IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Cat de greu este sa fii o mama singura
Diana.
post Jul 6 2010, 12:55 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am citit astazi in pagina de comentarii ale articolului Greutatea de a fi o mama singura, citeva rinduri care mi-au frint inima.
Daca este cineva printre noi care a trecut prin asemenea experienta sau cunoaste indeaproape asemena situatii, poate ne povesteste ...
Deci, cit de greu este sa fii o mama singura?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies (1 - 5)
Kriszta
post Jul 7 2010, 09:18 AM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 17
Joined: 24-October 09
Member No.: 7,351



Sa fi o mama singura? Foarte greu dar de apreciat!!!

Nu am avut o copilarie chiar usoara. Tatal meu a avut ceva probleme cu bautura.Povestea e lunga si ma intristeaza de fiecare data cand privesc in urma.
Dupa un timp parintii mei au divortat si am fost crescuta doar de mama mea...pe tata il vedeam rar.
Nu a fost usor. Dar sunt mandra de mama mea!! S-a descurcat de minune.
Era greu sa vezi ca prietenii tai au o familie intreaga,unita.
Eu nu puteam sa zic:"Nu stiu daca ma lasa tata in oras!" Tot timpul era vorba de mama. Dar mama a fost mereu acolo pt mine..Si imi pare rau k nu am avut o familie intreaga si fericita!!
Dar timpul a trecut.Au trecut anii... Si acum, privesc cu regret in urma la tot ce as fi putut sa fac.
Tata a murit si probabil niciodata nu o sa mai am sansa sa avem o adevarata relatie de tata-fiica.
Ii multumesc mamei mele ca m-a crescut.dar ii duc dorul tatului meu si mereu port in gand intrebarea:"CE AR FI FOST DACA...?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Jul 7 2010, 02:30 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Azi am venit de la Iasi spre Suceava cu masina cu un om mai in varsta. Am inceput sa vorbesc cu el despre anumite aspecte personale si mi-am zis ca orisicum nu o sa-l mai vad niciodata asa ca m-am simtit libera si mi-am zis tot oful.
Eu, ca mama singura am trecut prin multe situatii ciudate. Cand am deschis gura sa-mi spun sufletul cuiva, mi s-a intamplat sa mi se spuna ca ma plang prea mult, asa ca m-am inchis in mine.
O sa dau cateva exemple de situatii ciudate
-la primarie am fost intrebata de ce nu am fost casatorita niciodata si de ce nu ma casatoresc(asta-i culmea prostiei)
-primesc intrebari de tot felul:cum de rezist singura, de ce nu gasesc un barbatel sa aiba grija de mine si sa nu ma zbat singura
-sunt hartuita de barbatii care-mi stiu situatia sau au ei grija sa mi-o afle
-mi s-a intamplat ca sotul unei cunostinte sa ma abordeze intr-un mod "firesc"pentru ca sunt femeie singura si daca incerci cumva sa-i spui femeii ce zdreanta are langa ea, va spune ca tu esti o usuratica si vrei sa-i furi scumpetea de barbat
-daca te duci la biserica sa-ti spui sufletul ,s-ar putea sa ai surprize caci vorba aia:si preotii sunt oameni
Concluzia multora e in felul urmator:esti mama singura pt ca n-ai stiut sa-ti tii barbatul langa tine(un preot mi-a zis ca trebuia sa-i dansez pe masa fostului, eventual un streaptess si nu mai juca la ruleta) , altii spun ca nu trebuia sa faci copii, altii ca probabil esti o usuratica si trebuia sa fii supusa barbatului, dar nuuuu...tie iti place" libertate"

Concluzia mea este asta: ia mai lasati-ma fratilor si surorilor in pace . Sa fii mama singura nu e o tragedie, se intampla si maine s-ar putea sa fii chiar tu urmatoarea. Poti fi mama singura. Ai copil, copii. Ii cresti ,ii iubesti si nu se moare din asta. Poti deveni mai puternica de cat ai crezut ca poti fi. Copiii sa fie sanatosi si restul e nimica toata.

Sa inchei cu ceva amuzant: omuletul asta cu care am venit eu mi-a spus asa: fata draga ,tu trebuie sa te pocaiesti (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) , religia ta nu-i buna, vino la pocaiti (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 7 2010, 03:45 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am mutat posturile la Despre pocaiti, penticostali, adventisti/simbotisti, evanghelisti samd
Oana, sa citesti experienta mea cu pocaitul Nea Vasile.. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lorela23
post Jun 22 2011, 11:20 AM
Post #5





Musafir






Foarte impresionanta povestea. Si eu am fost singura la parinti si mama ma crescut singura. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Intr-un fel sau altul stiu cum este si inteleg prin ce trece o mama care isi creste singura copilul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bmarian
post Mar 1 2013, 11:44 AM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 1-March 13
Member No.: 11,685



- Kriszta si lorela nu mai regretati atat trecutul,probabil ca a-ti avut niste tati care nu prea au meritat statutul de tata;eu am tata si ne vorbim o data la cateva luni prin telefon ,decat sa privesc spre trecut la un tata alcolist si egoist prefer sa nu privesc de loc.
Probabil ca ar trebui sa fiti mai recunoscatoare mamelor voastre pentru ca v-au crescut cu imense eforturi si sau dedicat cu adevarat voua,cunosc cazuri de mame singure care au picat in patima alcoolului sau altele poate si mai intunecate.
-Oana - felicitari esti ceea ce se numeste femeie cu coloana vertebrala,bravo Oana!
Ai spus ceva foarte adevarat,uneori e bine sa vorbesti cu cineva sa iti usurezi sufletul dar atentie (si nu vreau sa fac atac la sexul frumos ) mai bine vorbesti cu un strain decat cu o ``amica`` ; chiar daca uneori aveti impresia ca o prietena te poate ```asculta `` vei descoperi mai tarziu ca cel mai inversunat critic al tau e chiar cea mai buna prietena.

Am avut de-a lungul vietii mele cateva amice de la care am invatat cateva lucruri si unul e acela ca voi fetele nu prea puteti tine secrete,voi ca specie aveti in ADN incapacitatea de a pastra un secret (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) si daca asta nu ar fi de ajuns va mai si barfiti dusmanilor celor mai bune prietene ; nu e vina voastra asa sunteti voi concepute,noi avem defecte mai mari ca ale voastre (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)





This post has been edited by bmarian: Mar 1 2013, 11:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:43 PM