IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt mandra ca sunt romanca!
tits_herbert
post Jul 10 2006, 10:52 PM
Post #11


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



QUOTE(bubulina @ Jul 8 2006, 07:36 PM) *
Toti ascund gunoiul sub covor cind isi vind marfa, de altfel asa e si normal...


Eh, uite o mentalitate sanatoasa de comerciant (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) Te face sa crezi ca "anormalul" ar fi o situatie chiar placuta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jul 23 2006, 06:00 PM
Post #12





Musafir






Romania (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/indragostita.gif)

Romania
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 3 2006, 01:55 PM
Post #13





Musafir






un articol preluat din evenimentul zilei
Mihai Viteazul, creatie pasoptista?
3 August 2006
Vlad Odobescu

Imaginea realizatorului Unirii de la 1600 este una controversata printre istorici.

Primul realizator al Unirii Tarilor Romane sau creatie a pasoptismului imbratisata mai tarziu de istoricii ceausisti? Mihai Viteazul este un personaj controversat in randul celor care cunosc trecutul din documente originale. Continuam astazi prezentarea unuia dintre cei 10 mari romani, din perspectiva istoricilor care s-au ocupat de perioada sa.

Campania "Mari Romani" - initiata de Televiziunea Romana - programeaza, pentru luna septembrie, o serie de biografii ale celor 10 personalitati ramase in "competitie".

"Inghititor avid al stapanirii de pamant taranesc"

Felul in care s-a realizat ascensiunea economica si politica a lui Mihai Viteazul este un subiect ocolit de manualele de istorie: "Unificatorul Tarilor Romane a fost un "mosneanofag", inghititor avid al stapanirii de pamant taranesc", dupa cum consemneaza istoricul Florin Constantiniu in cartea sa "O istorie sincera a poporului roman". Ca boier, a cumparat, primit sau mostenit 44 de sate.

Mai tarziu, in timpul domniei, numarul acestora a crescut la 149 - intra aici atat asezarile dobandite pe de-a-ntregul, cat si partial. "Constituirea acestui domeniu-record al domnului s-a facut adesea cu mijloace silnice, care au lovit nemilos in mosneni, ele fiind evocate, mai tarziu, in documente", explica Florin Constantiniu. Istoricul gaseste si o posibila justificare pentru practicile domnitorului: nevoia de a consolida puterea centrala, in confruntare cu cea boiereasca, prin extinderea domeniului.

Omul epocii sale

"Mihai Viteazul, asa cum il vedem astazi, este o creatie a perioadei pasoptiste. Mai exact, este creatia lui Nicolae Balcescu. Pentru ca ne plac eroii, am reusit sa-l facem un membru - poate principalul membru - al panteonului istoriei romanesti. El nu a fost deloc asa, a fost omul epocii sale: a domnit in perioada raz-boiului de 15 ani si a facut unirea impins de contextul international", considera lect. univ. dr. Marius Diaconescu, de la Facultatea de Istorie din cadrul Universitatii Bucuresti.

Teoria potrivit careia unirea a fost infaptuita in numele romanismului este respinsa de Diaconescu, care vede "ratiuni politice" mai degraba decat "sentimente nationale" in spatele demersului sau. Imaginea lui Mihai Viteazul, prezentat ca un catalizator al romanismului, a fost - cel putin pana in momentul de fata - una dominanta in discursul istoricilor romani.

Dincolo de astfel de discutii, Unirea Principatelor a fost realizata sub presiunea imprejurarilor, fiind determinata de "primejdia reprezentata de atitudinea ostila a lui Andrei Bathory si Ieremia Movila", dupa cum consemneaza Florin Constantiniu.

"Executant" al unei strategii

In viziunea lui Marius Diaconescu, principele Sigismund Bathory - si nu Mihai - ar fi fost primul realizator al Unirii Principatelor. Aceasta s-ar fi produs in 1595 si ar fi durat cateva luni: "Exista in Cronica Tarii Romanesti o informatie potrivit careia el dadea socoteala principelui pentru banii din visteria tarii. Stefan Josika, marele cancelar al Transilvaniei, a conceput o strategie prin care urmarea cresterea puterii Transilvaniei si i-a propus lui Mihai sa vina el sa fie principe. De acolo a venit ideea vo-ievodului peste cativa ani."

