IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Femeia la 40 ani
dr_wise
post Mar 26 2007, 03:57 PM
Post #1





Musafir






Dragutzelor, haideti la un pahar de vorba sincera despre "fomeia" la 40 ani...care va simtziti asa, sau undeva pe langa, mai la vale sau mai la deal....ca nu vreau sa discute frumuselele de 20 ani...no way!...vreau o discutie intre fetele de 40...
Deci, eu voi implini in iunie 40 ani...biologic...practic si din pct de vedere al energiei, dragostei de viata si al exuberantei din mine, ma simt ca la 30, ba chiar mai bine, fiindca acum sunt mult mai sigura pe mine(am fost o rusinoasa si o timida in prima tinerete), stiu ce vreau si nu mi-e jena s-o spun sau s-o cer, am slabit, ma simt fff bine in corpul si pielea mea, nu am riduri(prea multe), am celulita garla, dar asta nu ma impiedica sa fac plaja...by the way, cred ca femeile au avut din totdeauna celulita, dar industria asta a reclamelor si a firmelor prod.de cosmetice a reusit sa ne faca sa murim de rusine cand ne-o etalam...sa fie pacatul lor!..in fine, ma simt f bine la aceasta varsta, ba mai mult, sunt libera ca la 20 ani, fiindca nu mai am copii de crescut, teme de verificat, copii de urmarit sa nu cumva sa-i fure obsedatii sau altii...fiu-meu are 18 ani deja, e un copil cuminte, chiar prea cuminte din pct meu de verde...dar asta-i un alt subiect....
Deci, de ce am vrut sa va stiu parerea despre ce simtiti voi acum...fiindca prietenele mele(si foste colege de facultate) au multe probleme pe care eu nu reusesc sa le inteleg (marea majoritate, au copii destul de mici, de scoala gen...8-10 ani, sau n-au deloc....):
1. nu au timp pt ele, ca tb sa faca mancare, sa spele, sa faca piata, sa faca temele, sa urmareasca copilu' la joaca...cand le spun ca nu se poate sa nu-si gaseasca 2-3 ore pt sufletul lor, macar in weekend, recunosc ca prefera sa doarma...o viata au si p-aia o dorm!!!
2. nu merg la cosmetica sa-si epileze mustata(si ce mustati au frate de la tratamentele hormonale!!!), asta fiind cel mai finutz exemplu....cand le-am intrebat cum e dupa o epilare pubiana, au sarit ca arse, parca as fi declarat ca am un copil cu sotzul lor!!!
2. nu sunt multumite de sexul cu sotzul, frecventa, intensitatea sau lipsa orgasmului...de fapt imi vine sa mor de ras numa' cand le spun de orgasm, ca nici nu-si mai aduc aminte cum era asta...cica sunt eu obsedata, cand am pretentii la orgasm! iar daca le zic sa-si ia sotzii la rost, mama, mama ce iese!
3. nu au timp sa mearga la o sueta cu fetele, in weekend sau in orice zi a saptamanii...tb sa-mi fac programare ca la doctor!!!..si cand merg, trebuie sa fie gata pana la ora X cand vine sotul sa le ia cu masina(desi au masina lor fiecare...)..pt mine asta e un fel de coitus intreruptus(l-am scris pt ca e termen medical)! cum sa termin tot ce am de spus, cand gusha mea e plina de atata timp si nu stiu cu ce sa incep prima data!!!
4. nu au timp de citit o carte...ce-i aia? si timp ar avea, macar cand pleaca singure in interes de serviciu, in alta localitate, dar prefera sa vina seara la hotel, sa se tranteasca in pat, sa zaca acolo precum o broasca calcata de masina si sa-si planga de mila!!!si totusi continui sa le fac cadou cate o carte buna, care sa le destinda...cand o fi sa fie..."corelara": nu au timp de mers la cinema sa vada un film bun...noroc lor e ca in Cta nu prea mai ai unde sa mergi la cinema, spre rusinea constantenilor!
5. nu au ochi pr rochii sexy, fuste sexy si tot ce e sexy si elegant...tb sa fie cat mai comod imbracate, sa se poata misca repede si cu eficacitate!!! ce-s aia pantofi cu toc? ce-s alea fuste? jeansi, jeansi, jeansi!!!
6. nu sunt multumite de sefi, de job, de statutul lor profesional...baietii freaca menta la servici si se fofileaza de nu se poate, ele muncesc si asteapta in van sa fie platite mai bine si ridicate in functie.
7. si fiindca nu au timpul destul de incarcat, se apuca si de cate un curs de master, poate poate cineva le va baga in seama la servici si le va ridica statuie dupa...nici gand intr-o lume de masculi misogini!
In concluzie, ori eu am innebunit cand vreau sa fac sport, sa merg la aerobic, sa incerc masaje, sa-mi iau role si sa-l smulg pe sotul meu din pat, din fata TV-ului si sa-si miste piciuorusele si burta XXL pe bicicleta...sa vad locuri noi, sa am parte si la varsta asta de un sex fenomenal, etc...ori ele s-au coclit de tot si s-au resemnat! ceeea ce mie nu-mi miroase a bine....nici macar din pct de vedere conjugal...
Voi ce parere aveti?
Nu mai vorbesc de sotul meu, ce parere are el despre cum tb sa se manifeste o femeie respectabila de 40 ani...noroc ca el vorbeste, el aude....

