IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cosmetice testate pe animale
Cindy
post Apr 15 2009, 01:16 PM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Ce inseamna inuman? Dar sa testezi pe oameni este uman?
Avand in vedere ca exista doar astea 2 alternative, cred ca oricine ar inclina spre prima varianta, oricat de iubitor de animale ar sustine ca este.

In rest, subscriu si eu la Rozy. Mi se par mult mai reprobabile 'macelurile' in masa din preajma sarbatorilor, cand lumea obisnuieste sa se burduseasca cu ospaturi carnivore de parca ar veni sfarsitul lumii. (IMG:style_emoticons/default/nono.gif)

Brandurile de cosmetice care afirma ca nu testeaza cosmeticele pe animale o fac din scopuri de marketing si sensibilizare a opiniei publice din pacate, nu pentru ca ar simti atat de multa compasiune pentru cobai...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Apr 15 2009, 05:50 PM
Post #12





Musafir






Mie mi se pare ca exista o MARE diferenta intre "maceluri" si testele pe animale, cele din urma fiind mai groaznice, din punctul meu de vedere, pentru ca nu doar bietul animal sfarseste mort, dar inainte de asta mai e si extrem de chinuit. Poate multe dintre voi nu stiu exact ce inseamna testele pe animale (eu cel putin nu stiam, pana nu am citit cateva articole).
"On top of the deprivation, there are the experiments. Animals are infected with diseases that they would never normally contract–tiny mice grow tumors as large as their own bodies, kittens are purposely blinded, rats are made to suffer seizures. Experimenters force-feed chemicals to animals, conduct repeated surgeries on them, implant wires in their brains, crush their spines, and much more. Think of what it would be like to endure this and then be dumped back into a cage, usually without any painkillers. Video footage from inside laboratories shows that animals cower in fear every time someone walks by their cages. They don't know if they will be dragged from their prison cells for an injection, blood withdrawal, a painful procedure or surgery, or death."
Sursa: http://www.stopanimaltests.com/AnimalsinLabs.asp
E o mare diferenta intre moarte si tortura apoi moarte. Nu pot sa fiu ipocrita si sa spun ca eu cumpar doar produse ale companiilor care nu fac teste pe animale. Dar asta nu ma opreste sa-mi fie mila si sa-mi doresc sa existe alternative care sa nu implice tortura bietelor animale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Apr 15 2009, 06:05 PM
Post #13





Musafir






Atat timp cat exista produse care specifica clar ca nu sunt testate pe animale ma gandesc ca exista o solutie de a nu chinui bietele animale. Eu nu cred ca produsele netestate pe animale sunt testate pe oameni. Sa fim seriosi, un produs fie el testat intai pe un animal oricum nu este sigur pentru om 100%...

Exista deja o baza larga de ingrediente care se foloseste pentru produsele cosmetice si intr'o cantitate mai mica sau mai mare variind de la un ingredient la altul oricum cosmeticele au la baza aceleasi standarde, nu vad de ce s'ar mai testa la nesfarsit pe bietele animale...

Eu merg si imi aleg cosmeticele, vreau din start sa stiu ca nu au fost testate pe animale, desi stiu ca ar fi de preferat ca fiecare dintre noi sa se abtina sa mai cumpere un produs testat pe animale. Astfel marile firme de cosmetice s'ar vedea obligate sa gaseasca o alta solutie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Apr 15 2009, 06:32 PM
Post #14





Musafir






kary, solutii exista! Vorba ta, daca sunt firme care nu testeaza pe animale, trebuie sa fie alternative accesibile, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post Apr 15 2009, 07:57 PM
Post #15


