IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

471 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Closed TopicStart new topic
> Acneea - Totul despre acnee
tyzy
post Dec 11 2005, 11:13 AM
Post #31


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 43
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 77



Buna dimineata, frumoaselor! Ce zi frumoasa  :)

Tits, taratele de grau le gasesti la orice plafar - sau ar trebui. Eu le-am luat de la Unirii, ditamai punga de tarate si am dat 3RON. Si ciresica ti-a zis bine, iti umezesti fata si iti pui in palme taratele si te freci usor, cu rabdare pe fata, sau pe zonele mai problematice.
O sa incerc si eu tarate cu miere, ca vad ca lumea e incantata de rezultate. Si apoi poti sa pui un pic de banana pe fata, daca nu vrei crema. Eu una prefer banana si din cauza ca n-am crema  :(.

Ciresica, mersi de raspuns. Sunt niste gamalii de bubite, care se vad doar de aproape si in lumina. Cred ca mai am niste Skinoren prin frigider, daca n-a expirat o sa-l incerc. Sau daca scap de lenea asta si de somnu asta care ma tot invaluie, o sa incerc si cateva comprese cu ceai.
Pupicei la toatele  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Dec 11 2005, 11:26 AM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



tyzy, e o zi frumoasa, dar geroasa.  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Dec 11 2005, 11:38 AM
Post #33


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Hey frumoaselor,  buna dimineata!
Hai sa va iau pe rind:

1. Titz, asculta de fete si nu mai da cu malai pe fata, iti zic a treia oara! Daca nu esti cuminte, te spun!
De aia-ti luceste fata, mititico!
Taritele is o idee excelenta, in plus, is un pic emoliente, pe linga efectul de exfoliere. Amestecate cu miere... hoho, e rasfat de-a dreptul!

Nu cumparati tarite cu tona, ele trebuie sa fie foarte proaspete!

2. Tyzy, de care ceai?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tyzy
post Dec 11 2005, 12:21 PM
Post #34


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 43
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 77



Delphina, ma gandeam la salvie sau trei frati patati. Ca brusturele e prea puternic pt mine, sau pun eu prea mult in ibric. Galbenele -  ar mai fi si ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Dec 11 2005, 12:35 PM
Post #35


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



Excelente alegeri, Tyzy!
Alterneaza si cu ceai verde, menta, urzica.
Brusturele e prea puternic daca se pune in cantitati mari, asa e. Dar cica e bun seboreductor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Dec 11 2005, 12:53 PM
Post #36


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



Am si eu o intrebare referitoare la comprese: cum se fac? :D

    Am citit undeva ca pentru impuritati ar fi bune comprese din ceai de hamamelis, coada racului si de stejar ... insa nu stiu cum se fac compresele (nu radeti...chiar nu stiu  :valea: ) ... help? :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Dec 11 2005, 01:18 PM
Post #37


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



De comprese cu coada racului si stejar nu am auzit, dar insamna ca or fi bune si astea, cine stie?...

Compresele se fac in felul urmator, conform Dexului:  :D
se ia una bucata împaturita de tifon sau de pânza, (sau o batista din material hidrofil, adica care absoarbe apa în mare cantitate, care se îmbiba uşor cu apa), apoi se imbiba in  compozitia medicinala special pregatita si folosita pentru curatirea şi pansarea plagilor sau pentru aplicarea pe o regiune bolnava a corpului.
"compozitia medicinala" poate sa reprezinte infuzii, decocturi, sucuri de plante etc.  Compresele se pot aplica calde sau reci: calde in cazurile in care nu iesi din casa in urmatoarele ore;  in plus, compresa calda ajuta la deschiderea porilor, asa ca poti sa-ti faci si un tratament cosmetic dupa o tura de "compresare". O masca la final e ideala, urmata de spalarea ei cu lichidul folosit la comprese, deja racit.
Compresele reci ajuta la tonifiere, la inchiderea porilor, la vindecare, in general.

E indicat sa folosesti vase extrem de curate, sa te speli pe miini bine bine in timpul executarii acestor proceduri, fata sa iti fie bine demachiata si sa folosesti tifoane sterile, cumparate din farmacie.

Din cite stiu eu,  pentru tenurile problematice sunt indicate urmatoarele plante: trei frati patati, brusture, hamei, ceai verde, de hamamelis stiam si eu, menta, salvie... or mai fi si altele, da' le-am uitat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Dec 11 2005, 01:27 PM
Post #38


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Buna, fetelor  :-*!!!!

Am ajuns si eu pe-aici intr-un final!

Ma bucur sa va regasesc si va pupicesc pe toate!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Delphina
post Dec 11 2005, 01:30 PM
Post #39


Dependent
***

Group: Membru de Onoare
Posts: 198
Joined: 8-December 05
Member No.: 50



O, sarumina Angelito!!!  :-*    :welcome:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_nfs
post Dec 11 2005, 01:31 PM
Post #40


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 185
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 27



multumesc  :-* ... despre compresele cu ceai de hamamelis, coada racului si stejar am citit tot pe internet:

"Pentru a ne curata mai bine tenul de impuritati, medicul ne sfatuieste sa folosim compresele astringente din infuzii de hamamelis, coada-racului, coaja de stejar. Se face o infuzie mai concentrata din ceai, se umezeste o compresa si se aplica pe fata. E indicat ca aceste comprese sa se repete in fiecare seara, dupa ce am degresat fata. La 200 ml de apa se foloseste o lingura, o lingura si jumatate de planta" ...sursa : siteul jurnalului national intr-un articol intitulat masti mostenite de la bunica :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

471 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed TopicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 11:06 AM