IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Brackets
susipash
post Sep 15 2008, 11:32 PM
Post #11


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 10-September 08
Member No.: 4,686



hmm...nu stiu..am prietene care aveau aceasi problema, dar carora li s-au vindecat ranile..eu am ramas cu cicatrici, dar atata timp cat nu se vad e bine.
medicul la care am fost cica e cel mai bun din stuttgart si ma indoiesc ca au fost prost pozitionati brackets-ii...poate sunt eu mai sensibila...sunt bucuroasa ca am scapat de aparat (IMG:style_emoticons/default/tararam.gif) , presupun ca difera de la om la om...si sper ca nimeni sa nu aiba problemele care le-am avut eu, numai ca nu se stie niciodata..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Feb 15 2009, 11:36 AM
Post #12





Musafir






Eu merg maine sa ma interesez de aparatul dentar. Am gasit doua clinici in Bucuresti care ar pune cu 1500 RON pe arcada brackets metalici, si una in Suceava. Avand in vedere ca pe moment sunt in Suceava, o sa-i fac maine o vizita doctoritei care se ocupa cu asa ceva sa-mi dea mai multe detalii, si, poate, chiar sa-l si pun. Stie cineva, pentru inceput (adica atunci cand iti pui aparatul) trebuie mai multe vizite la intervale mici (adica la o saptamana-2), sau doar te duci si poate sa ti-l puna pe loc? (eu am doar radiografii, nu stiu daca mi-ar mai trebui si altceva). Orice detalii sunt binevenite!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Feb 15 2009, 11:18 PM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Jo, mai intai se face consultu`, apoi eventuale pregatiri pre-ortodontice, eventuale extractii, obturatii, etc...
Se iau amprente, se evalueaza modelele (copiile din gips ale arcadelor) , se face un plan de tratament orto.
Acesta dureaza intre 6 si 30 de luni in functie de varsta ta si severitatea problemelor tale.
In timp, ortodontul urmareste cazul si trebuie sa faca "activari" ale aparatului.
Succes! Si tine-ne la curent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Feb 15 2009, 11:24 PM
Post #14





Musafir






Cu extractiie/obturatiile/etc am terminat, am fost la dentist inainte care mi-a facut toate pregatirile necesare inclusiv radiografiile. Deci ce-mi mai ramane e aparatul propriu-zis. Asta cu amprentele am mai facut-o de vreo 3 ori, glad to know it's just that. Maine va zic ce-am facut pe acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Feb 18 2009, 03:12 PM
Post #15





Musafir






Am fost azi la ortodont... Care m-a cam dezumflat. Trebuie sa-mi scot toate cele 4 masele de minte, care nu sunt iesite inca... adica tre sa ma duc la chirurg (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ( Mai ca-mi vine sa las dintii strambi..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Feb 18 2009, 03:29 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Jo, eu zic sa nu renunti...inghesuirile dentare dau tot felu` de probleme in timp...si eu am trecut printr-o extractie de molar de minte inferior...extractiile de molari de minte inferiori sunt ceva mai complicate, dau edeme si trismus ( limitarea deschiderii gurii) comparativ cu cei superiori...dar si daca or sa erupa o sa ai tot felu` de probleme cu ei ( pericoronarite, abcese, carii ), daca sunt in pozitie normala pt a erupe...ca al meu era pozitionat orizontal si impingea radacina vecinului...ma rog, ideea e ca SUA se scot molarii astia de minte, tocmai pt a evita problemele ulterioare..



...se scot preventiv, din adolescenta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Feb 18 2009, 03:54 PM
Post #17





Musafir






Si eu zic sa nu renunti, eu doar cu unul am avut probleme si l am scos crestea culcat pe orizonatala ar fi fost un dezastru acum daca il tineam.
Ca sa nu mai zic ca din cauza dintilor inghesuiti se poate face paradontoza, mie asa mi a zis medicul. Nu e o regula pt toata lumea dar e una din cauzele aparitiei ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 18 2009, 03:59 PM
Post #18





Musafir






si mie mi-o recomandat stomatoloaga sa imi scot maselele de minte, da nu mi le scot nici de al naibii (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Dintii mei oricum is toti strambi si inghesuiti, o inghesuiala in plus acolo...te mai uiti (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Brackets mi-as pune doar daca ar fi din alea complet invizibile si nici atunci nu sunt sigura ca as rezista cativa ani cu aparatul ala in gura :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Feb 18 2009, 04:13 PM
Post #19





Musafir






Ai mei de jos tot orizontal cresc, da` dentistul meu mi-a zis sa nu ma arunc la operatii d-astea ca nu stiu in ce ma bag. Uof, unu imi zice intr-un fel, unu in alt fel... Habar nu am ce sa fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 18 2009, 04:14 PM
Post #20





Musafir






Eu nu stiu de ce pana si stomatologii recomanda scoaterea profilactica a maselelor de minte. Eu mai am 3 din ele si nu mi-au facut vreodata nici cea mai mica problema. Si nici n-am auzit pe absolut nimeni sa aiba probleme permanente cu maselele astea. Inteleg daca cresc orizontal sau nu-si vad de treaba lor, dar asa, buni-bunuti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:55 PM