Si mai exista un caz particular de femeie la 40 ani printre "enoriasii" mei, cu doua subdiviziuni: cele care in fac au invatat pe rupte, nu au avut timp de barbati si au ramas usor usor nemaritate pana la vartsa aceasta, si fara copil...A) care au prieteni, dar ei nu vor sa se casatoreasca si mai asteapta sa se "destepte" baietii (cand s-or destepta, ori le lasa, ori nu vor sa se insoare, sau nu vor sa faca copii)...iar ele vor copii, dar nu se incumeta inca (si mai e un pas pana la menopauza fir-ar sa fie, dar ele nu vad inca distantza infinitezimala pana acolo!!!!); (IMG:style_emoticons/default/cool.gif) baietii au acceptat sa se insoare cu ele, dar in pozele de la cununia civila nu exista pic de fericire, nici pe fata fetelor, nici pe fata baietilor...parca ar fi poze de la parastas!!! Chiar asa, nu mai tb sa visam la o dragoste sanatoasa la 40 ani?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Oana
post Mar 3 2010, 07:39 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Cat de frumos s-a scris aici!
Parca nu-mi mai este frica de varsta asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
dr_wise   Femeia la 40 ani   Mar 26 2007, 03:57 PM
divi2007   dr wise daca nu mi ziceai varsta pe bune ca as fi ...   Mar 26 2007, 04:17 PM
Diana   Nici eu nu am 40, dar am o presimtire ca peste 6 a...   Mar 26 2007, 04:29 PM
dr_wise   Dragutzelor, merci pt postari! As dori totus...   Mar 26 2007, 04:48 PM
kalua   dr_wise :haninoroc: eu fac 40 de anisori in decemb...   Mar 26 2007, 06:42 PM
dr_wise   Kalua draga, bravo voua! Inseamna ca eu sunt t...   Mar 27 2007, 07:30 AM
sylvia_31   doctore, esti bestiala, m-a distrat la culme chest...   Mar 27 2007, 09:14 AM
dr_wise   Soro, te sfatuiesc sa nu ma prinzi intr-o periaoda...   Mar 27 2007, 09:18 AM
cornelia69   Dr. Wise, salutare! Inca nu am 40, dar voi ave...   Mar 27 2007, 12:46 PM
dr_wise   Cornelia, eu am o singura amica nemaritata, la vre...   Mar 27 2007, 02:50 PM
kalua   dr_wise, asa fac si eu. :D Domnul meu merge si la...   Mar 27 2007, 06:58 PM
dr_wise   kalua draga, sa-ti traiasca si sa te bucuri de el ...   Mar 27 2007, 09:09 PM
cornelia69   Ce ma amuzi Wise! Kalua, ce sa zic, fata? Asa ...   Mar 28 2007, 12:22 PM
dr_wise   Mey, la plimbari sare si al meu immediately, dar p...   Mar 28 2007, 03:44 PM
pescarush   ma primiti si pe mine intre voi? mai am fix 4 ani....   Mar 28 2007, 06:57 PM
kalua   cornelia, in mare asa l-am gasit, ca daca n-au sto...   Mar 28 2007, 07:40 PM
dr_wise   Nemtzi, ce poti sa le ceri?! Au astia o senzua...   Mar 29 2007, 07:23 AM
pokemon   fetelor ma bag si eu in seama si va admir mult...   Mar 29 2007, 07:28 AM
dr_wise   Domle, aici e buna poezia lui meg din jurnalul ei,...   Mar 29 2007, 09:10 AM
cornelia69   Hahaha :lol: :lol: fetelor! Eu va vorbeam d...   Mar 29 2007, 10:09 AM
dificila   Fain subiect. Cum e la 40 de ani ? simplu, ca la 2...   Jan 30 2009, 01:50 PM
ZIBBA   fetelor ce dragi imi sunteti!!!!...   Mar 30 2007, 11:24 AM
roxanica10   Vai ce frumos Zibba sa locuiesti la casa si sa ai ...   Mar 30 2007, 11:42 AM
dr_wise   Moare cate putin cine se transforma in sclavul obi...   Mar 30 2007, 12:15 PM
Leea   Habar n-am cum am ratat topicul asta pana acum... ...   Jun 3 2007, 03:23 PM
Meg   Leea, multi ani inainte! tare frumos te-ai des...   Jun 3 2007, 03:53 PM
kanuk   Buna ziua, Minunata inventie internetul..ai o pro...   May 20 2008, 03:38 PM
Maàt   Care e exact ideea, ca nu inteleg? :welco...   May 20 2008, 03:46 PM
kanuk  

Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:18 PM