IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Divortul distruge sau intareste copiii ?
teodorescu danie...
post Feb 24 2009, 02:37 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 21-February 09
Member No.: 5,909



faptul caci am divortat si-am lasat copilul cu tatal lui fara sa vizitez oare la facut sa sufere ?
eu am considerat in acel timp caci l-am last unde are sa primeasca ce este mai bun
acum as dori sa-l vad dar imi este frica sa incerc sa-l vad

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Feb 24 2009, 03:02 PM
Post #2





Musafir






Orice copil are nevoie de o mama, de o persoana afectuoasa la care sa gaseasca dragoste si educatie. Un copil care creste fara mama sa, mai ales stiind ca aceasta este in viata ramane cu sechele pentru toata viata. Tu stii mai bine motivele pentru care l'ai lasat la tatal sau dar nu trebuie sa iti fie teama sa'l vizitezi, sa petreci timpul cu copilul tau este o obligatie din partea ta. Copilul tau are nevoie de tine iar lipsa ta in viata lui il va determina sa te judece si sa refuze mai tarziu sa te accepte ca mama.

Da, copilul sufera cand nu are aproape pe mama sa si decat sa nu te aiba deloc in viata sa macar sa aiba putin timp petrecut langa tine. Lasa'l pe el sa decida ce este mai bine pentru el, daca ii face bine sau nu sa il vizitezi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 24 2009, 03:03 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Iubita, ce usor ar fi daca ai scrie romaneste. Pentru a primi sfaturi trebuie sa dai mai multe detalii.
Nu judec pe nimeni, insa o mama care isi paraseste copilul de buna voie? (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Prima intrebare pusa de tine e stupida. Bineinteles ca sufera, indiferent ce varsta are. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 24 2009, 03:07 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



1. Subscriu la ce a spus Teo vis-a-vis de limba romana. (Teo (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) )
2. Un copil nu este o valiza pe care o lasi la bagaje de mina si apoi de intorci sa o iei, ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Numai ideea ca un divort, asa o trauma majora pentru un copil, il poate "intari" e o stupizenie cit Casa Poporului. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Feb 24 2009, 04:13 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Parerea mea e ca nu ar trebui sa existe topicul asta.
Cum sa existe macar intrebarea asta pe pamant: divortul distruge sau intareste un copil?
Se pune problema daca divortul intareste un copil? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Nu as crede asa ceva (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 24 2009, 04:57 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu zic totusi sa asteptam mai multe detalii, inainte de a ne da cu parerea. Sunt situatii si situatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Feb 24 2009, 05:15 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Da Teo, nu am nici un drept sa decid eu ce topicuri sa existe sau nu. Scuze !
Dar nu m-am putut abtine, cum sa intareasca divortul un copil?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Feb 24 2009, 05:45 PM
Post #8





Musafir






E uman ca astfel de situatii sa nasca reactii negative dar unii oameni au nevoie de ajutor ca sa vada lumina, nu au nevoie sa fie judecati. Nu ne'am nascut atotstiutori si toti gresim in anumit situatii din viata. Sa ajutam un om care cere ( indiferent de modul lui stangaci) fara a'l judeca...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 24 2009, 06:01 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Kary, orice ni se intimpla este rezultatul actiunilor noastre. Are dreptate Oana cind spune ca un asemenea topic nici nu ar fi trebuit sa existe intr-o societate normala, pentru ca intrebarea este una retorica- ca sa nu ii zic un truism.
Nu o judecam noi pe Daniela, o judeca viata si copilul ei.
Nu ne-a cerut ajutorul. Ne-a intrebat doar daca un divort poate distruge un copil.
Incidenta numarului copiilor cu probleme care provin din familii destramat fata de incidenta la copiii din familii normale e mult mai mare. Si nu o spun eu, ci statiticile.
Eu nu mi-as putea lasa cateii, daramite copilul. IMHO.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Feb 24 2009, 06:16 PM
Post #10





Musafir






Pai nu ar trebui sa existe si sunt total de acord. Dar exista asa cum exista si alte rele ale lumii... Legea si psihologii sustin reintegrarea copilului langa mama. Sunt foarte multe mame care dupa ce si'au abandonat copiii primind ajutor si suport moral au inteles ca trebuie sa stea langa copiii lor. Si acei copii au crescut frumos fara trauma de copil abandonat.

Daca nu este vorba de un trol orice om indiferent de modul lui stangaci cand deschide un topic despre un anumit subiect face un strigat de ajutor. Chiar ea spune ca ar vrea sa'si vada copilul dar ii este teama...

Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 30th May 2024 - 11:16 AM