Dincolo de motivatiile pentru unire, "fapta in sine ii incununeaza existenta, il plaseaza pe un loc extrem de vizibil in galeria oamenilor de stat ai Romaniei", spune profesorul Stefan Andreescu, de la Institutul de Istorie "Nicolae Iorga" din Bucuresti. "Nu putem sa nu spunem ca a avut una dintre cele mai active diplomatii, cu o desfasurare in spatiu extraordinara: de la Moscova pana la Roma s-a facut simtita prezenta sa in cancelariile europene", precizeaza Andreescu. Preocuparea lui Mihai ar fi fost aceea de a crea - in ultimii ani ai vietii sale - un front ortodox care sa revigoreze statele din Rasaritul Europei.

Voievodul a renascut acum un secol

Mihai Viteazul a recuperat, in numai un secol, terenul pierdut in memoria colectiva a romanilor. Profesorul Zoe Petre aminteste ca inainte de cea dintai conflagratie mondiala, figura lui Mihai Viteazul nu era evocata in manualele de scoala. Recuperarea istorica a lui Mihai a fost posibila dupa Unirea de la 1918.

Acest moment si-a gasit un fericit corespondent in unificarea celor trei tari romanesti realizata de voievod la 1600. Regimul comunist a reconstruit figura domnitorului - prin manualele scolare, dar si cu ajutorul filmului realizat de Sergiu Nicolaescu - crede doamna Zoe Petre. De altfel, fostul consilier prezidential se astepta ca Mihai Viteazul sa ocupe primul loc in clasamentul marilor romani.
(Adrian Negoescu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisanda
post Aug 5 2006, 03:53 PM
Post #14


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 139
Joined: 19-April 06
From: Sharjah, UAE
Member No.: 307



Si mi-e dor de codru verde....

Avem multe motive sa fim mandrii de noi. Avem si mult gunoi e adevarat, sub sau pe covor. Da' ce, arata-mi p-ala de n-are gunoi... Prea s-a mediatizat gunoiul nostru peste tot.

Din pacate nu pot sa accesez linkul cu filmuletul (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Nov 1 2006, 10:05 AM
Post #15


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Inca un motiv de mandrie:

Lenjeria I.D. Sarrieri din ''Diavolul se imbraca de la Prada'', in Romania
Desuurile de lux I.D. Sarrieri fac valva printre vedetele de la Holllywood. Cele peste 200 de magazine din lume unde se vinde lenjeria creata de Iulia Dobrin sunt luate cu asalt de staruri din lumea muzicii si a filmului. Ba mai mult, colectia Chicago Diamonds ale carei note definitorii sunt matasea si dantela Chantilly, accesorizata cu cristale Swarovski, apare in filmul ''Diavolul se imbraca de la Prada''.

Personajul principal, Andrea Sachs, alege sa poarte un sutien negru din matase, cu cristale Swarovski. Productia «Diavolul se imbraca de la Prada» nu este singura in care o tinuta sofisticata I.D. Sarrieri iese in evidenta. Topul Forbes, vitrine de departament store-uri din lumea intreaga, campanii publicitare pentru produse de lux, editoriale de moda din reviste ca Vogue, Harper’s Bazaar, Elle, toate au avut sau au in prim-plan produse I.D. Sarrieri.

Printre vedetele care au ales lenjeria I.D. Sarrieri pentru filmari sau, pur si simplu, pentru a face senzatie intr-o noapte romantica sunt Britney Spears, Jennifer Lopez, Nicole Kidman si Cameron Diaz.

sursa: Curierul National
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 19 2006, 10:08 PM
Post #16





Musafir






Pe programul al doilea austriac se face reclama la orele de varf pentru Romania (turism). (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 20 2006, 03:41 AM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Doar atit: tara mea.
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Dec 20 2006, 07:35 AM
Post #18


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif) Diana, mi-au dat lacrimile! Doamne, ce frumoasa-i tara mea!
Stiu unde imi petrec urmatoare vacanta, in ROMANIA. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Dec 21 2006, 09:17 AM
Post #19


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Aseara, la petrecerea firmei, Voltaj si Holograf (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/indragostita.gif) au cantat dumnezeieste. Pot da lectii oricand multor artisti de talie internationale. Inca un motiv de mandrie. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alviss
post Mar 8 2007, 11:09 PM
Post #20





Musafir






DRAGII MEI.....HAI SA NU NI SE UMFLE OREZUL DEGEABA....NOI AVEM DOAR DOI ROMANI DETINATORI DE NOBEL...UNGURII (CARE-S PE JUMATATE CA POPULATIE ) AU 13 (TREISPREZECE). CUM VI SE PARE ASTA?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 08:00 AM