IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Utilarea si amenajarea locuintei, recomandari, idei, informatii de baza
Cindy
post Aug 9 2008, 04:09 PM
Post #1


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Avand in vedere ca mi-am luat o locuinta a mea proprie (o garsoniera momentan (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ), acum sunt in mari oscilatii si confuzii privind amenajarea, utilarea etc. Trebuie luat totul aproape de la zero: zugravit, gresie, faianta, cabina de dus, parchet, termopane, usi, mobila samd tot tacamul! Ma gandeam poate si la ceva modificari.
Dar nepreocupandu-ma pana acum de subiectele astea deloc si in plus, nefiind de mult in Bucuresti, habar nu am ce magazine sunt ok, la ce sa apelez, de unde sa incep, de unde sa cumpar! Bineinteles, mi-ar placea o mobila super draguta, multa lume recomanda Ikea. Sincer habar nu am cum e, nu am fost niciodata la ei, m-am uitat doar prin niste cataloage. Si restul, de unde le iau?! Nici privind culorile, nu sunt deloc lamurita, desi ai mei spun ca e ultima problema pe care ar trebui sa o am! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) O sa consult si niste feng-shui-uri! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Eu sunt de fel perfectionista, si as vrea sa am totul perfect si cu bun gust!
Alte recomandari aveti? Orice sugestie, idee ar fi binevenita, pentru ca dupa cum vedeti sunt pierduta in ceata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Aug 9 2008, 04:17 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



In primul rand, sa o stapanestia sanatoasa!
Eu cred ca iti trebuie o mobila "usoara", care sa aiba destul loc pentru depozitare si sa nu fie foarte voluminoasa.
Patul, ar trebui sa fie un fel de canapea, pentru ca va fi si pe post de "pat" si pe post de loc pentru primit musafirii.
Ca si culori mie imi place combinatia maro-alb sau maro inchis-bej.
Ceva in genul (IMG:http://www.mobilaconfort.ro/Produse/Serie/Livinguri/Imagini/Living_Amazon1_1.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 9 2008, 04:49 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca garsoniera e mititica, eu iti recomand culori cit mai deshise si mobila, draperiile, faianta, etc in culori UNI.
De preferat nuante de bej sau gri foarte deschis ca sa fie si anti-jeg. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flirtationship
post Aug 9 2008, 06:41 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 36
Joined: 4-August 08
Member No.: 4,406



nici eu nu am fost la ikea, dar intru destul de des pe site-ul lor chiar dinainte sa se deschida si in romania. in poze au mobila, decoratiuni, obiecte de iluminat suuuuperbe (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
oricum..merita sa intri pe site si sa te uiti la cataloagele lor in care sunt prezentate camerele alea divineeee... poate te inspira chiar daca nu planuiesti sa cumperi de la ei macar sa le furi ideile (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
cat despre intrebarea ta despre culori...eu as opta pentru o culoare a peretilor destul de clasica: alb, bej sau alte tonuri deschise...si as accesoriza camerele cu obiecte colorate, moderne. e cel mai bine asa pt ca daca se schimba moda e muuuult mai simplu sa inlocuiesti accesoriile si obiectele mici de mobilier decat sa te apuci sa schimbi culoarea peretilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 10 2008, 02:37 AM
Post #5


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Parchet, in cazul in care iti doresti, tot o nuanta deschisa si preferabil cel care se monteaza fara adeziv. Daca ti-e la indemana, pentru materialele sanitare: gresie, faianta, adeziv, ciment si ce-o mai fi nevoie, precum si pentru toaleta, chiuveta, cabina dus mergi in Valea Cascadelor (e undeva departe in zona Militari-Drumul Taberei). Preturile sunt mai rezonabile, iar oferta variata.

In privinta culorilor, imi place cum se vede galbuiul la garsoniere. Deschide foarte mult spatiul. La vopsea, culoarea se poate face in magazin, in nuanta aleasa de tine. Din paleta asta de culori as alege Lime sau Somon.
(IMG:http://i161.photobucket.com/albums/t207/fanny_dinu/colors.jpg)

Mobila, in stilul celei postate de Poke, noi am cumparat de undeva din zona Unirii. Hai ca am gasit pe forum, la Culori in casa mea, ceva reprezentativ. (nu-i poza mea!)
(IMG:http://i214.photobucket.com/albums/cc217/pcamanca/P1020190.jpg)


Acum intrebarile de baraj:
- ai o debara, pe care poti s-o transformi in dresing, sau un spatiu unde poti plasa un sifonier, ca sa nu fi nevoita sa introduci sifonierul in camera?
- pe cine te bazezi pentru "muncile grele"? De obicei, cat te costa materialele, costa si mana de lucru. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 10 2008, 05:41 AM
Post #6


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Mi-am amintim numele magazinului de la Unirii. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Sortem

De pe site-ul lor m-a incantat - variata vesela si tineareasca: (IMG:http://i161.photobucket.com/albums/t207/fanny_dinu/1-3.jpg)


Si varianta sobra/clasica:
(IMG:http://i161.photobucket.com/albums/t207/fanny_dinu/2-4.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 10 2008, 12:00 PM
Post #7





