IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cat de important este sa scrii si sa te exprimi corect, Conteaza in viata daca stii sa scrii si sa vorbesti corect romaneste?
bebe_maria
post Aug 27 2007, 11:25 PM
Post #11


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Florina e bine sa stii limba romana orice meserie ai avea (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) , dupa umila mea parere e dovada ca te respecti pe tine ca roman si originea ta..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 27 2007, 11:31 PM
Post #12





Musafir






Aoleu, Florina, daca taceai, filozof ramaneai. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 27 2007, 11:37 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La-sa ma-i fata sa se iesprime! Ce sti tu? nici tu nu cistigi cit cistiga parintii ei! Nici io, nici tot neamul meu si cu al tau laolalta!
Eeee!
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Mai bine rid, ca ar fi a doua oara cind mi-ar creste tesiunea fara sens pe ziua de astazi. Si chiar nu merita deranjul!

Mi-i groaza cind ma gindesc ca Walpu preda la liceu! (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Oare prin ce o trece Walpu, bre?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina
post Aug 27 2007, 11:58 PM
Post #14


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 267
Joined: 18-August 06
From: Baia Mare
Member No.: 491



Da e bine sa stii limba romana. Nu ma deranjeaza sa mi se atraga atentia referitoare la faptul ca nu scriu bine ca de asta sunt constienta ... desi de multe ori ma straduiesc nu imi iese. Nu toti avem predilectie spre limba romana Stiu ca Maat a spuso cu buna intentie si ii sunt recunoscatoare pt asta dar totusi nu era nevoie de unele exagerari... una e sa fii mustrat si alta sa ti se zica ca nu o sa reusesti nimic in viata. Credema ca o sa realizez multe in viata asta cu umilul meu bagaj de cunostinte ( la romana cam saracacios si la altele mai bogat) Sorry again
va pupacesc si fara hard felings
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 28 2007, 12:16 AM
Post #15





Musafir






Ma exprim si eu si apoi ne intoarcem la bulimici, ca limba asta romana parca ar fi ca mancarea la anorexici sau ca ce regurgiteaza bulimicii, damn!
Di, n-am avut decat gimnaziu si primar (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Liceu am suplinit numai niste ore si unde predau eu acum sunt si copii extraordinar de destepti si lucrati, educati ca atare, dar si ceva lepre (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) care nu fac decat sa strice atmosfera si sa-i traga in jos pe ceilalti. Cat despre limba romana, avand in vedere ca la ai mei germana le e considerata limba nativa, desi nici jumate nu-s nemti, nu as baga mana in foc ca-s foarte talentati, dar din nou, cazuri si cazuri. De la astia mici am vazut ca daca-si trimit biletele in timpul orei in limba romana sunt de coma de prost ce-s scrise.
Cat despre domnisoara de mai sus care mi-a chinuit de ceva vreme ochii la topicul acnee incercand sa descifrez romano-congoleza printre puncte de suspensie, lipsa cratimelor, +- i-uri, vanitatea ei si banii zvarliti de parinti ei pentru educatie sunt in zadar. Talentatii patriei in d-ale informaticii si stiintele naturii vehiculati de ea isi vor castiga existenta mereu din balta alimentata de rezervorul parintilor. Daca exprimarea ei defectuoasa este echivalenta a modului sau de a gandi atunci ceea ce spune e nul. Poti sa fii si pe domeniul aeronauticii ca rationamentul tot in romana il faci. Cat despre averea exponential multipla, Florina, te-ai nascut cu ea si nu e meritul tau si cu atat mai mult nu e o chestiune de a te lauda. Parerea mea e ca daca ai potential si mediu adecvat si posibilitati ar trebui sa le valorifici, nu sa le bagi la inaintare de parca ti-ai rezolvat viata. Tine cont ca orice o sa intreprinzi in Romania asta asa cum e ea o sa ai nevoie de o limba romana standardizata, formala cel putin- sa scrii o scrisoare de intentie, sa-ti faci un CV, sa inaintezi un raport. Ma amuzam terifiata de o cunostinta, barbat, intr-o functie foarte buna la o companie de elita din tara caruia, desi in domeniul constructiilor (ca si informaticile tale si altele departe de romana), i s-a atras atentia in mod succesiv ca rapoartele trimise pe mail sunt documente oficiale inscrise cu numar de inregistrare si nu corespondenta la zi cu un prieten. El se intreba tacticos care i-o fi fost greseala, in timp ce eu cam asa (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) citeam un mail de-ale sale cu "gasindul, sti, sa intrebat etc." De aici reiese ca e esential sa cunosti limba romana si cu cat o faci mai bine cu atat esti mai stapan pe tine si ai sanse multiple de reusita. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 28 2007, 02:21 AM
Post #16


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Spre surprinderea mea, am observat de multe ori mentalitatea asta: daca sunt la profil real, pt ce imi trebuie mie limba romana, de ce sa ma obosesc sa citesc cand pot toci comentarii, iar mai nou cu ce ma afecteaza daca nu scriu corect?! (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Problema este ca felul in care te exprimi este foarte important, intrucat te defineste ca persoana, niciodata nu o sa poti sa exprimi cu adevarat tot ceea ce simti sau ce esti daca manuiesti cu stangacie vorbele, nu mai spun de avantajele pe care poti sa le ai pt a atinge un anumit scop: arta de a fi diplomat, manipulare, persuasiune. Iar daca nu stii sa scrii corect, nu stiu cine ar putea sa te ia in serios.
Cat despre banii pe care ii castiga parintii lui Maat, nu cred ca este cazul sa discutam, pt ca ea se intretine singura (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) . Iar raportul in ceea ce priveste situatia ei financiara, cred ca numai ea il detine, in nici un caz tu.

