IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sub capota, Minimum de informatii despre automobile si "manipularea" lor.
rozy
post Nov 7 2008, 09:42 PM
Post #41





Musafir






Inca ceva ce ar fi folositor: ce faci in caz ca ramai fara frana?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan
post Nov 7 2008, 10:10 PM
Post #42


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 22-November 06
From: Arad
Member No.: 733



Incerci sa reduci viteza, tragi frana de mana, apoi incerci sa schimbi in viteza mai mica ( din 3 in 2 ) rezulta frana de motor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 7 2008, 10:33 PM
Post #43





Musafir






Poi eu ma gandeam ca mai intai faci frana de motor,apoi cand viteza e mai mica,tragi frana de mana. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Nu in ordinea e care ai zis-o tu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Nov 7 2008, 11:12 PM
Post #44





Musafir






Cam asa as gandi si eu, ca Rozy (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 8 2008, 12:58 AM
Post #45


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



+++
- carosabilul e cel mai alunecos in primele minute de ploaie, deci atentie la viteza si la franare
- un truc pt anduranta: daca simtiti ca ati obosit insa-i musai de continuat drumul scrutati linia orizontului pe toata largimea ei, stanga, dreapta de mai multe ori, fara sa intoarceti si capul. Deci faceti exercitii cu ochii sa-i mai dezmortiti. Am condus intr-o vara peste 1100km dintr-un foc si la un moment dat, fiind si drumul monoton mi se cam 'aburisera' ochii si mi-am adus aminte de trucul invatat la o alta scoala, pt roti mai putine, si-l gasesc grozav. Cel putin eu cand conduc cateva sute de kilometri il folosesc cu succes.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan
post Nov 8 2008, 03:15 PM
Post #46


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 22-November 06
From: Arad
Member No.: 733



Daca ai viteza prea mare in treapta 3 sa zicem, nu poti sa dai direct a 2a ca zboara motoru prin capota (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ...de aceea am zis ca prima data trebe sa faci ceva sa reduci viteza apoi sa incerci frana de motor....acuma fiecare face cum crede.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilisor
post Nov 9 2008, 03:19 PM
Post #47





Musafir






Ei nu poti, ba poti. Doar ca in caz de urgenta unde chiar trebuie sa franezi normal ca tragi frana de mana si te tii de volan (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) . In caz ca observi cand esti singurel pe strada, atunci iti permiti nu mai accelerezi, sa faci frana de motor si dupa aia mai vezi. Chiar l-am intrebat pe tata el ce-ar face si tata: daca nu mai ai frane si dai sa intri in ceva tragi frana de mana, bagi in prima viteza, poti sa fii si intr-a patra, si opresti motorul. daca nu, ochesti un gard, clar? (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
injen
post Nov 10 2008, 12:13 PM
Post #48


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 6-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 5,276



QUOTE(rozy @ Nov 7 2008, 09:42 PM) *
Inca ceva ce ar fi folositor: ce faci in caz ca ramai fara frana?


QUOTE(Lilisor @ Nov 9 2008, 03:19 PM) *
....si tata: daca nu mai ai frane si dai sa intri in ceva tragi frana de mana, bagi in prima viteza, poti sa fii si intr-a patra, si opresti motorul...


Ce faci in caz ca ramai fara frana..... in primul rand nu exista sa ramai fara frana din senin cum nu exista sa-ti cada o roata din senin.Dar sa presupunem prin absurd ca subit ramai fara frane in nici un caz nu tragi frana de mana daca viteza e peste 40km/h si daca presupune si un viraj si nu ai experienta in derapaje controlate. Schimbarea intr-o treapta inferioara dar sa nu se sara mai mult de o treapta. Spre exemplu din treapta 4 in 2 deja exista o putere de franare foarte mare. Cat despre prima viteza... din constructie masina nu va permite selectarea acesteia daca masina ruleaza cu peste 15-20 km/h.
Deci ordinea e cam asa: treapta inferioara - una sau 2 mai jos ex: 5 - 3 - 2 frana de mana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilisor
post Nov 11 2008, 08:32 AM
Post #49





Musafir






Era o gluma, Injen! Cum ar fi sa-ti zica o persoana care cica are grija de tine sa intri intr-un gard? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Nov 11 2008, 09:33 AM
Post #50





Musafir






Lili, Injen te-a citat exclusiv pentru explicatia privitoare la oprirea masinii in cazul in care ramai fara frane. A inteles si el, cu siguranta, ca partea cu gardul era o gluma.
Iar ce a spus el e corect, masina nu poate fi bagata direct dintr-a 4-a in prima viteza, rupi cutia in doua. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 02:14 AM