feta
150g unt
15 masline negre
2 catei usturoi
8 frunze busuioc
10 felii cascaval fara gauri (eu am folosit Gouda)

Carnea maslinelor, frunzele de busuioc si usturoiul se toaca marunt. Telemeaua se freaca cu untul pana devin o pasta omogena, apoi se adauga maslinele, usturoiul si busuiocul.
Se incinge cuptorul, se pun pe o tava feliile de cascaval una langa alta (marginile sa se suprapuna putin) astfel incat sa obtinem un dreptunghi. Se da la cuptor 1-2 minute, cat sa se prinda bucatile intre ele. Se scoate din cuptor, se intinde masa de telemea pe cascaval si se ruleaza cu ajutorul hartiei de copt. La sfarsit se pune rulada in folie de aluminiu si se da macar 2-3 ore la rece. La servit se taie in felii.

Eu m-am si gandit la urmatoarele variante: cu bucatele de rosii uscate sau de ardei copt, cu patrunjel in loc de busuioc.
Pe mijlocul cascavalului se pot pune si frunze intregi de busuioc inainte de-a pune masa de telemea, atunci are rulada un aspect su mai frumos.


Rulada cu somon afumat si crema de branza
3 oua intregi,1 lingura smantana lichida,4 linguri pline de faina de naut, 2 linguri ulei,2 lingurite rase praf de copt, jumatate de lingurita de sare, 1 varf de cutit de turmeric pentru culoare

Umplutura:
150 g somon afumat taiat feliute subtiri
2 linguri mascarpone/smantana grasa fermentata
250 g branza de vaci nedegresata
frunzele de la doua cepe verzi
foarte putina sare

Aluatul: se bat bine ouale intregi cu smantana lichida si uleiul, se adauga faina praful de copt si turmericul, se obtine un aluat care curge, asemanator celui de clatite, care se toarna in tava clasica de cuptor, pe hartie de copt.Se coace la foc mic, cam 10-15 minute, pana se zvanta bine deasupra fara sa se rumeneasca sau usuce.Va avea o grosime de aproximativ 1 cm.Se intoarce pe o plansa acoperita cu folie alimentara si se acopera cu un prosop 2-3 minute.
Crema de branza-se amesteca branza cu crema mascarpone sau smantana si cu ceapa verde taiata marunt , marunt.
Se desprinde usor hartia de copt, se unge foaia putin calduta cu crema de branza, se aseaza uniform feliutele de somon si se ruleaza strans, legand capetele, ajutandu-ne de folia alimentara.Pe ultima portiune aveti grija sa puneti mai multa crema de branza, ca sa adere bine.Se baga la frigider cel putin 2 ore, apoi se poate taia felii de aproximativ 1 -1,5 cm.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 24 2008, 10:10 AM
Post #2





Musafir






Muffin picanti
Puteti pune ouale si intregi si adauga cubulete de sunca sau ce mai aveti prin frigider. Daca ouale sunt mai mari, se folosesc numai 4.
La ei se poate manca o salata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 22 2009, 10:56 PM
Post #3





Musafir






O salata care m-a dat pe spate, chiar daca suna obisnuit. In plus nu m-as fi gandit la asa combinatii.

Salata evoluata de morcovi
dupa Jamie Oliver

1. Se curata 4-5 morcovi mari si se dau pe razatoare. Se toaca coriandru verde si menta proaspata si se amesteca cu morcovii. Se sareaza, pipereaza, pune 6 linguri de ulei de masline si 2 de suc de lamaie. Asta-i varianta primitiva (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , acum incepe evolutia. Ne putem opri la ce stadiu vrem.
2. Se prajesc intr-o tigaie fara ulei, cam un minut, un pumn de seminte indiene (asiatice). Eu am folosit trei feluri care mi-au iesit in cale mai intai: chimion in cruce, schinduf si seminte de mustar. Puteti folosi susan alb sau negru, boabe de coriandru, altele nu-mi vin in minte acum. Se curata 2-3 mandarine, se impart in felii si se adauga salatei.
3. Se sfarama cu mana niste telemea sau feta peste salata
4. Se prajesc sau coc 2-3 papadums si se sfarama peste salata, in farfurii, imediat inainte de a fi servita salata.

Eu am facut-o evoluata de tot si le-am pus pe toate ochiometric.

