IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Prajituri deosebite
Cleo
post Jan 6 2006, 03:53 PM
Post #21


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ok ! deci fetiliiii retineti  FARA kiwi ..... Kalua nu ma uiti cu Tiramisu va rog frumos  ::) .... si cum a iesit praji cu ness? eu am niste comentarii dar o sa le pun dincolo la topicul cu pricina ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 6 2006, 05:51 PM
Post #22





Musafir






Tiramisu

3/8 l apa
3 lingurite cu varf de espresso instant
(sau espresso facut proaspat si racit, vezi jos si sfaturile pretioase  ;) )
4 oua proaspete
100 g zahar
500 g mascarpone
ca. 35 piscoturi
praf de cacao

Apa se fierbe si se toarna peste ness. Sau se face espresso pe calea normala (asta trebuie strecurat cand s-a racit). Se lasa sa se raceasca.
Se pregateste apa pt. baia marina intr-o oala mai mare si se infierbanta apa.
Galbenusurile de oua se pun in oala care se pune la baie marina si se bat cu mixerul de mana, adaugand putin cate putin zaharul, pana se transforma intr-o crema albicioasa (dureaza cam 10 min).
Se aduga mascarpone, cate o lingura, si iar se amesteca pana cand obtinem o crema.
Piscoturile se dau prin espresso. Se aseaza un strat de piscoturi intr-un vas, se pune pe deasupra jumatate din crema, dupa aceea iar piscoturi inmuiati, sus vine un strat de crema. Se pudreaza cu cacao si se da la frigider cel putin 4 ore. Inainte de a sevi, se mai pudreaza o data bine de tot cu cacao.

Sfaturi din propria-mi experienta:
- niciodata nu stim de cata cafea avem nevoie la piscoturi, depinde de firma care le face si de cat sunt de proaspete (alea mai vechi sunt mai uscate). De aceea fac urmatorul test: inmoi 2 piscoturi in cafea, ii scot si-i controlez dupa vreun sfert de ora. Abia atunci imi dau seama cat de repede trebuie sa ma misc cand ii inmoi in cafea.
- eu pun in crema si albusurile batute spuma, astfel imi iese si mai multa crema. Sin albusuri scot toate "impuritatile", astfel incat imi ramane ceva mai putina masa de albus.
- in cafea pun niste Amaretto sau niste cognac de calitate f buna.
- pt. copiii: piscoturile inmuiate in suc de fructe (dupa gust).
Si-ca o chestie: pt. Tiramisu e musai ca ouale sa fie proaspete si de calitate buna.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 6 2006, 06:23 PM
Post #23


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



multumesc pt reteta ....  (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)

eu pe cand faceam tiramisu ala de care am zis mai sus .... puneam piscoturile si turnam cu lingurita cafeaua peste pt ca altfel se inmoaie atat de repede incat te trezesti cu o coca flescaita intre degete.... iar cafea turnam cu lingurita pana simteam ca piscotul este moale dar nu flescait pt ca orium se mai inmoaie pana-l servesti, mie-mi iesea un soi de tort care se taia foarte frumos, piscoturile stateau tepene si totusi moi .... nu stiu daca m-am facut inteleasa ....

merci inca odata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 6 2006, 06:47 PM
Post #24





Musafir






E bun si asa cum zici tu  :hainoroc: , dar probabil foloseai tot timpul aceleasi piscoturi.
Eu una am Tiramisu-ul exact asa cum il vreau de cand fac testul cu piscoturile inainte. Mama lor de piscoturi, aici sunt unele care se fac fleasca daca torn cateva picaturi de lichid pe ele  (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelheart
post Jan 9 2006, 09:43 AM
Post #25


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 150
Joined: 8-December 05
Member No.: 31



'Neata  gagics si va pup!