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Mie mi se pare ca e o diferenta intre a omora un animal pe care il mananci si a chinui un animal doar ca sa obtii nush ce porcarie de crema cu care sa ne facem tenul frumos sau sa jupoi pentru blana. Am vazut poze cu animale pe care s-au testat diverse substante si care aratau infiorator. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Si sunt companii care au renuntat la testarea pe animale, care folosesc un fel de model de piele umana obtinuta in laborator... De ce nu ar putea sa o faca toti? Pentru ca e mai simplu sau mai ieftin sa testezi pe animale? Pai imi pare rau, dar asa oricine poata sa faca teste. Pana la urma firmele astea se scalda in bani!! Chiar nu pot mai mult de atat?
Eu una o sa incerc sa evit astfel de produse de acum incolo. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

http://search.caringconsumer.com/

This post has been edited by ciresica_dulce: Apr 15 2009, 07:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 15 2009, 08:00 PM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Stiti ca avem toate canini? De ce? Penru ca omul este omnivor. Si omul maninca carne de cind lumea si pamintul. Este lantul trofic. Creaturile aflate mai sus pe scare ierarhica maninca creaturile de pe treptele inferioare.
Fetele care spun ca e macel, maninca sau nu carne? Carne im general, nu doar de Paste si Craciun. Carne de purcel, de vitel, de vaca, sa puio, de peste, de iepure... etc.
Macel poate spune ca e doar un vegetarian. Restul, e indignare gratuita. Haidei sa nu ne ascundem dupa degetele. Iaca, io imi iau un miel de 9 kile. Nu-l maninc la o masa, stati linistite. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Eu maninc carne, port blana naturala. Voi nu purtati , de exemplu, pantofi de piele? Nu aveti genti de piele? Haine de piele? Esarfe de matase? Alea-s din viermi, si aia poate sufera... Doar nu credeti ca animalele/pasarile/insectele alea au murit de batrinete.
"Purtam numai din piele ecologica"="Contribuim la poluarea planetei". Sincer, prefer sa nu contribui la poluare. Stiti in cit timp se degradeaza materialele sintetice?
A si as fi o mare ipocrita sa spun altceva!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 15 2009, 08:07 PM
Post #17





Musafir






Cireasa, ai vazut cum sunt tinute unele animale care sunt crescute pentru industria alimentara? Sau in ce conditii sunt transportate prin nu stiu cate tari? Ca sa manance kalua sau mai stiu eu cine carnea lor? Sau tu mananci exclusiv carne de animale crescute numai de taran, asa cum scrie la carte?
Mie-mi place daca cosmeticele mele nu sunt testate pe animale, dar in niciun caz nu mi le aleg dupa criteriul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 15 2009, 08:42 PM
Post #18





Musafir






Maat, total de acord. Am folosit cuvantul macel,dar nu pt ca sunt indignata. Asta suntem, asta mancam. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)

Cat despre teste, asta e situatia, trebuie sa ne gandim ca multi pasi inainte in medicina au fost obtinuti prin incercari....pe animale,pe cadavre, chiar si unele operatii care se fac pt prima data de catre doctori pot fi considerate tot teste nu? Si ce ati prefera daca ati putea da timpul inapoi? Sa ramanem la o medicina primitiva, dar sa convietuim fain cu cobaii?
Sunt ucisi oameni cu buna-stiinta in razboaie inventate, si noi ne facem griji pt cobai, care pana la urma sunt inmultiti in laboratoare tocmai pt teste? Nu se distruge nici o rasa! Aaaa, cand e vorba de braconaj si se pune problema extictiei, e alta treaba.

E nasol, si eu iubesc animalele de tot felul,dar pana la urma orice fiinta are rostul ei pe lumea asta (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Apr 15 2009, 08:47 PM
Post #19





Musafir






Eeee eu una nu pot sa accept ca pentru fardul meu de obraz a fost chinuit un animal. Nu pot sa accept asta cand stiu ca ar exista alte solutii.... Nu cred ca inlocuirea unei solutii pentru un rimel ar opri evoluarea lumii... (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 15 2009, 08:49 PM
Post #20





Musafir






Ma refer in special la medicamente, nu farduri....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:42 PM