IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Beta thalassemia minor, Ce este Beta thalassemia?
Diana.
post Feb 19 2008, 03:14 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De ce nu iei tratamentul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aaaaa
post Feb 19 2008, 03:16 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 19-February 08
Member No.: 3,328



QUOTE(Maàt @ Feb 19 2008, 03:14 PM) *
De ce nu iei tratamentul?


cred ca din neglijenta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 19 2008, 03:22 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... nu te supara, insa degeaba ai la dispozitie informatii despre boala, daca tu nu faci tratamentul prescris de catre medic. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aaaaa
post Feb 19 2008, 03:25 PM
Post #14


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 19-February 08
Member No.: 3,328



nu ma supar,ai dreptate in ceea ce imi spui ,deaceea caut informatiidespre aceasta boala tocmai pt ca vreau sa ma apuc de tratament
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 19 2008, 03:29 PM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pentru tine cel mai bine e sa faci deocamdata tratamentul actual. Promit sa avem pe site un articol despre aceasta boala cit de curind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aaaaa
post Feb 19 2008, 03:31 PM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 19-February 08
Member No.: 3,328



QUOTE(Maàt @ Feb 19 2008, 03:29 PM) *
Pentru tine cel mai bine e sa faci deocamdata tratamentul actual. Promit sa avem pe site un articol despre aceasta boala cit de curind.



msi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kamely
post Mar 20 2011, 02:03 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 20-March 11
Member No.: 10,005



buna,eu am betathalasemie majora,si pot sa va confirm ca e boala ereditara,dar cei care o au pe cea minora nu trebuie sa intre in panica,thalasemia minora e mai mult un defect ereditar decat o boala,problema apare cand si partenerul are acelasi defect deoarece exista o mare sansa sa nasca un copil cu thalasemie majora,dar daca se asculta sfatul medicului persoanele cu thalasemie minora n-ar trebui sa aiba nici o problema,e de ajuns sa va spun ca in tara sunt multe persoane care au forma minora si nici nu stiu,deoarece ea se depisteaza doar in cazul unei anumite analize,electroforeza sangelui,dar cine vrea sa afle mai multe informatii pot veni la institutul national de hematologie si acolo o sa fiti informati despre tot
Thalasemia minora = thalasemie heterozigota nu este propriu zis o boala, ci un defect genetic si imbraca aspectul chiar al unei usoare anemii (valori ale Hb sub limita inferioara a normalului). Subiectii cu thalasemie minora sunt persoane care nu necesita de regula tratament ci doar controale periodice si nu pot fi indentificati decat prin controale hematologice specifice.
Reason for edit: nu promovam siteuri
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 02:20 PM