Musafir






Ohoooo...felicitari Sweet! Ce repede te-ai miscat cu achizitionarea! Sa inteleg ca ai gasit ceva convenabil pana la urma?
Cati metri patrati are? Cum e compartimentarea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 10 2008, 01:12 PM
Post #8





Musafir






Vopsea pentru pereti: macar in bucatarie sa iei din aia cu latex. E scumpa, intr-adevar, dar poti sterge cu diluant si face ca noua (deci iti economisesti cel putin inca un varuit). In general vopseaua asta este foarte buna (daca nu cea mai buna).
Hai sa-ti spun din experienta mea de garsonierista (asta era la inceputul anilor '90, stilul de atunci era putin altfel de cel actual): in hol era o nisa in care am putut baga un dulap de vreo doi metri, alb, inalt cat a permis locuinta, toata partea frontala cu oglinzi. In camera mi-am luat numai rafturi din metal (era pe-atunci foarte trendy), iar lucrurile marunte (chestiile de cusut, de ex.) le-am pus acolo in cutii frumoase.
(IMG:http://www.zvg-regale.de/assets/images/komplett.jpg)
Daca-ti iei numai o canapea, pe care noaptea s-o folosesti ca pat, sa fii atenta sa fie una de calitate. Eu mi-am luat una frumoasa si ieftina si dupa cateva luni incepuse sa ma doara spatele. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Iti mai trebuie inca un loc de sezut, inafara de canapea, in acest scop sugerez un sac, cel mai bine un fatboy (vrem sa luam si noi de-asta pentru tolaneala in camera copilului)
(IMG:http://www.adero.de/img/setaelaej_original_g1.jpg)
(IMG:http://www.einrichten-design.de/images/products/fatboy/fullsize/fatboy.jpg)

Masuta sa fie ceva mai inalta (cam 50 cm), daca-i mai joasa te vei chinui la mancat.

Gandeste-te bine unde vrei sa ai prize si fa mai bine una in plus decat sa ai dupa aceea fire insirate prin casa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Aug 10 2008, 09:09 PM
Post #9


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



sweety sa-ti stapanesti sanatoasa cuibusorul (de nebunii? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )

apropo de cutiile de la ikea am vazut la o prietena cutii din astea http://www.ikea.com/us/en/catalog/categories/series/11496/ albe erau ale ei insa in designul camerei se potriveau la fix

close look pe rosu (IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/cutii.jpg)

camera postata de Fanny aia pe verzuliu e tare faina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 10 2008, 09:26 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Mersi mult de tot pentru raspunsuri si sfaturi, apreciez mult!! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Fanny, imi amintesc ca ai pus poze dupa ce ti-ai decorat apartamentul si mi s-a parut foarte ca lumea!
Imi place super mult prima poza pe care ai pus-o, culorile vesele, pline de viata, aspect modern! Astea spui ca sunt de la Sortem? De acolo v-ati luat mobila? Mersi de pont! O sa ma duc si eu acolo, sa studiez personal oferta! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ma bucur si ca e in zona Unirii.
Valea Cascadelor, Drumul Taberei? Habar nu am unde e asta, dar o sa caut pe o harta. Tu ai luat ceva de la ei? Am intrat si pe site-ul lor..
Am o chestie pe hol, in perete, care mi se pare ca ocupa spatiul degeaba, pe care ma gandeam ca as putea sa o transform intr-un dressing dragut si vorba ta, nu mai introduc sifonierul in camera. Oricum, trebuie facut din ea ceva, altfel nu ii inteleg scopul, e destul de mare, are niste rafturi, e destul de aiurea dupa parerea mea.
Mana de lucru am, niste muncitori pe care ii aduce taica-miu din orasul de bastina (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (si care isi vor face de cap in garsoniera mea multe zile si nopti impreuna, caci vor dormi acolo, habar nu am cum drcu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ), ca aici nu stiam pe nimeni de incredere..

Maat, ai dreptate cu culoarea deschisa, mareste optic. Mie mi-ar fi placut sa am un perete rosu (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) (am vazut si in poza lui Fanny), dar cred ca o sa merg totusi pe o culoare deschisa, uni..

In loc de pat, ma gandeam la o canapea extensibila, cred ca ar fi cea mai buna solutie..
Kalua, ce chestie draguta fatboy-ul, nu am mai vazut asa ceva! La noi s-o gasi? Imi place la nebunie culoarea! Imi place super mult rosul, de altfel, sa vad cum il integrez in casa! Cu ce combinatie ar merge? Crem, rosu...?

Mersi mult, Angel! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Da, intr-adevar, am gasit o oferta chiar convenabila raportata la preturile actuale imense din Bucuresti, de majoritatea persoanelor se uita la mine cu ochii mari si mirati si imi spun sa am grija, sa nu fie ceva necurat la mijloc! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Zona e centrala, e foarte misto, cel putin parerea mea. Garsoniera e insa micuta, nu am foarte mult spatiu sa imi fac de cap cu decoratiile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:13 PM