IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Moliile... si eventual alte insecte, voi cum scapati de ele?
Kitten
post Apr 16 2007, 07:48 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



HEEEEEELP!!!
sa va povestesc un pic situatia mea... ca mor de nervi. eu stau in chirie (apartament nemobilat) si nu am mare lucru in el. n-am cine stie ce covoare, dulapuri mici etc... apartamentul il tin extrem de curat ca sunt maniaca in domeniu. acasa la mama niciodata nu am avut molii sau alte insecte (daca mai apare vreun tantar il executa pisicul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) )

aici in schimb, vara trecuta au aparut nenorocitele. am facut o criza de nervi cand le-am depistat, am stat o ora pe net si am folosti tot ce exista (mai putin naftalina ca nu o suport), am spalat toate hainele si le-am inchis in saci de plastic, care la randul lor sunt bagati in cutii de carton, care cutii de carton sunt inchise in debara (asta pentru hainele care nu le port in mod curent). restul le tin intr-un dulapior mic cu 3 rafturi. nu am blanuri, paturi, plapumi cu lana, perne imense, paltoane groase etc... atunci am reusit eu sa le starpesc, peste iarna a fost ok situatia, dar acum cand a dat caldura, au reaparut nenorocitele (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

problema mai mare este ca stiu sigur sursa lor dar nu se poate rezolva: vecinii de sub mine stau si ei in chirie in apartamentul unei babute (mobilat cu mobile d-alea grele, covoare groase peste tot, canapele cat china) si sunt foarte neglijenti si ..... nespalati. de fiecare data cand intru pe usa mai vine si cate o molie cu mine, si de fiecare data cand deschid geamul..... hop si ele!!! imi dau seama cand au ei geamul deschis fara sa ma uit... ca simt dupa miros!!!!! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (un miros greu de casa de batrani care contine si o tona de naftalina printre altele).

am citit ca nenorocitele pot suferi mutatii genetice si devin un fel de narcomane.... adica le plac naftalina si insecticidul.... prizeaza levantica la micul dejun (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)

degeaba am toata casa impanzita cu pliculete de raid, degeaba folosesc ulei de levantica, degeaba dau cu insecticid, ca ele tot intra pe geam. si eu nu suport sa nu deschid geamul... sau sa imi usuc rufele in balcon. de pus plase nu pot sa pun, pentru ca nu ne lasa proprietarul sa facem modificari la termopane.

AJUTOOOOOOR!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Apr 16 2007, 08:24 AM
Post #2


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu folosesc impotriva moliilor saculeti de tifon umpluti cu coji uscate de lamaie. Plus variantele clasice: pliculete de raid si spray din cand in cand.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 16 2007, 09:06 AM
Post #3





Musafir






Eu am plase la geamuri puse pe scai (banda adeziva pe o parte care se lipeste de rama, pe partea cealalta e scaiul pe care se prinde plasa. Tine foarte bine si nu modifici nimic.

In rest...iar deratizare completa precum ai mai facut-o.

Eu n-am avut molii de haine vreodata, dar am patit-o cu alea de bucatarie. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Am sters bucataria atunci si am aruncat alimente intr-o veselie pana am scapat de ele, mult a mai durat si tare scarbos a fost. Au aparut de la niste fasole care nu era bine uscata. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 16 2007, 09:59 AM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Kalua, deratizarea e pentru sobolani... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Eu folosesc si levantica pusa in saculeti. Frunzele de nuc dau si ele rezultate foarte bune in "batalia" cu moliile. Si acopera gurile de aerisire comune cu cele de pe scara (unele blocuri au asa ceva) ca sa nu iti mai vina "musafiri de-astia nepoftiti in "vizita"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Apr 16 2007, 10:16 AM
Post #5





Musafir






pentru molii- sprayul "molimor" si eventual stropit cu regent prin casa... garantat, omoara cam tot ce e insecta scarboasa...(pureci, gandaci si alte bunatati ce-ti pot veni de jos). plus ca e non toxic- ingredientul de baza al regentului, fipronilul, e folosit pe scara larga in deparazitarea animala ("frontline" e pe baza de fipronil de exemplu). idem, sprayul nu e toxic pt oameni si animale (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 16 2007, 10:23 AM
Post #6





Musafir






QUOTE(Diana @ Apr 16 2007, 09:59 AM) *
Kalua, deratizarea e pentru sobolani... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Stiu, Diana, am folosit cuvantul pentru a sugera o starpire totala cu orice metode a vietatilor astora. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Din cate stiu eu cand ti-au intrat musafirii astia in casa nu prea mai faci nimic cu levantica si chestii dintr-astea naturale. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Astea ajuta cand se rataceste cate-o molie pe la tine pe-acasa si-si zice ca aici nu-i tocmai de nasul ei fin, deci preventiv. Dar cand colonia e asezata stau altfel lucrurile, trebuie adusa artileria grea.

Mai exista niste cartoane lipicioase care se pun pe pereti. Sunt imbibate cu niste feromoni care atrag numai moliile-dama si raman lipite acolo. Astfel nu mai pot face copii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Apr 16 2007, 08:46 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



wow fetele, va multumesc pentru raspunsurile prompte...
(IMG:style_emoticons/default/ph34r.gif) (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif) o sa trec la atac maine!

intrebari: unde se gaseste regent? (cum arata?) si .... a vazut cineva pe undeva adeziv cu scai sa-mi pun si eu plase? oare la bricostore... praktiker... d-astea? eu nu prea am intrat pe acolo.

inca o data va multumesc mult. acum parca am mai mult curaj sa ma apuc de lupta daca am si sustinere (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Apr 17 2007, 08:25 AM
Post #8


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Regent gasesti la orice farmacie veterinara. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Apr 17 2007, 10:30 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



10x! ma duc azi ca am una langa mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 1 2010, 03:06 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



De molii scapi prin curatarea/spalarea tuturor hainelor cu care au ajuns in contact. Dac amoliile au intrat in covor, alta solutie decit aruncatul nu e. Nu mor la spalat, nu face nimic sprajyl samd...
Levantica si frunzele de nuc dau rezultate bune. E musai de pus hirtie de-aia lipicioad aprin dulapurile cu alimente pentru ca mai nou moliile de alimente au inceput sa haleasca si haine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:41 PM