Am facut tortul, a iesit ceva, nu rau, insa departe de ceea ce stiu eu ca trebuie sa fie un Diplomat. Crema nu s-a compactat ci a ramas usor pufoasa si cumva zgrumturoasa. Ma gandesc ca la cofetarii folosesc amidon sau cine stie ce alti aditivi. Oricum, saru' mana pentru reteta. S-a mancat anyway!  :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pufu
post Jan 9 2006, 11:01 AM
Post #26


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



Tiramisu fara amaretto ... nu mai e tiramisu. Piscoturile pentru tiramisu, sunt piscoturile savoiardi. Alea nu se flescaie si sunt foarte gustoase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 9 2006, 06:16 PM
Post #27


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Angelheart .... repetitia e mama invataturii .... cocoloasele sunt pt ca nu s-a dizolvat gelatina cum trebuie  (am patit-o si chiar cand o pregatisem pt o petrecere)....

eu fac o mamaliga din amidon (sau faina daca nu ai) ou, zahar si zah vanilat sau coaja de lamaie + laptele (am scris mai sus) , apoi pun gelatina dizolvata..... si cand chestia asta se raceste (nu complet) o amesteci cu frisca batuta in prealabil. Si iese o crema foarte fina si racoroasa  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Jan 10 2006, 03:06 PM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Ca tot e vorba de prajituri deosebite, am gasit pe net o reteta de tort de ciocolata cu piscoturi...am facut-o si de Revelion si de Sf. Ioan, so...
500 g piscoturi
Crema: 5 oua, 200 g ciocolata de menaj, 2 linguri cacao, 300 g unt, 300 g zahar pudra.
Se bate untul cu zaharul, se adauga ciocolata de menaj topita pe baie de aburi si cacaoa, apoi se pun in compozitie galbenusurile pe rand (reteta originala zice ca se amesteca cate 5 min. dupa fiecare galbenus, eu cu robotul nu am avut cum, ca dupa 3 min. se cam incinge :(), apoi se amesteca incet albusurile batute spuma. Se tapeteaza o forma cu piscoturi inuiate in lapte indulcit (pe fund si pe margini) si apoi ...aici sunt doua variante:
1. cea originala, se toarna toate crema, apii se pun si deasupra piscoturi
2. varianta proprie, am pus un strat de crema nu prea gros, apoi piscoturi, apoi iar crema...in final trei straturi de crema si 4 (cu ultimul) de piscoturi.
Se da la frigider pana a doua zi. Ar mai fi o observatie: ar trebui rasturnat din forma, al meu nu s-a desprins nicicum, poate trebuia sa pun intai folie :P.
Am vazut ca nu toata lumea prefera crema cu oua crude...la mine nu a fost problema ca s-a mancat intr-o singura zi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 13 2006, 11:11 PM
Post #29





Musafir






Valurile Dunarii

200 g unt se amesteca spuma cu 200 g zahar, apoi se adauga pe rand 5 oua. 300 g faina se amesteca cu 2 lingurite de praf de copt si se cern peste crema de oua si se amesteca. 2/3 din aluat se pune intr-o tava de aragaz cu hartie de pergament pe ea. In restul de aluat se pune 1 lingura cacao si se intinde peste aluatul alb. Se scurg visinele dintr-un borcan de compot de visine (700 g) si se presara peste aluat. Se da la cuptorul preincalzit (175°C) ca 30 min. Cand e gata, se lasa sa se raceasca.
Se prepara o budinca de vanilie din 500 ml de lapte, un plic de praf pt. budinca de vanilie si 2 linguri zahar si se lasa la racit. Cand e rece se adauga, putin cate putin, 250 g unt moale si se amesteca spuma.
Crema de budinca se pune peste aluat. Deasupra se pune glazura de ciocolata.
Prajitura se taie cat glazura nu e inca tare si se da la rece.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 14 2006, 03:00 AM
Post #30


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Cremsnit fals (poate o stiti sub alt nume eu asa am botezat-o)

300gr zahar...8 oua ...250gr unt(margarina)...9 linguri faina ....1 litru lapte ....3- 4 plicuri zahar vanilat

galbenusurile se freaca cu zaharul, apoi adauga untul topit si racit, faina, laptele si zaharul vanilat si la sfr se adauga albusurile batute spuma.

Se unge o tava mare de aragaz , de-alea care se vand deodata cu aragazul NU se tapeteaza cu faina. Se coace la foc tare 10-15 minute apoi la foc mic, minim chiar, 1ora si jumatate (chiar atat trebuie tinuta) .....

se taie cand s-a racit, arata ca un cremsnit pt ca foile s-au separat singure din compozitie.


N-am incercat niciodata intr-o tava mai mica, dar am sa o fac maine .... prajitura e o idee mai inalta decat grosimea degetului
Go to the top of the page
 
+Quote Post

39 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:18 PM