IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

28 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Meniu pentru saptamana viitoare vol. II, Idei pentru diversificare
Cleo
post Apr 29 2009, 01:23 AM
Post #31


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



de exemplu formele de muffins din silicon se preteaza la asa ceva (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 30 2009, 06:33 PM
Post #32


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



am facut aseara o ciorba de salata, imi aduce aminte de copilarie (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) si niste aripioare de pui la cuptor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post May 1 2009, 09:56 AM
Post #33


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Please da-ti si mie o mana de ajutor cu vre-o retetea de pulpe de curcan, I have no ideea cum sa le gatesc. Am luat sa fac niste piftie ca m-a lovit rau pofta de piftie si as face si o friptura da' nu prea stiu cum ca n-am gatit ever curcan. Mai caut eu da daca aveti idei tare-s bine primite. Multam fain.
Ieri supa de galusti din rasol de vita favorita noastra si mancare de mazare cu carnea de la rasol si o salata buf:lol: cum zice fiica-mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 1 2009, 11:34 AM
Post #34





Musafir






Mai ales pulpa de curcan se potriveste de minune facuta cu bere de malt: prajesti carnea in tigaie, torni berea peste ea si-o bagi la cuptor. Din cand in cand se uda cu sosul format. Se lasa cam 45 de minute la caldura medie. Apoi se adauga ceapa taiata foarte grosier, cartofi, ce mai vrei (morcovi, broccoli, etc) si iar bere. Se da cuptorul la foc mare pentru alte trei sferturi de ora si se tot uda cu sosul, ca sa se formeze glazura. La sfarsit se stinge focul la cuptor, dar se mai lasa vreo 10-15 minute inauntru friptura, sa se adune zemurile in ea. Gata. Si friptura, si garnitura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post May 1 2009, 02:47 PM
Post #35





Musafir






Kalua, pentru cosuletele de ciocolata poti folosi un prezervativ (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post May 2 2009, 08:40 AM
Post #36


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Multam fain Kalua, o sa incerc sa vad ce o iesi. Da' cum e berea aia de malt, bere neagra sau e o bere speciala? Eu cu berea nu prea sunt fan si habar n-am de sortimentele ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 2 2009, 09:45 AM
Post #37





Musafir






Happy (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
MoN, este una care se numeste Karamalz, asta-i cea mai raspandita aici. E neagra si nu contine alcool. Si are gust de malt. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Alaltaieri am facut spaghete cu fructe de mare, ieri cu usturoi si ulei, azi nu gatesc ca mancam la Biergarten, iar maine un fel de tocanita a la Provence in care se pun 2l de vin si-un sfert de tuica, asta la un kil de carne. (IMG:style_emoticons/default/haninoroc.gif) Dar iese ceva nemaipomenit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 2 2009, 01:12 PM
Post #38


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



naughty happy, era sa adaug ieri ceva sa-ti tin isonu' dar m-am abtinut

MoN eu curcan cu bere n-am incercat dar pui cu bere da si se potrivesc de minune, nu era nicio bere anume. Pesemne in general orataniile astea mai ieftine se potrivesc cu berea. Cred ca ratele nu.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post May 3 2009, 02:46 PM
Post #39


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



fac o ciorba de pui cu leustean din gradina si un ostropel tot cu carne de pui langa o garnitura de orez
cred ca fac tortul Padurea neagra sau cel putin ii incerc blatul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 3 2009, 10:29 PM
Post #40





Musafir






Azi am desfacut niste hribi uscati italienesti (foarte misto impachetati, intr-un cosulet) si nu stiu de ce am inceput sa studiez eticheta de pe fundul lor si ce descopar scris cu litere foarte mici? "Prodotto nello stabilimento di: Bumbesti-Jud, Jud. Gorj, RO". (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

N-am folosit decat jumatate din ei pentru un fond care a venit in sosul carnii de azi, asa ca m-am gandit sa fac maine (iar) paste cu restul de ciuperci, sa-mi iau de-o grija.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

28 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 11:36 AM