IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Beta thalassemia minor, Ce este Beta thalassemia?
clara
post Feb 14 2008, 11:29 AM
Post #1


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 159
Joined: 8-June 07
Member No.: 1,761



In urma analizelor de sange mi s-a descoperit chestia asta betatalasemie minor si mi-au facut trimitere la spitalul de hematologie pt electroferoza hemoglobinei.
Adevarul ca in analize sunt cu mult sub limita normala pt urmatoarele: hemoglobina este 8.40 ( val normale 11.70-15.50)
hematocrit 26.40 ( val normale 35-45), fier seric 9 ( val normale 25-156), colesterol total 267 ( val normale max. 190). Aveti idee ce implica aceasta betatalasemie minor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Feb 14 2008, 11:43 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



e o forma de anemie, dar cel mai bine iti explica un medic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Feb 14 2008, 11:44 AM
Post #3





Musafir






Sincer, nu stiu ce-i aia insa valorile pe care ai tu nu par deloc in regula, sunt mari diferentele fata de valorile normale. Neaparat sa te lamuresti ce-i cu ele dupa analizele care urmeaza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Feb 14 2008, 11:44 AM
Post #4





Musafir






dupa valorile astea....cred ca e anemie. si eu am avut valori mici (nu atat de mici)...si mi-a dat vitamine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Feb 14 2008, 12:43 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Eu stiu ca e o boala ereditara...unu` din parinti sau ambii tre` sa fi avut boala asta...si se manifesta prin oboseala,slabiciune...cred ca le simti si tu pe propria-ti piele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara
post Feb 14 2008, 01:48 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 159
Joined: 8-June 07
Member No.: 1,761



Merci mult fetele, ideea e ca eu una nu ma simt anemica, slabita sau obosita, am aflat si eu ca e ereditara dar ica nu i-am luat la intrebari pe ai mei parinti caci azi am luat rezultatul analizelor....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Feb 14 2008, 02:30 PM
Post #7


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Clara, singura problema e daca si partenerul tau are talasemie minora, exista riscul de a avea un copil cu talasemie majora, care e grava si necesita transfuzii periodice...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara
post Feb 14 2008, 04:41 PM
Post #8


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 159
Joined: 8-June 07
Member No.: 1,761



asgaard am aflat si eu chestia asta intre timp, maine la 8 dimineata sunt la medic sa imi interpreteze analizele si sa imi faca trimiterea la spitalul de hematologie. o sa am o discutie cu dr despre ce implica aceasta anomalie daca pot sa o numesc asa. merci mult
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Feb 14 2008, 04:56 PM
Post #9





Musafir






Multa sanatate Clara (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aaaaa
post Feb 19 2008, 03:09 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 19-February 08
Member No.: 3,328



Buna la toti si eu am betatalasemie minor am 30 de ani si am un baietel de 9 ani care la fel si el a mostenit aceasta boala,eu una nu imi iau vitaminele si acidul folic prescrise de medic si ma simt cam naspa sunt mai mereu obosita nici eu nu stiu prea multe despre aceasta boala poate vrea cineva sa ne ajute cu niste informatii mai clare despre aceasta boala.Am si eu multe intrebari la care nu le stiu raspunsul ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 08:24 PM