IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Energia, Bioenergia, Intrebari, raspunsuri, comentarii...
ella
post Mar 4 2006, 01:46 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



QUOTE(no_ua @ Mar 2 2006, 02:41 PM) *
Am omis sa spun ca cercetatorii au descoperit ca sufletul are cateva grame si se afla "cuibarit" in zona inimii.

QUOTE(blondina @ Mar 2 2006, 03:14 PM) *
2 grame..paca asa auzisem eu


mey...lamuriti-ma si pe mine! de unde aveti informatiile astea? plsss..

eu am acum in fata o revista de stiinta si tehnica si aici am gasit scris urmatorul lucru:
"De-a lungul istoriei, omenirea a crezut cu tarie in existenta sufletului. Totusi, stiinta a descoperit de multa vreme ca asa ceva nu exista. Dispunem doar de creier, iar experientele cu droguri le-au procurat neurologilor cea mai buna dovada ca gandurile, credintele si perceptiile omului nu sunt altceva decat chimie pura"
si urmeaza un articol care prezinta o serie intreaga de argumente in favoarea celor scrise mai sus...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Mar 5 2006, 11:07 AM
Post #22


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Nu crede tot ce citesti. Sunt multe informatii care in timp se dovedesc eronate.
Eu am citit cu mult timp in urma ca sufletul are un "gramaj" si imi amintesc ca am vazut niste imagini de la un experiment de acest gen dar jur ca nu mai stiu unde si cand.
S-a cercetat si greutatea omului in timpul somnului iar in final au descoperit ca si aici existe unele diferente de greutate.
Un om bolnav pe care il iei in brate "se lasa greu" stim cu totii.Nu ma intreba cum si de ce ca nu stiu dar ma gandesc ca undeva in noi exista un "mecanism" care poate face si asa ceva. Levitatia exista si pare o chestie SF.
In fiecare om exista multe capacitati de care nu ne lovim caci viata noastra pe Pamant este foarte dependenta de material.
Cei care spun de creier ca este motorul ,sa explice cum reuseste creierul sa functioneze la cei care nu se hranesc.
Au existat cazuri in lume in care oamenii nu dormeau si altii nu mancau, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 6 2006, 03:07 PM
Post #23


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



No_ua ce vrei sa spui prin: cum reuseste creierul sa functioneze la cei care nu se hranesc, respectiv nu dorm?"
Vrei sa spui ca in cazul in care nu ne hranim sau odihnim corespunzator creierul inca reuseste sa functioneze in anumite limite? sau vorbesti de moartea clinica?
Ce legatura are levitatia cu toata chestiunea aceasta? Apropos crezi ca levitatia se face cu puterea mintii? prin concentrare sau cum?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Mar 6 2006, 04:35 PM
Post #24


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Energia de care tot vorbesc eu poate fi controlata, o poti folosi in folosul tau.
Exista oameni care nu dorm deloc si se simt foarte bine( doar plictisiti noaptea) sau oameni care nu mananca nimic dar isi pastreaza greutatea.
Sunt cazuri foarte rare dar ele exista deci nu hrana si odihna au importanta ci altceva.
Ce?
Levitatia este capacitatea de a "zbura".Creierul prin concentrare si educatia speciala invata sa controleze aceasta energie si sa o foloseasca asa cum vrea.
Aceasta energie exista in fiecare dintre noi.
Puterea Credintei poate muta muntii din loc. Crezi ca este o vorba aruncata in vant?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 6 2006, 04:41 PM
Post #25


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Sunt convinsa ca in spatele oricarei vorbe "aruncate in vant" exista un gram de adevar si am mai spus asta.
Tu spui ca in lipsa satisfacerii unor nevoi biologice cum ar fi hrana si somnul organismul poate functiona la parametrii normali. Nu te contrazic, dar oricum acest lucru nu poate fi posibil pe timp nedeterminat.
Eu cred ca ceea ce numesti tu energie eu percep ca "minte". Insa nu pot sa asociez asta cu sufletul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Mar 6 2006, 06:38 PM
Post #26


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



fara minte un om poate trai.
Cati bolnavi mintal exista?
Citi traiesc cu diferite boli foarte grave la cap?
Mintea de care vorbesti tu nupoate exista fara un creier care sa functioneze cel putin normal.
Energia vitala sau sufletul cum o numesc eu da viata organismului.Cand aceasta energie se rupe de trup ...murim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 7 2006, 10:19 AM
Post #27


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Afirmatia mea de mai sus se poate sa fie eronata. Mintea de care vorbesc eu poate nu s-ar regasi la persoane "cu diferite boli grave la cap" in mod constient, sau poate exista insa ei nu pot accesa acele informatii datorita unei dezvoltari precare.
Totusi as dori sa imi spui unde crezi tu ca este localizata aceasta energie in corp, dar sufletul?
As vrea sa mentionez ca eu nu sunt o persoana care "nu crede" in existenta sufletului, doar ca este pentru mine un fenomen pe care nu il pot explica sau defini.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Mar 7 2006, 07:40 PM
Post #28


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Sufletul din cate am citit se afla localizat in inima.Este acea energie de care vorbesc.Ea creste cand iubesti neconditionat asa cum ai o alta stare daca iei anumite vitamine sau pilule de acest tip.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 7 2006, 07:55 PM
Post #29


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



bun noua, acum ca am ajuns la acest punct vreau sa te intreb ceva.
Cand unei persoane i se face transplant de cord, sufletul cui ramane cel al persoanei in cauza sau cel al carui organ este transplantat?
Iubirea iti da aripi dar ti le si taie. Exista iubire vesnica? sau neconditionata?

later edit: nu poti compara iubirea cu o stare indusa de medicamente. Atunci de ce ne-am mai chinui cu iubirea cand puteam sa ne medicam?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Mar 7 2006, 10:17 PM
Post #30


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



De ce medicamentele la unii au reactie si la unii nu?
De ce un medic x iti da incredere ca te vei face bine iar altul nu?
este un lant foarte complex, fiecare obiect, fiinta, etc are energie.
Fiintele au energie proprie iar obiectele inmagazineaza energie exterioara.
Este un subiect extrem de stufos crede-ma si oricat as vrea nu iti pot clarifica totul in doua vorbe.
Toti spun sa iubesti si sa daruiesti iubire fara sa ceri dar cu totii facem exact invers.
Daca tu vei zambi mereu celor din jur cu timpul si ei iti vor zambi tie fara sa le ceri acest lucru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:03 PM