IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Inot si Sauna, am si eu cateva intrebari
afobia
post Oct 7 2008, 06:52 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



1.este adevarat ca de la clorul din piscina ti se schimba culoarea parului in verde? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
2.pot sa iau boli din sauna? (stiti ca sunt paranoica si m-am asezat fara sa stau pe prosop......)
3.cine nu are voie sa faca sauna?poate produce complicatii la ceva?gen sa dau in probleme cu sanatatea?
4.am voie sa meg zilnic la sauna?
5.dupa sauna , fac dush cu apa calda sau rece sau nu conteaza?
6.daca inoti zilnic , poti face rau pielii si parului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 7 2008, 06:56 PM
Post #2





Musafir






Parul verde? (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
De ce sa faca inotul zilnic rau pielii? Da' nu faci dus zilnic? Acelasi lucru (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Oct 7 2008, 07:01 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



rozy , din cauza asta te intreb

http://answers.yahoo.com/question/index?qi...05164621AALGHRa

pai sa faca rau de la clor , sa fac vreo iritatie sau alergie ceva ... ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 7 2008, 07:02 PM
Post #4





Musafir






Sincer nu auzisem niciodata de chestia asta,si nici nu am observat-o pe parul meu (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Oct 7 2008, 07:04 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



pai si eu citeam si eram gen ?!?!?!?! ptr ca dupa cum observi mai multi raspund ca "it can turn your hair greenish" si ..... tot cautam pe google detalii despre inot si sauna , am vazut ca nu prea am gasit ce am cautat , m-am gandit ca poate ma ajutati voi cu vreun raspuns .. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sunt in dubii.

offtopic , cum se traduce muscle tightness?intindere?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 7 2008, 07:06 PM
Post #6





Musafir






Depinde de cat de sensibila e pielea,dar daca te duci la dusuri dupa,nu cred ca ar trebui sa fie probleme. Aaa,si apa de acasa crezi ca nu are clor? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Cred ca se traduce mai degraba tonus muscular (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Oct 7 2008, 07:34 PM
Post #7





Musafir






QUOTE(afobia @ Oct 7 2008, 06:52 PM) *
1.este adevarat ca de la clorul din piscina ti se schimba culoarea parului in verde? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
2.pot sa iau boli din sauna? (stiti ca sunt paranoica si m-am asezat fara sa stau pe prosop......)
3.cine nu are voie sa faca sauna?poate produce complicatii la ceva?gen sa dau in probleme cu sanatatea?
4.am voie sa meg zilnic la sauna?
5.dupa sauna , fac dush cu apa calda sau rece sau nu conteaza?
6.daca inoti zilnic , poti face rau pielii si parului?


Trebuie sa intrebi un doctor daca corpul tau iti permite sa mergi la sauna... Trebuie sa faci o electrocardiograma si sa-ti controlezi tensiunea. Daca suferi de varice este contraindicata sauna.

Sauna este contraindicata si pe timpul sarcinii, in stari de febra si pe timpul menstruatiei.

Sauna este contraindicata daca ai boli transmisibile de piele. Deci da, poti sa iei boli din sauna daca acolo a intrat cineva infectat. Te [b]poti[/b] trezi cu micoze, veruci sau conjuctivita.

Inainte de a intra in sauna trebuie sa faci un dus cu apa calduta, stai cateva minute in sauna si apoi faci un alt dus dar cu apa rece si apoi reintri in sauna. In total sauna nu trebuie sa dureze mai mult de 15/20 minute.

Din sauna nu trebuie sa iesi grabit, trebuie sa iesi cu calm si sa astepti cateva minute dezbracat pentru a-i lasa timp corpului sa-si echilibreze temperatura.

Dupa sauna este bine sa faci un dus rece.

Da, clorul din piscina distruge firul de par. Te poti proteja folosind tratamente de par speciale sau casti speciale care nu permit apei sa ajunga la par.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Oct 7 2008, 07:38 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



omg , kary! multumesc! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) dar ce legatura are cu varicele !!? care este explicatia ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 7 2008, 07:42 PM
Post #9





Musafir






Pai caldura ar dilata vasele si mai mult.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Oct 7 2008, 08:08 PM
Post #10





Musafir






Rozy are dreptate (IMG:style_emoticons/default/322.gif)

Trebuie sa eviti sa intri in sauna imediat dupa ce ai mancat si este de preferat sa nu consumi cafea, sucuri cu cofeina sau energizante. Ideal este ca inainte de sauna sa consumi sucuri/iaurturi naturale din fructe sau legume.
Sa nu intri niciodata in sauna cu picioarele reci.
In sauna trebuie sa intri dezbracata, fibrele sintetice ale costumelor de baie in contact cu temperatura ridicata emana substante toxice.
Inainte de intrarea in sauna trebuie sa-ti scoti toate bijuteriile.
Foloseste un prosop pentru a te aseza pe bancuta din sauna pe care dupa il vei spala foarte foarte bine.
O sauna perfecta trebuie sa aiba intre 80 si 90 de grade.
Trebuie sa consumi foarte multa apa inainte si dupa sauna pentru a evita riscul unei dezhidratari.
Cand mergi prima oara la sauna trebuie sa te asezi pe o bancuta joasa sau medie si abia dupa cateva sedinte te poti aseza pe cele mai inalte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 11:37 AM