IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alimentatia pisicilor
kalua
post Dec 2 2007, 03:34 PM
Post #1





Musafir






Inafara de mancarea din comert ce sfaturi mai aveti in ceea ce priveste alimentatia pisicilor?

Eu imi aduc aminte ca am vazut la tv o doamna in varsta foarte bine care-i dadea pisicii ei batrane smantana lichida amestecata cu un ou (sau numai galbenusul) pentru o blana frumoasa si lucioasa. Pisica arata grozav, mai ales cand ma gandesc ca avea vreo 12-13 ani. Eu voi incerca sa-i pun un galbenus in niste lapte pentru pisici.

Ce retete-minune stiti voi? Le mai faceti si voi de mancare? Ce?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Dec 2 2007, 04:14 PM
Post #2





Musafir






(IMG:http://i127.photobucket.com/albums/p136/camaromaria/Michisor3.jpg) Michişor a mea va face în 18 februarie 21 de ani.
Îi dau brânză de vaci (NUMAI proaspătă o mănâncă), ouşor gălbenuş, cărniţă de pui legume fierte şi crude - ea cere când mănânc eu şi mănâncă şi ea şi are o blăniţă deasă superbă! Este singura pisică din cele 3 pe care le am, care mănâncă mămăligă CU MUJDEI! Ea cere!
Numai biscuiţii (cronţănelele) i le cumpăr cele mai mărunte pentru că nu mai are niciun dinte sau măsea.
Păpuşica mănâncă la fel ca Michişor, că aşa a văzut ea că se face.
Cipi este din cauza bolii la dieta sa, numai anumită hrană. Greu tare, dar pot fi biscuiţii fetelor pe jos, el ştie că nu îi fac bine! Îmi cere şi îi dau separat biscuiţii lui sau zarzavaturi fierte, pasate şi cu hrană la plic, tot pentru regimul renal.
Dar dacă le-am amestecat, nu mai vrea nimic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Dec 2 2007, 05:38 PM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Contraste, sa-ti traiasca Michisorul in continuare!
a mea manca orice.. de la pepene galben, verde (la care facea mare galagie cum il vedea) pana la carnita de pui fiarta, morcov... de obicei cam tot ce mancam noi voia si ea.
asta pe care o am acum.. e si ea curioasa si macar sa miroase ii dau.
in principal mananca hrana uscata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danati
post Dec 2 2007, 06:02 PM
Post #4


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 344
Joined: 11-March 07
Member No.: 1,329



Felicitari, kalua pentru pisic ! Sa va bucurati de el ( sau ea ? )
Pot sa-ti spun ce nu e bine sa-i dai : oase de pui, carne cruda de porc sau organe de porc.
Cruda stiu ca se poate da pisicilor carnea de pui sau vita, sau organe de vita ( de ex. inima, limba... )
Pisica mea cea mare este inebunita dupa carnea cruda de pui, o simte imediat cum am scos-o de la congelator, desi nu miroase. Nu stiu ce nas are...
Si da, e bine sa le dai din cand in cand smantana sau galbenus de ou.
Oricum fiecare pisica are ciudateniile ei la mancare, te va uimi sigur cu ceva..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Dec 2 2007, 06:10 PM
Post #5


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



daaa, oase nu e bine de ii dai deloc. si peste daca ii dai, cat de putin, ai grija la oase.
eu ii dadeam bucati mici -peste fiert- pe care le cautam bine de oase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 2 2007, 06:22 PM
Post #6





Musafir






Eu acum nu m-oi apuca sa-i fac ei mancare si din mancarea noastra nu-i dau ca-i condimentata si de-asta neindicata pentru stomacul pisicilor. Cu smantana ma gandesc la lactoza (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) , majoritatea pisicilor n-o tolereaza, de-aia laptele pentru ele este cu lactoza mult redusa. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Eu i-am dat prima data ceva cu carne (parca de pui) pentru pui de pisica, nu i-a placut. Apoi a urmat peste , pe asta l-a terminat, in seara asta incerc sa-i dau terina cu carne de vita, tot pentru pui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 2 2007, 07:42 PM
Post #7





Musafir






mergi cu incredere pe royal canin sau purina/biomill/hills pentru pui. sunt marci cu mancare de calitate.

cu lactoza... depinde cum sunt obisnuiti de mici, ai mei halesc lapte de vaca si acum si-s ditamai golanii.
in rest- carnita de pui, de vita....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Dec 3 2007, 12:38 PM
Post #8


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



eu sunt adepta mancarii pisicesti pentru pisici. de obicei, cand ne vede mancand, Blue se duce la bolul lui sa mancam in acelasi timp. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Din cea "pentru oameni" n-a gustat decat din smantana. Nici el nu s-a aratat interesat sa guste, nici noi n-am vrut sa ajunga sa ne sara in farfurie.
Zilele trecute insa il miorlaia pe al meu care isi pregatise omleta si carnati. Ajuns pe masa (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) s-a dovedit ca era atras de... ambalajul fosnitor al painii si voia sa muste din el. (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Dec 4 2007, 11:11 AM
Post #9





Musafir






Am uitat să spun că pisicile mele îşi servesc mesele odată cu mine, eu la masă, ele - fiecare în castronelul ei.
Dacă s-a terminat şi mai vor, mă atenţionează cu lăbuţele, iar de nu mă ridic să fac oficiul, miaună!

Hrană pentru pisici consumăm Royal canin sau de la Purina, Whiskas, biscuiţi şi foarte rar umedă.
Dar mai luăm şi câte o marcă nou apărută de probă, aşa din când în când pentru împrospătarea meniului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 4 2007, 11:24 AM
Post #10





Musafir






Motocica mea nu s-atinge de whiskas umeda. Nici dupa mancarea uscata (pentru pui) nu se omoara.
Favoritul ei e laptele pentru pisici cu galbenus crud de ou in el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:10 AM