IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Carnet de... soferita
ella
post Mar 11 2006, 10:17 PM
Post #31


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



QUOTE(dmona @ Mar 11 2006, 09:45 PM) *
ce inseamna ESP?

ESP ( Electronic Stability Program )
este un sistem de siguranta care actioneaza atat asupra franelor cat si asupra motorului si care ajuta la mentinerea stabilitatii masinii in cazul unor manevre "la limita".

in cazul in care masina nu mai poate fi controlata, adica una sau mai multe roti se rotesc cu viteze diferite si inadaptate la situatia respectiva, ESP-ul actioneaza prin franarea acestor roti si reduce din puterea motorului (daca situatia o cere).

cu alte cuvinte, simte cand masina vrea sa o ia “pe aratura” si franeaza o anumita roata (sau roti) pentru a preveni invartirea pe loc a masinii. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dmona
post Mar 12 2006, 01:19 PM
Post #32


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 154
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 86



Multam fain, Ella, pentru lamurire (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 24 2007, 03:19 PM
Post #33





Musafir






La Timisoara ceva scolarite recente in acest sens? Planuiesc sa dau gata si eu cateva cursuri pana incepe anul scolar, acu cat mai am vreme, sa am bitionez pe stiueucine sa-si ia carnetul si masina. Deci, incotro?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina
post Aug 28 2007, 12:22 AM
Post #34


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 267
Joined: 18-August 06
From: Baia Mare
Member No.: 491



Banuiesc ca unii stiti ca se poate obtine permis de conducere la 16 ani categoria B1. Cu acest permis se pot conduce cateva marci de masini ( MICROCAR, CHATENET) de asemenea si atv-urile. Eu acuma fac scoala de sofer pt B1 pe la sfarsitul lui septembrie am examenul. Masina o sa mi-o iau doar in ianuarie si pana atunci trebuie sa ma decid ce masina doresc. Daca careva detineti o masina de acest tip imi puteti spune cateva date despre ea.
Cam astea sunt masinile care mi-au placut mie:
chatenet spedino

chatenet border x4

microcar mc2 family

microcar mc2 preference

Si daca doriti sa stiti mai multe despre acest permis de conducere sau despre masinute nu ezitati sa intrebati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 28 2007, 08:02 PM
Post #35





Musafir






Florina, am unit topicurile.
te sfatuiesc calduros sa mai astepti pana la 18 ani pana cand vei putea conduce o masina adevarata (adica grea si stabila) - nu o chestie mica si usoara, in care daca si un Tico te loveste risti sa ai probleme mari.
o greutate de 400 de kilograme e extrem, extrem de putin pentru o masina
# PoidsPoids

* Poids à vide 399 kg
* Poids total autorisé en charge 750 kg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina
post Aug 29 2007, 12:43 AM
Post #36


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 267
Joined: 18-August 06
From: Baia Mare
Member No.: 491



Da toata lumea spune ca ma cam grabesc cu scoala de sofer dar tre sa ma pot deplasa mai usor sa nu mai depind tot timpul de mami si tati mai ales acum cand urmeaza sa ma mut si o sa locuiesc mult mai departe de liceu. Initial doream sa imi iau atv acum 2 ani (de fapt era un fel de premiu din parte parintilor pt ca am intrat la liceul la care sunt si pt rezultatele la olimpiadada) dar ai mei au decis ca e mai sigura masinuta. Sunt masini bune astea mai ales pt oras au consum mic si te poti strecure bine cand e trafic mare. Dar daca faci accident e bai mare. Deja am inceput scoala de sofer si imed am examen in 24 sept.
Eu pana acuma am facut 8 sedinte de conducere si merge destul de bine ( la masinuta asta e mai usor pt ca e cu cutie automata deci pedale nu am numai frana si acceleratie, si cutia de viteze e doar cu inainte si inapoi)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 29 2007, 10:02 AM
Post #37





Musafir






nu cu scoala te grabesti, ci cu alegerea masinii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sincer, e mai sigur un scuter decat o masinuta de genul asta, cel putin mie asa imi lasa impresia.
Ca sofer, nu mi-as da seama de fragilitatea masinii cand o vad in trafic, dar scuterele le vad si le evit, tocmai pentru ca stiu ca-i periculos pentru conducatorul lor orice accident. dar la masini e altfel, la o tamponare usoara nu imi fac probleme. Dar totusi masinuta asta e de 3 ori mai usoara decat masina mea, iti dai seama ce nenorocire ar fi sa o lovesc fie si usor, o rastorn cat clipesti din ochi. In fine, asta-i doar parerea mea, decizia va apartine, tie si parintilor tai.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina
post Aug 30 2007, 02:06 AM
Post #38


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 267
Joined: 18-August 06
From: Baia Mare
Member No.: 491



Iarna nu pot folosi scuterul si nici toamna cand ploua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
belle
post Feb 10 2008, 12:35 PM
Post #39


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 27
Joined: 6-January 08
From: bucuresti
Member No.: 2,951



Buna fetelor!
A venit momentul sa ma inscriu si eu ( pentru a doua oara) la scoala de soferi.... si sunt cam panicata. Am mai facut o data scoala acum 3 ani, dar am luat 20 la sala si am zis ca asta e, nu e de mine si pa. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Acuma sunt hotarita sa obtin plasticul magic, drept urmare maine ma duc sa ma incriu! am auzit numai lucruri bune despre SIG1, asa ca o sa ma duc la ei la secretariat si sa stabilim "detaliile". Au Matiz, Logan si Fiat ( oscilez intre matiz si fiat, cu usoara inclinatie catre fiat pentru servo (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) si costa...800 ron ( asta e partea proasta, nu au reduceri, promotii, nimic). 40 ron testarea psihologica, si 100 ron masina in ziua examenului... Mie mi se pare cam scump ( data trecuta am dat 500 ron pe Logan + 50 ron examenul si 80 ron fisa medicala) dar...am vazut ca astea sunt preturile pe la toate scolile mai nou.
Voi unde v-ati facut fisa medicala si in ce bani? As vrea sa ma duc undeva unde sa nu ma plimbe prea mult si sa fie gata mai repejor, macar acum ca sunt in vacanta 2 sapt sa profit si sa rezolv tot ce e de rezolvat cu hirtiile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Feb 10 2008, 10:37 PM
Post #40


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Tre' sa ma documentez cu parcarea laterala intre 2 masini, ba imi iese ba nu bag bine masina si raman cu ea la 45 grade (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) si tre' sa-mi caut alt loc de parcare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 12:12 PM