IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme cu gingiile..., Stie cineva?
ToothFairy
post Jan 13 2009, 04:33 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Di, cred ca pt insusirea unei tehnici de periaj buna este recomandat a se citi articolu` scris de mine despre asta.

Durata unui periaj tre` sa fie intre 3-5 minute..miscarile sa fie in plan vertical mai ales, combinate cu miscari circulare..se incepe deobicei din spate, mergand progresiv in fata si apoi avansand spre zona molara opusa...ultimele fete care se spala sunt cele ocluzale (pe care se musca).Tehnici de periaj sunt foarte multe, fiecare cu cate o recomandare. Periajul trebuie asociat cu alte instrumente complementare cum ar fi :dental floss-ul (ata dentara), periute interdentare (care seamana cu periile de spalat borcane (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ), hidropulsorul (dusul bucal), folosirea apelor de gura.
Pe zi sunt indicate 2 periaje : unul seara, dupa ultima masa, si unul dimineata, inainte masa (partea asta n-o prea inteleg, nu prea are logica, asa scrie la carte, eu insa n-o respect...periajul de dimineata eu il execut dupa ce mananc...asa mi se pare logic)..in timpul zilei sunt recomandate clatiri dupa gustari, pranz; mestecarea gumelor sau rontairea unui mar.

strumfita, daca ai lucrare , atentie la apa de gura pe baza de clorhexidina, caci iti poate colora in timp lucrarea...recomandarea este s-o folosesti 2 saptamani, de 2 ori/zi , apoi sa faci o pauza de alte 2 saptamani...ia-ti de la Aslamed, caci are o concentratie mai mica de clorhexidina...daca apar senzatii de usturime in timpul folosirii, redu folosirea la o data/zi. In legatura cu dusul bucal, acesta nu inlocuieste sfantul periaj facut de manuta ta,deoarece nu poate îndeparta placa dentara formata, aderenta şi atasata....el este doar un adjuvant.....el ajuta la indepartarea detritusurilor alimentare, bacteriilor, placii dentare neorganizate (în curs de formare), de pe mucoasa gingivala cat şi din zonele greu accesibile periajului.
In concluzie, cu un periaj corect, cu folosirea atei dentare si cu apa de gura eu zic ca ar trebui sa obtii niste gingii sanatoase.Daca iti permiti, ia-ti dusul bucal, se merita si te poate ajuta foarte mult pt o igienizare buna a lucrarilor.
Daca problemele persista, cere sfatu` stomatologului tau, sa-ti faca un control, sa-ti faca un detartraj si un periaj profesional...si eventual, controlul lucrarilor, care se poate sa nu fie adaptate corect si sa-ti afecteze gingiile.
Succes !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jan 13 2009, 07:28 PM
Post #22





Musafir






Din experienta proprie eu zic ca ata dentara face minuni in cazul unei gingii iritate langa o lucrare.
Se gasesc mai multe feluri de ata dentara, pentru luctrari este un fel de ata care e asa mai pufoasa si curata bine printre spatii. Sau, mai sunt niste periute micute de tot pentru spatiile interdentare.

Dentistul meu mereu imi spune sa folosesc ata dentara, chiar daca gingia sangereaza si mai tare atunci cand o folosesti, insa dupa ce o folosesti zilnic, dupa cateva zile se imbunatateste situatia total.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jan 13 2009, 07:34 PM
Post #23





Musafir






Eu am parodontoza (am scris corect?) pe care am reusit s-o tin sub control in ultimii ani, respectand, in mare cele scrise de Empty aici. Merg la detartraj o data la 4 luni (timp de 2-3 ani am mers chiar la 3 luni) si am luat si ceva antibiotic, de vreo 3 ori, cate 6 luni. Este un fel de doxiciclina, in doza mica (parca 20 mg, poate scriu prostii la unitatea de masura, chiar nu mai sunt sigura). Nu stiu de ce mi se face tartru asa de repede, desi ma spal in general de 3 ori/zi. Car dupa mine la servici periuta si pasta de dinti, plus ata dentara. Oricum, gingiile arata mai bine si nu mai sangereaza.
Scorpi, poate ar fi bine sa te duci la dentist, la detartraj.

Edit: Happy, asa imi spunea si mie dentista, chiar daca imi sangereaza gingiile sa folosesc ata dentara si sa curat bine locul altfel e ca un cerc vicios. Aici este o meserie separata, fiecare dentist are pe langa el un hygienist, care se ocupa exclusiv de detartraj.

This post has been edited by pescarush: Jan 13 2009, 07:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jan 13 2009, 08:20 PM
Post #24





Musafir






La hygienist ma refeream si eu de fapt, dar nu am stiut cum sa ii zic pe romaneste si i-am zis dentist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bella_bella
post Nov 23 2010, 01:25 PM
Post #25





Musafir






hey,

ai incercat SPAM pt parodontoza? mama mea ia de ceva timp si ea zice ca e mai bine. mi-e asa frica sa nu fac si eu, daca are ea, ca din ce am inteles se poate face si pe cale ereditara, dar nu e ceva sigur. si mai si fumez la greu (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) ... sper sa nu ma trezesc si eu cu problema asta.

sanatate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andreea Iovici
post Jun 10 2011, 03:43 PM
Post #26





Musafir






pentru prevenirea sangerarii si a umflarii gingiilor, am fost sfatuita de o farmacista de la SPAM sa incerc SPAM de la SPAM. este un produs atat de natural, incat poate fi si mancat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) ce-i drept, e foarte eficient, gingiile nu mai sangereaza, eu avand probleme si cu maselele de minte care imi tot impung gingiile de vreun an incoace
am inteles ca acest gel trateaza orice problema a pielii care necesita refacerea epidermei precum julituri, ciupituri, arsuri datorate de soare etc

This post has been edited by Stiletto: Jun 10 2011, 04:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jun 10 2011, 04:24 PM
Post #27


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Si uite cum ai mancat tu un ban cat tine de mare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valipopescu
post Dec 15 2011, 04:04 PM
Post #28


Contaminat
*

Group: User Banat
Posts: 2
Joined: 15-December 11
Member No.: 10,844



Mama mai foloseste bicarbonatul din cand in cand. Eu una prefer sa folosesc pasta de dinti si viral marketing. M-a ajutat foarte mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dalexandra
post Mar 18 2012, 07:12 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 18-March 12
Member No.: 11,082



Nu tratati superficial problema asta. Problemele de gingii sunt semne timpurii ale parodontozei. Asta duce la pierderea dintilot. Eu am input sa am probleme cu gingiile in timpul sarcinii si cand am ajuns la stomatolog mi se miscau deja dintii. Am avut norocul sa dau peste un cabinet care avea laser stomatologic, mi s-a facut detartraj laser si apoi un tratament de regenerare gingivala. Problema mi-a fost rezolvata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:56 PM