IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Casatoriile intre soti de religii diferite, parteneri de religii diferite
blondina
post Feb 26 2006, 11:20 PM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Ce parere aveti despre casatoriile mixte? Cum ar trebui procedat?
Aveti cunostinta despre asemenea uniuni?

Eu stiu , de exemplu, de cazul Reginei Maria a Romaniei: Ea protestanta,sotul ei Ferdinand I catolic, copiii ei ortodocsi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Mar 7 2006, 01:18 AM
Post #2


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



nu stiu.. cand am intrat aici.. m-am gandit asa: eu ort, el .. musulman (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif)
da-ti seama, blondi.. eu cu valul in cap ;D

probabil mi-ar fi tare greu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Mar 7 2006, 04:25 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



mama e ortodoxa iar tata catolic deci mi se pare super ok. de casatorit s-au casatorit la ortodocsi, iar eu si sora mea am fost botezate tot dupa religia ortodoxa. in schimb, am fost de mai multe ori intr-o biserica catolica decat in una ortodoxa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 8 2006, 12:03 AM
Post #4





Musafir






Bunica mea catolica, bunicul ortodox. Pentru ca au avut numai fete, le-au botezat catolic. Daca ar fi avut baieti, ar fi fost botezati ortodox.
Surorile mamei, ambele catolice, maritate cu ortodocsi.
O prietena de-a mea e protestanta, prietenul ei catolic. Se casatoresc la anul ecumenic. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
northstar
post Mar 8 2006, 04:00 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 346
Joined: 6-February 06
Member No.: 190



mey,tata catolic,mama ortodoxa,eu ortodoxa convinsa,in sensul ca nu mi-ash schimba benevol religia,dar avantajul e ca sarbatoresc in unii ani, 2 zile de Paste! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
credeam ca e vorba de altceva,de pilda,nu m-ar fi deranjat sa ma marit cu un tzigan,[nu e cazul meu,ca-s maritata deja]daca e iubire,e suficient!
singurul inconvenient la musulmani,ptr.noi,nu ptr.ei,e faptul ca tatal are drepturi depline la incredintarea unui minor!
in final, o casatorie se bazeaza pe dragoste,nu?????????fazele cu religia le aduc popii si rudele,ca sa complice tot!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 10 2006, 12:59 AM
Post #6


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



si io ca northstar.... sarbatoresc de cand ma stiu pastele de 2 ori. Frate-meu e botezat ortodox, cumnata-mea e catolica s-au casatorit la catolici fara problema ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 15 2006, 12:25 PM
Post #7





Musafir






am avut parte de o situatie- familie catolica (bunicii din partea mamei de langa Fatima; bunica - extrem de credincioasa); mama - credincioasa dar cu limite (nu e habotnica); tatal - aproape deloc dar botezat; copiii - nici unul botezat. cel mare inclina spre ortodoxie (avem des discutii despre religie...si despre Biblie in general); am sarbatorit Pastele la ortodocsi de nenumarate ori; la ei la catolici se sarbatoreste dar nu cu atat de mult fast ca la noi. e ciudat - dar consider ca, atat timp cat ambii parteneri sunt cu mintile deschise, se poate ajunge la un compromis (sarbatorim Pastele de 2 ori, toate sarbatorile... etc)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Mar 27 2006, 08:09 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Intre catolici si ortodocsi nu exista diferente f mari,dar intre un budist si un crestin? sau un musulman si un crestin? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Mar 28 2006, 03:03 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Pai ce, sunt diferente, de obicei una din parti renunta la religia lui si se converteste la cealalta.
Ma mut la budisti, ca imi place pozitia in sezut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ion
post Aug 17 2006, 02:59 PM
Post #10





Musafir






credinta adevarata uneste niste parti comune si exclude balasturile diferitelor religii.

suntem cu prioritate Terrieni - si credem in ceva superior - cu totii - si abia pa urma functie sector planetar.

credinta in sine este pentru terrieni - universala. abia DUPA se adapteaza per sector.

cine are pretentii de renuntare relijioasa numai la partener, ala nu-si merita partenerul. ala nu vrea echilibru, in casnicie, nu vrea echitate, ci o dictatura oarba nemernica - ce e mai degraba nociva credintei adevarate, decat dovada de fidelitate relijioasa. caci fanatismu politic il cheama tanda si p-ala relijios, manda.

casatoriile mixte ar trebui sa fie un prim pas in favoarea universalizarii credintei. a unificarii de bun simt intre toate religiile, spre un echilibru.

ce om, etnie sau relijie, ce politica de pa glob, ii 100% demn de exclus?! 100%?!
sau 100% demn de urmat - universal... 100%...

nu trebe selectat din fiecare?
asta presupune un ptic mai multa rabdare, da ce-ati vrea - asa sa fac marile evolutii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:51 PM