(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_0769.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 25 2009, 12:22 AM
Post #4





Musafir






Aladushki
clatite armenesti cu iaurt

2 oua
1 cana iaurt
1 cana faina naut (sau soia, cine o prefera pe aceasta)
1 lingurita rasa praf de copt
1 priza sare
ulei pentru prajit

Se amesteca bine toate ingredientele si se prajesc clatite mici (ori facute intr-o tigaita, ori pus aluatul numai in centrul unei tigaii normale) pentru ca-s pufoase si riscul de-a se rupe la intors e mare.
Se pot servi cu umplutura picanta sau dulce.

(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_0846.jpg)
(IMG:http://i37.photobucket.com/albums/e77/karina_luana/Bucatarie/IMG_0854.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexty
post May 24 2009, 05:13 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 185
Joined: 17-May 09
From: Bucuresti
Member No.: 6,507



M-am tot uitat pe aici si nu stiu unde sa postez acesti crackers/wasa sau ce-or fi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Am rasfoit internetul si am cules retete de tot felul (conforme si ne) si mi-am alcatuit o reteta proprie. Printr-o minune (unica) a iesit ceva bun! Seamana cu biscuitii digestivi din comert, doar sa sunt crocanti la suprafata si mai moi in interior.

(IMG:http://i86.servimg.com/u/f86/11/16/61/08/p1010528.jpg)

Ingrediente:
- 3 cani faina integrala de grau
- 1 cana apa/lapte 0.1%
- 1 lingurita sare (cu varf daca vreti sa fie un pic sarati)
- un strop de otet (mai putin de o lingurita)
- aproape o lingurita rasa de bicarbonat
Se face o coca si se intinde cu sucitorul cat mai subtire (2 mm). Se taie sub ce forme vreti voi, se pun in tava pe hartie de copt, se fac gaurele cu furculita. Pe deasupra i-am uns cu un amestec din putin lapte si putina sare.
Se dau la cuptorul preincalzit la 200 grade, pentru 15 minute.

Eu am facut jumatate din cantitati pentru ca mi-era teama si mi-a iesit o tava si jumatate.

Daca trebuia sa postez in alta parte, va rog sa ma trageti de urechi si imi mut postul! (IMG:style_emoticons/default/valea.gif)

Si am si pacatuit cu ei. Am vrut sa vad daca sunt buni si am papat si eu unul acum (IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif)

This post has been edited by alexty: May 24 2009, 05:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post May 25 2009, 10:31 AM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Daca sunt comestibili, inseamna ca merg si pe dulce cu niste fructe conforme chiar rase sau blenduite in loc de apa, niste cereale de ovaz o parte si 2 parti faina integrala si niste fructoza. Multam Alexy mi-ai dat o idee buna. Azi sau maine cre' ca fac cu capsune sa vedem ce-o iesi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexty
post May 25 2009, 02:14 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 185
Joined: 17-May 09
From: Bucuresti
Member No.: 6,507



Mmmm, multam si eu pentru ideea la idee (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Suna bine de tot ce zici tu!
Ai mei nu au iesit sarati si i-am mancat cu dulceata de mere. O bunatate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ghemotoc
post May 25 2009, 07:33 PM
Post #8


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 276
Joined: 19-January 09
Member No.: 5,691



O sa-i incerc si eu sa-i fac diseara sa-i mananc dimineata cu iaurt 0% (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexty
post May 25 2009, 07:35 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 185
Joined: 17-May 09
From: Bucuresti
Member No.: 6,507



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sper sa-ti placa ghemo!
Daca ii vrei crocanti-crocanti, tine-i un pic mai mult la cuptor (intre 15 si 20 de minute).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post May 25 2009, 08:00 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Clatite cu masline si ceapa Monti

(IMG:http://i264.photobucket.com/albums/ii194/andraxxz/clatite002.jpg)

375g faina (125g faina integrala, 125g faina naut,125gr tarate)
2 oua
Iaurt ( nu stiu cat...sa zicem 2-3 linguri)
Putin ulei masline
Apa ( deobicei pun minerala, ca ies pufoase)- cat sa iasa consistenta de clatite, dar un pic mai groasa, ca e destul de sfaramicioasa clatita
Ceapa, masline, marar, sare, piper

Se incinge tigaia, se unge cu ulei, se coc clatitutele si se rade eventual la ultima tura de intors putin cascaval, ca sa se rumeneasca pe deasupra.
Eu le-am umplut cu felii de rosii si castraveti.
Spor la clatitarit ! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:33 AM