IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Cit de des mergem la biserica
Diana.
post Jan 8 2013, 12:40 PM
Post #81


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am tot auzit de-a lungul timpului un lucru care mi s-a parut ciudat. Unele persoane, credincioase de altfel (nu ma refer la atei) cu care am vorbit mi-au spus ca nu merg la biserica pentru ca nu le place preotul. Altii, ca Biserica a facut prea multe rele si ca acestea sint motivele pentru care nu merg. Acum nu o sa ma leg de "Biserica a facut prea multe rele" , pentru ca lucrurile s-au schimbat din Evul Mediu incoace, toata lumea stie asta, orice comentariu ar fi superfluu.
Sa va spun ce mi se pare ciudat: pentru ca nu sintem legati neaparat de o biserica anume, chiar daca locuinta noastra este arondata unei anumite parohii, putem alege sa mergem la alta, care ni se "potriveste" mai bine. Sa facem o paralela intre o biserica cu un anumit preot si un spital cu un anumit medic: daca medicul respectiv nu ne place, nu renuntam la binefacerile medicinei si evident ca o sa mergem la alt spital, la un alt medic. Acest fapt nu ni se pare curios. Nu vad de ce nu s-ar putea aplica acest silogism si unei biserici: daca nu ne place un preot, nu renuntam la credinta, ci mergem la alt preot, la o alta biserica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudiaico
post Mar 29 2013, 03:28 PM
Post #82


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 12
Joined: 29-March 13
Member No.: 11,744



eu sunt de parere ca ar trebui sa mergi cand simti ca ai nevoie de un dialog, nu neaparat duminica sau in fiecare duminica
si un post nu strica niciodata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmenica
post Jul 19 2013, 08:04 PM
Post #83


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 89
Joined: 30-October 12
Member No.: 11,487



QUOTE(Diana @ Jan 8 2013, 01:40 PM) *
...Unele persoane, credincioase de altfel (nu ma refer la atei) cu care am vorbit mi-au spus ca nu merg la biserica pentru ca nu le place preotul....


Aici ,ridic io doo des'te (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ,Pe la 14 ani m-a trimis maica-mea cu un acatist la biserica ,de obicei ma duceam la biserica Silvestru sau la biserica Popa Rusu ,ete ca-n ziua aia m-a trimis mama la biserica de pe Mosilor (Hristo Botev ) si ce-am vazut ,m-a marcat si de atunci nu mai pup mana popii . (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) Plus ca in biserica aia n-am mai calcat de atunci,nici nu stiu daca popa de acolo mai traieste ,sa va spun cat de socata a ramas maica-mea dupa ce i-am povestit ce am vazut eu ... IN BISERICA ,langa altar ? (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 20 2013, 08:56 AM
Post #84


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pacatul lui sa fie (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:40 AM