IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Deochiul, Deochiati?Ati fost deochiat?
vick2laura
post Jan 14 2008, 05:30 PM
Post #51


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 19-June 07
From: Buzau
Member No.: 1,826



Eu nu cred in deochi. Nici nu-mi amintesc sa ma fi deochiat vreodata. E adevarat ca daca imi era putin rau uneori, cei din jurul meu spuneau ca sunt deochiata...
In schimb am auzit tot felul de lucruri amuzante despre deochi: cum ca cei care deoache cel mai rau ar fi oamenii "intorsi de la san" (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) , ca ar exista o adevarata vraja ce trebuie spusa celui care este deochiat pt a-i trece, vraja pe care nimeni din cei ce o cunosc nu trebuie sa o spuna mai departe (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) . Si cica nu este bine sa adormi cu deochiul pe tine. Pai atunci, dezbracarea! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) de deochi, bineinteles... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramonik
post Jan 14 2008, 06:29 PM
Post #52





Musafir






QUOTE(vick2laura @ Jan 14 2008, 05:30 PM) *
Eu nu cred in deochi. Nici nu-mi amintesc sa ma fi deochiat vreodata. E adevarat ca daca imi era putin rau uneori, cei din jurul meu spuneau ca sunt deochiata...
In schimb am auzit tot felul de lucruri amuzante despre deochi: cum ca cei care deoache cel mai rau ar fi oamenii "intorsi de la san" (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) , ca ar exista o adevarata vraja ce trebuie spusa celui care este deochiat pt a-i trece, vraja pe care nimeni din cei ce o cunosc nu trebuie sa o spuna mai departe (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) . Si cica nu este bine sa adormi cu deochiul pe tine. Pai atunci, dezbracarea! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) de deochi, bineinteles... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Eu stiu despre cei "intorsi de la san" ca se deoache cel mai rau. Tocmai ieri am purtat o discutie cu o persoana care se deoache foarte rau si mi-a zis ca i se intampla numia la el acasa, in orasul natal. Si mai stiu ca anumite persoane fac foarte urat cand sunt deochiate. Eu spun tatal nostru de 3 ori, dar in copilarie mi-a descantat cineva invarsta cred ca de 2 ori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jan 15 2008, 09:13 AM
Post #53


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu o patesc detul de des(inseamna ca sunt frumoasa? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) )si fetita mea la fel(ea sigur e frumoasa (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) )dar al meu sot are leac ca e din gemeni(nu din zodia gemeni,ci are un frate geaman leit poleit (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ).Spune descantecul si gata,suntem ca noi.Suntem norocoase cu el
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 15 2008, 10:57 AM
Post #54


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



AL meu poarta chilotii pe dos ca sa nu se deoache. ca sta sa moara daca o pateste!!
mie imi vine sa adorm instant cand sunt deocheata!!
cica e cel mai rau tipul asta de deochi!! cica poti sa o merlesti (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
madalina1986
post Jul 10 2008, 09:03 PM
Post #55


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 10-July 08
Member No.: 4,225



Si eu am pb cu deochiul.chiar daca pt unii este doar o superstitie eu sunt convinsa 100% ca nu este asa.mi se intampla destul de des sa mi se faca rau din senin,sa am stari de vima si de moleseala.singurul lucru pe care il pot face sa ma simt mai bine este sa spun Tatal nostru sau niste descantece invatate de la bunica.apoi incep sa casc cu lacrimi si nu ma mai pot opri.in ceva timp imi revin.deja m am saturat sa am starile astea si sa stiu ca nu pot face nimic,ma refer la faptul ca nu pot lua un medicament si gata trece.nu mereu are efect ,trebuie sa o pun pe bunica si la ea simt o energie ceva care ma macina ca si cum ar indeparta energia negativa.se mai spune ca daca porti ceva rosu nu te mai deochi,dar ,banal in asta nu cred.nu stiu ce as putea sa fac sa nu ma mai incarc cu energie negativa (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (( e chiar aiurea.nu toate persoanele se deoache....vreun sfat???chiar nu exista nimic in afara de descantec?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
symonna
post Aug 4 2008, 01:57 PM
Post #56


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 7
Joined: 3-August 08
Member No.: 4,403



e urat rau cu deochiul asta (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) acum 2 saptamani mi s-a facut rau dintr-o data pe strada si m-a luat o ameteala de abia mai vedeam (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) mi-a fost rau asa 2 zile pana cand mi-a zis mama de deochi si mi-a trecut imediat (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 4 2008, 07:21 PM
Post #57





Musafir






poate n-ar fi rau sa mergi si la doctor , sa vezi cum stai cu calciul si alte cele (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) nu ca deochiul asta n-ar exista si ar fi pura autosugestie...departe de mine gandul (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) dar uneori seamana asa bine cu o criza de spasmofilie incat nu strica sa iti mai zica si un doftor de deochi (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:01 AM