IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Agresivitatea la copii, sa discutam, sa aflam solutii
Cleo
post Dec 16 2007, 03:16 PM
Post #11


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



psiholog in scoala nu exista, banuiesc ca-si asuma pe undeva profesorii 'palaria' asta

Gabriela esti a 5-a persoana care-mi spune acest lucru. Si Maat poate n-am prezentat eu situatia foarte clar. A venit lovita in stomac de un baietel, lovita tare, pt ca s-a vaita toata seara, alta data imbrincita de-a dat cu capul de ciment. Saptamana trecuta am avut sentimentul ca violenta e tolerata in scoala asta si de fapt in multe scoli canadiene

Sefa pe care-o sunasem in ziua cand am vorbit cu directoare a venit sa ma intrebe ce s-a intamplat. Si mi-a spus ca trebui sa amenint scoala, ba mai mult noi avem un pachet de beneficii care include legal aid. Am sunat au dat sa ma transfere la un consilier sa vedem ce optiuni am eu pt niste rezulatate concrete din partea scolii insa am nimerit pauza de masa, apoi vineri a fost o zi nebuna dar luni ii suni iarasi. Scrisoarea mea initial se incheiase cu o amenintare formulata mai diplomat insa intr-un final am decis ca n-o adaug.

Pt mine solutia nu mai e intr-o fetita si tulburarile ei de comportament ci in atitudinea scolii fata de toate 'accidentele' astea . fata aia a avut vreme sa bata 3 fete si n-a intervenit nimeni decat probabil la plansul copilului meu si mai ales la faptul ca agresiunea lasase urme vizibile

Pt mine e un mare semnal de alarma si faptul ca nivelul de confidenta fata de capacitatea scolii de a-mi proteja copilul a scazut foarte mult ma innebuneste.
Si am nevoie sa stiu ca imi e protejat copilul ca sa pot functiona normal.

Nu sunt adepta agresivitatii insa din pacate cu blandetea in ziua de azi nu mai faci fatza si regretele nu schimba o decizie gresita, cred ca la atac se contra-ataca in acelasi fel nu cu gandul ca las' de la mine.

E dezamagitor sa fii intr-o tara 'civilizata' si sa constati ca civilizatia e de multe ori doar poveste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 16 2007, 05:00 PM
Post #12





Musafir






Neaparat sa suni iar luni. Si pregateste-te sufleteste si pentru un proces cu scoala. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 16 2007, 06:11 PM
Post #13


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(kalua @ Dec 16 2007, 10:00 AM) *
Neaparat sa suni iar luni. Si pregateste-te sufleteste si pentru un proces cu scoala. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


nu tin neaparat sa-i dau in judecata vreau insa sa-mi dea un raspuns oficial cu ce anume au de gand sa faca.

am incercat s-o duc si la pediatrul insa aici trebuie sa suni din timp pt rendez-vous.
I-am facut poze la nasucul vanat insa nu-s f clare.

Vreau sa stiu ca scoala angajeaza personal capabil sa aiba grija de copii nu niste femei care in cele 10 -15 minute de pauza isi povestesc problemele si D-zeu cu mila la ce se intampla in jur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriela_k
post Dec 17 2007, 01:29 AM
Post #14


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 32
Joined: 27-October 07
From: Toronto
Member No.: 2,514



QUOTE(Cleo @ Dec 16 2007, 09:11 AM) *
nu tin neaparat sa-i dau in judecata vreau insa sa-mi dea un raspuns oficial cu ce anume au de gand sa faca.

am incercat s-o duc si la pediatrul insa aici trebuie sa suni din timp pt rendez-vous.
I-am facut poze la nasucul vanat insa nu-s f clare.

Vreau sa stiu ca scoala angajeaza personal capabil sa aiba grija de copii nu niste femei care in cele 10 -15 minute de pauza isi povestesc problemele si D-zeu cu mila la ce se intampla in jur.



Andreuta,nu tb. neaparat sa-i dai in judecata acum,ptr. ca stii bine cum este aici prima data dai avertisment,eventual dai al doilea dupa care apelezi la avocat ptr. proces.DAR o hirtie oficiala de la un oficiu de avocati ca sa demonstreze ca ai luat legatura cu legea,asta nu strica.Investitia de $100-150 cit te-ar costa aceasta consultatie merita ptr. viitor.Aceasta chitanta sa o ti si incearca sa o bagi la taxe.
Mertioneaza avocatului ca aceasta situatie te-a afectat si pe tine si familia ta si nu te mai poti concentra la obligatiile de servici si daca continua asa risti sa-ti pierzi si serviciul...Mentioneaza ca nu mai ai incredere in sistemul public,nu strica sa iei legatura si cu alti parinti a caror copiii au fost si ei agresati indiferent ca de aceeasi fetita ori alt copil.Agresiunea in scoli TREBUIE sa dispara.Amentinta-i si cu televiunea.Nu-ti fie jena/rusine sa-i ameninti,lasa diplomatia la o parte si pune piciorul in prag.Sa plinga ei decit sa plingi tu.Tu iti indeplinesti obligatiile de a plati taxe si din taxele de proprietate cam 30% merg la sistemul de invatamint deci ai dreptul ca ceri protectie ptr. copilul tau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 17 2007, 02:21 AM
Post #15