Sper ca nu te-ai suparat pt ce ti-am scris, pt ca nu asta a fost intentia mea, eu doar am vrut sa iti deschid ochii putin, la fel ca si restul fetelor de aici, care sunt de altfel foarte dragute.

Scuzati off-topicul!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 28 2007, 08:39 AM
Post #17





Musafir






One last word pentru Florina si cu asta eu una am incheiat ca deja facem prea mare galceava pentru nimic. Uite si eu am terminat liceu cu profil real si facultate la fel si normal ca nu stiu atata gramatica sau sa ma exprim mestesugit ca Maat sau Walpu care au studiat problemele astea ani de zile in timp ce eu toceam despre circuite integrate si filtru trece-banda (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Dar macar imi dau silinta sa scriu cat de cat corect si asta din respect pentru mine, nu din alt motiv. Pentru ca eu mereu am judecat oamenii dupa felul in care scriu sau se exprima si sunt constienta ca si altii ma judeca pe mine la fel. Cand nu stiu ceva, exista google, dexonline si tot felul de alte instrumente. Important e sa vrei. Daca faptul ca nu pui cratima unde trebuie probabil nu te va afecta foarte tare si direct in viata, atunci afla de la mine ca mentalitatea asta de self sufficiency o sa fie sinucidere curata pentru tine, indiferent de domeniul pe care o sa il alegi. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 28 2007, 11:40 AM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



O sa va spun o poveste, cit se poate de adevarata. Pentru ca si la medicina trebuie sa stii romaneste...

O doamna X ajunsese medic si detinea o functie administrativa intr-o directie sanitara judeteana. La un moment dat, cineva a trebuit sa se duca la Ministerul Sanatatii cu niste hirtoage si cu niste cereri de rezolvat... Buuun.
Domna doctor X, detinatoare de functie, nici prea mare nici prea mica hotaraste ca se va duce ea, na, cu ocazia asta se duce si ea la minister si mai vede si capitala... Buuun! Ea cu ea in delegatie inca o persoana din directia sanitara respectiva si pe soferul institutiei.
Ajunge doamna in minister, pune hirtiile si apoi se pune pe asteptat in holul institutiei, unde alte citeva zeci de persoane se invirteau cu mai multe sau mai putine treburi... Colegul de breasla si soferul, linga ea, asteptind.
La un moment dat, de undeva se aude o voce: "X-uleascooo, unde esti, mai?"
Ea: "Aici!"
Vocea: "Maaai, tu, proasta satului ai ajuns medic, mai?! Noroc ca era tac-tu membru de partid si sef de moara, faaa, ca altfel nici la CAP nu te primeau, la coada vacii! Noroc cu banii lu` tac-tu! Ia-ti cererile de-aici si refa-le, ca tot analfabeta ai ramas, chiar daca te semnezi doamna doctor!"

S-a facut o liniste mormintala si toata lumea s-a intors catre distinsa doamna doctor, careia ii inghetase zimbetul pe buze!
Vocea ii apartinea unei foste colege de scoala care lucra in ministerul cu pricina...
La intoarcerea acasa, soferul, gura bogata, nu a scapat ocazia sa povesteasca in stinga si-n dreapta "povestea de la minister".
Mergea doamna doctor X prin unitatile medicale si se auzeau numai chicoteli si risete infundate in jurul ei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Aug 28 2007, 01:50 PM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



O mare parte din cei ai caror parinti au bani li se pare ca nu tre sa se speteasca prea tare ca oricum li se rezolva problemele.Lucrul care nu-l inteleg e ca raman cu o gramada de carente in educatie care mai tarziu nu le mai acopera si fac o gramada de gafe. Daca vrea fata sa rada apoi lumea de ea de ce scoate din ea ce sa te mai consumi Maat.
Unde am lucrat prima data cand m-am angajat dupa ce am terminat scoala, era o tipa secretara si ii spune seful sa calculeze nu mai imi aduc aminte ce cu regula de trei simpla.Si domnisoara secretara care a terminat un liceu nu asa renumit prin oras da l-a terminat n-a stiut regula de trei simpla.Sa vedeti hohote printre noi angajatii s-a dus la sef sa-i spuna cum sa faca.Eu daca eram patron o dadeam afara.
Asa ca exista si un revers al medaliei.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 28 2007, 04:20 PM
Post #20


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Acum sa nu ne luam neaparat de Florina. Ca uite ea stie ca la Bac nu se scad decat cateva sutimi pentru o cratima lipsa.
In genere asa, toti vin si zic: '-Domle, eu stiu engleza. Sunt tare, rup..' Celalalt: '-Eu stiu bengaleza, cine mai e ca mine?!'. Foarte frumos. e frumos sa invatam limbi straine. dar cel mai frumos si de bun simt este sa iti inveti propria limba. daca eu ma ard in 'dezacoarde', tot nimic n-am facut. daca eu nu stiu cat de cat, copilul meu cum o sa fie? mai .. stiutor ca mine sau .. ? teoretic, eu ar trebui sa il invat, sa il ajut.. dar daca eu nu stiu nici macar sa leg un verb de un pronume folosind cratima.. ce-am facut?
va mai amintiti de temele interminabile cu analize gramaticale? cred ca la fiecare ora ne dadea profa cate 2-3 texte de analizat. fiecare cuvant. si ne punea pe rand, nu aveai cum sa scapi. cat am mai putut dracui profa aia si temele alea interminabile, noptile care treceau mult prea repede.. acum i-as spune cu drag "Sarut mana".
si chestia asta cu mate-info sux. a se vedea motivul de mai sus.
degeaba esti frumoasa daca..
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:59 AM