IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cistita
Bia
post Jan 3 2008, 10:02 PM
Post #11


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



La mine e in 3 faze: dus des la toaleta, dureri in timpul urinarii si senzatie de ace apoi daca nu tratez pe langa ce am spus mai inainte mai si ustura. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)

Mie de la Nifluril si extractactele de mai sus mi-au trecut durerile si intepaturile in cateva ore. De obicei luam antibiotic (ultima oara am luat Ciprinol de la care mi-a fost foarte rau) si beam mult ceai dar imi treceau in 2-3 zile simptomele de durere si intepaturi. Cat despre dusul des la toaleta, la mine se repeta constant si aproape ca m-am obisnuit cu asta. Tocmai de aceea am luat decizia sa fac un tratament naturist de lunga durata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jan 3 2008, 10:45 PM
Post #12





Musafir






la mine nu sunt faze pe mine ma ia direct cu usturimi cand e mai grav

aulinul e f bun antiinflamator si cistenal( picaturi) uricol e la fel bun pt cistita si nu sunt antibiotice

eu oricum mult ceai si apa plata am vazut ca de la apa minerala se accentueaza simptomele

doctorita mi a zis cand am astfel de simptome sa ma spal o data la 2 zile.

asa vreau sa treaca iarna, atunci am probleme mai des (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jan 3 2008, 10:50 PM
Post #13





Musafir






Dragutelor, am avut si eu infectie urinara sau cistita, cum ii ziceti voi, de curand si d-na doctor mi-a prescris urmatoarele medicamente: Uricol, Urinex, Coxtral, Ciprinol, Cervucid, Carpicon. Am facut tratamentul timp de 10 zile si-am scapat de toate senzatiile nasoale pe care le descrieti si voi. Am inteles ca infectia urinara se poate face si de la nisip in urina. Eu nu reusesc sa beau prea mult lichide si asta ar fi cauza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 3 2008, 11:04 PM
Post #14





Musafir






eu faceam foarte foarte des. acum un an am descoperit si cauza, ph la limita de jos. tot acum un an, am facut o cura serioasa cu antibiotice - de atunci nu am mai avut probleme (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 4 2008, 01:49 AM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bacteriile care declanşează cistita sunt: Escherichia Coli - īn 85-95% din cazuri, Klebsiella - īn 5% din cazuri, boala fiind declanşată, mai rar, de Proteus, Enterobacter sau Pseudomonas.
Diagnosticul de cistită este stabilit cu ajutorul examenului sumar de urină (recoltată din mijlocul jetului urinar, dimineaţa, la prima oră).
Īn funcţie de rezultatul uroculturii, medicul va prescrie tratamentul cel mai potrivit. El se face cu ajutorul antibioticelor. Pot fi urmate două scheme de tratament: una de trei zile, īn cazul femeilor tinere şi active sexual, sau una de şapte-zece zile, recomandată īn cazul diabeticilor, persoanelor cu infecţii de tract urinar recurente, femeilor īnsărcinate, vārstnicilor, copiilor, bărbaţilor, persoanelor care prezintă simptome de mai mult de o săptămānă.

Pe tot parcursul tratamentului se vor evita consumul de ceai, alcool şi cafea, precum şi excesele sexuale. Se recomandă consumarea ceaiurilor diuretice. Nu trebuie să staţi cu picioarele īn apă rece sau să mergeţi cu picioarele goale pe gresie.

Simptomele cistitei sunt: disuria (disconfort la micţiune), poliuria (creşterea numărului de micţiuni zilnice), nicturia (urinări nocturne), enurezis nocturn (incontinenţă urinară nocturnă), dureri ale uretrei, lombare şi suprapubiene. De obicei, febra este absentă.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 4 2008, 06:46 AM
Post #16


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Intrebare de baraj: contactele sexuale sunt interzise cat timp ai simptome?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 4 2008, 12:54 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Teoretic cica ar fi interzise "excesele"- oare ce o fi insemnind asta? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Practic, cred ca e destul de greu sa faci dragoste cind ai dureri de genul pe care le-am avut eu cind m-am pocnit "cinstita" - nu puteam sa stau in picioare, nu puteam sa stau in pat, ma cocosasem de durere...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jan 4 2008, 04:59 PM
Post #18





Musafir






citisem pe net ca, cistita se poate face si in cazul in care facem excese,
e bine ca sa mergem la baie dupa fiecare contact sexual pt prin urina se elimina bacterile stranse in vezica
revin cu ce mai gasesc pe internet (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

pink contactele sexuale sunt interzise pana cand a trecut boala

This post has been edited by divi2007: Jan 4 2008, 05:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 4 2008, 09:26 PM
Post #19


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Divi, asta stiam si eu, ca cistita se poate face in cazul in care se fac excese. La mine nu e cazul.

Oricum, eu cred ca m-am pricopsit cu ea din noaptea de revelion cand am purtat o fusta de-o palma si o bluza fara umeri peste care o hainuta din blanita, destul de subtire. Am aratat bine pe moment... acum o trag cu varf si indesat.

Dupa cat timp de tratament v-au trecut voua simtomele?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jan 5 2008, 12:55 AM
Post #20





Musafir






Am citit in Formula As ca cistita se vindeca in felul urmator: te bagi in pat la caldura si bei 2 litri de ceai de musetel, neindulcit, caldut. Eu nu am incercat pentru ca nu am avut probleme, dar cine stie... s-ar putea sa functioneze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 09:03 AM