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



si sefa mi-a a spus acelasi lucru (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

sincer as fi preferat de departe sa n-am de-a face cu astfel de interventii dar cineva trebuie sa faca ceva si aia am sa fiu eu daca copilul imi e lasat in bataia vantului

sotul meu a spus c-o s-o invete tehnici de auto-aparare. well la o adica asta e ! Sari la bataie iti asumi riscul s-o incasezi. Trebuie sa invete sa se apere.

saru'mana pt sugestii (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriela_k
post Dec 17 2007, 02:45 AM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 32
Joined: 27-October 07
From: Toronto
Member No.: 2,514



QUOTE(Cleo @ Dec 16 2007, 05:21 PM) *
si sefa mi-a a spus acelasi lucru (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

sincer as fi preferat de departe sa n-am de-a face cu astfel de interventii dar cineva trebuie sa faca ceva si aia am sa fiu eu daca copilul imi e lasat in bataia vantului

sotul meu a spus c-o s-o invete tehnici de auto-aparare. well la o adica asta e ! Sari la bataie iti asumi riscul s-o incasezi. Trebuie sa invete sa se apere.

saru'mana pt sugestii (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif)



Daca ai nevoie de mine ma gasesti pe email mai repede decit pe forum.Te pup si mai vb.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Dec 19 2007, 01:29 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



QUOTE(Cleo @ Dec 17 2007, 04:21 AM) *
si sefa mi-a a spus acelasi lucru (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
sotul meu a spus c-o s-o invete tehnici de auto-aparare. well la o adica asta e ! Sari la bataie iti asumi riscul s-o incasezi. Trebuie sa invete sa se apere.


Da, Cleo, in primul rand asta trebuie sa faceti ca parinti, preventiv... Sa-i dati fetei o educatie de auto-aparare, care sa-i puna la respect pe doritorii de senzatii tari. Eu cel putin asa am procedat cu a mea, atunci cand a inceput sa-mi vina de la camin cu plangeri ca a batut-o baiatul X sau Y. Bineinteles, am fost si am discutat fata in fata cu copilul respectiv (chestie care a avut rezultatul scontat), DAR i-am spus foarte clar si explicit ca trebuie sa se apere singurica atunci cand e pusa in situatia de a riposta. Poate am fost putin cam dura cu ea, i-am spus ca noi doua trebuie sa ne purtam singure de grija, pentru ca nu are cine altcineva (fiica-mea creste fara tata de mica, dupa cum stii), dar se pare ca a inteles, si acum se apara bine in situatiile face-to-face de la scoala.
Mai ales ca are in clasa un baiat cu probleme, cu MAAAARI probleme de comportament, care-si musca colegii, ii bate, ii ameninta ca-i omoara, deci chestii destul de grave. Mama baiatului respectiv a fost amenintata intr-o sedinta cu parintii ca va fi data in judecata pentru comportamentul abuziv al progeniturii, sau mai ales Doamne fereste, in caz ca se intampla ceva rau.
M-am documentat serios pe aceasta tema si cred ca e posibil ca baietelul respectiv sa sufere de sindromul deficitului de atentie care e insotit si de astfel de tulburari de comportament. Afectiunea asta nu se rezolva doar cu ajutorul psihologului, sau doar prin educatie, terapie comportamentala samd. ci trebuie musai mers si la psihiatru, pentru a-i prescrie tabletele de care are nevoie. Ei bine, chestia asta ma sperie si pe mine, ce e de facut in continuare daca mama acestui copil nu vrea sa-si asume in mod CORECT responsabilitatea cresterii lui...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 25 2008, 03:39 PM
Post #18


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Ca sa inchei intamplarea asta. Prin ianuarie cand au primit a 2-a mea scrisoare in care ii somam sa-mi raspunda in scris si sa-mi indice clar solutiile pe care le vor adopta m-au sunat sa incercam o intalnire. Eu cu directoarea. Am sunat si-am spus ok insa vreau si raspunsul in scris. Apoi m-au intrebat daca am citit scrisoarea lunara pe care o trimit parintilor in care sint indicate zilele pedagogice, pizza day, fel de fel de alte activitati si undeva pierdut printre toate astea era un text cum ca agrezivitatea nu e tolerata in aceasta scoala. Si-am spus ca am citit-o si importanta mesajului s-a pierdut complet printre alte informatii fara legatura, le-am spus ca pt subiectul asta ar fi trebuit sacrificata o alta foaie de hartie mai ales ca motto-ul scolii pe anul asta este "reducerea violentei" . Apoi pana la urma solutiile au fost ca i-au impartit in grupuri mai mici in locurile unde se pot imbulzi si ca atare lovi. Fetita mea tot intr-o imbranceala de-asta a cazut si imediat m-au sunat sa-mi spuna ca s-a lovit la genunchi si ca i-au pus gheata apoi Karli mi-a mai spus de vreo 2 ori ca la cea mai mica bubita e la directoare si i se pune gheata si comprese etc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Deci pe undeva valurelul stranit de mine a avut un efect. Sper insa sa nu mai trebuiasca sa le scriu vreodata scrisori pe teme de genul asta.

Sylvia ADD este foarte des intalnit aici (am si vorbit aici pe forum despre el)
chiar azi lucram la un caz si medicatia ar contine ca substanta activa methylphenidate -ul (Ritalin, Concerta, Biphentin, Focalin, Metadat asta-i medicatie prescrisa in America de nord ) deci sindromul este tratabil, insa parintii pun punctul pe i, iar cand problema nu e recunoscuta ca problema nici nu poate fi tratata in consecinta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th May 2024 - 02:19 AM