IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Traditii de nunta
Diana.
post Mar 29 2007, 09:26 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da, la "legat", tot nasa ii da un batic miresei: o leaga la cap, gestul insemnind trecerea la statutul de femeie maritata.
Si sa nu uitam de banutii de aur sau argint pusi in pantoful miresei: menirea lor este sa aduca noroc la bani proaspetilor insuratei. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_2006
post Mar 29 2007, 09:31 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 29-March 07
From: Braila
Member No.: 1,414



SI la biserica nasul trebuie sa puna un ban sub covoras, ca sa aiba mirii noroc.
Si la biserica se arunca cu bomboane
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Mar 30 2007, 10:56 AM
Post #13


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



draga katy,eu zic ca si asa ai destul de multe de facut,sa nu te incarci cu toate,ca nu mai ajungi la sfarsitul nuntii...tu trebuie sa te gandesti ca e cea mai fericita zi din viata ta,nu cea mai stressata...acum am vazut ca la nunti,e la moda ca la un moment dat sa se produca un moment iesit din comun...am fost in bucuresti la o nunta de fitze unde a fost invitat si doru tufis daca ai auzit de el...a facut un monolog foarte frumos...la alta nunta,am vazut ca atunci cand s-a furat mireasa,in locul ei a venit o alta mireasa,de fapt era un prieten de-al mirilor ,imbracat ca o mireasa...pentru ca aceiasi invitati au venit si la nunta mea si mi-a fost frica sa nu imi fac si mie vreo astfel de gluma...am pregatit eu ceva...deci am compus o poezie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ...si dupa ce am tinut un discurs in care le-am multumit parintilor nostri ,nasilor si invitatilor,le-am spus ca am sa termin intr-un ritmn vesel...si am inceput sa le spun poezia urmatoare:

Sunt un profan,dar cred asa:
Ca bunul D-zeu si-a zis,
Privind spre noi dinadins
"Cu-acestia doi sa fac ceva!
Dar ce?"
Privind a Raiului gradina,facu un semn catre-o albina
"I-ati aripile la spinare si faci popas din floare -n floare,
Dar!!!sa imi aduci precum lumina pe cei ce-i stiu!"
Fugii albina...si se si-toarse-ndata
Cu Gheorghe,Toma si Maria!
"-Poftiti incoa!
Azi planuim casatoria!
-A cui?
-Pai cum a cui?
Nicu si Dana,cei doi copii ce nu-si dau seama!"
Toti okii-albastri se privira,caci fie vorba intre noi
Dintotdeauna 3 ori doi fac sase....
Si sase oki frumosi zambira,
Caci lucru-acesta nu ii mira...
Si zise Domnul:
"-Stati asa,cum credeti voi ca doi olteni,jumate unii prahoveni
Sa fie dati la orisicine?
Nu credeti voi ca e mai bine,sa fie maine laolalta,
Cu toate neamurile-n poarta
Intr-o frumoasa adunare,la Hanul Verde in carare?
Parinte Gheorghe,dumneata
Nu te-ai gandit sa faci ceva ?
Si tu ,Maria,ti-ai dorit ca preferata ta nepoata,
S-o vezi mireasa-n a ta poarta..."
"-Marite Doamne,n-am stiut...
Precum ne spui...am fi putut..."
Grait-a Domnul catre dansii:
"Si eu si voi credem intransii,asa ca hai sa ii fericim de-acuma,
ca viata este numai una!"
Zis si facut!
si iata-ne acum,noi doi copii pe drumul bun!
Caci daca si-au dorit atat ,
Sa spunem"Nu"am fi putut?
Azi precum bine stiti cu totii,
In fata Lui...si-a lor...si-a voastra
Noi am spus "Da"la nunta noastra!
Dragi oaspeti,dragi parinti,dragi frati,
Ca va iubim sa nu uitati!

Vreau sa iti spun ca am avut un pic emotii,iar la un moment dat,m-am uitat la mama si era toata plansa...mi se innecasera si mie corabiile un pic...dar am trecut (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Trebuie sa iti mai spun ca Gheorhe socrul meu(nu l-am cunoscut),fost preot, Toma si Maria ,(bunicii mei din partea mamei) au fost marii absenti de la nunta noastra.Iar asa cum si-ar fi dorit bunii mei,eu am plecat mireasa din curtea lor,dar ei n-au mai fost sa vada...desi eu stiu ca ne-au privit de acolo de sus...
La Hanul Verde am facut nunta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
sper sa fii si tu la fel de fericita cum am fost eu in acea zi! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Katy
post Mar 30 2007, 02:42 PM
Post #14


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 45
Joined: 20-March 07
Member No.: 1,370



Fetelor va multumesc mult de tot si scuze ptr.raspunsul meu cam intarziat(am un bebel plangacios cu dureri de dinti).Asa cum am mai spus nu stiu daca voi respecta toate traditiile dar imi plac foarte mult cu toate ca nu imi sunt prea cunoscute decat ce mi-ati spus voi aici.
Sa stii Zibba ca m-ai facut sa plang!Este atat de frumoasa poezia ta.Sper sa nu plang sa fiu puternica(sunt foarte emotiva (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) )si sa trec cu bine asa cum tu mi-ai spus si aicimerci ptr.urarile tale si eu iti urez in continuare o casnicie perfecta!Subiectul ramane deschis si mai astept raspunsuri ce sper ca nu vor intarzia sa apara.

Multumesc inca odata tuturor! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

QUOTE(mihaela_2006 @ Mar 29 2007, 08:31 PM) *
SI la biserica nasul trebuie sa puna un ban sub covoras, ca sa aiba mirii noroc.
Si la biserica se arunca cu bomboane

Cu bonbon sau cu orez?ce este mai bine?Sau la cununie este cu orez(noi cununati suntem)?Crezi ca este o mare problema daca nasa nu este casatorita cu nasul?Merci mult (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

QUOTE(Diana @ Mar 29 2007, 08:26 PM) *
Da, la "legat", tot nasa ii da un batic miresei: o leaga la cap, gestul insemnind trecerea la statutul de femeie maritata.
Si sa nu uitam de banutii de aur sau argint pusi in pantoful miresei: menirea lor este sa aduca noroc la bani proaspetilor insuratei. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Am vazut intr-un filmulet de la o nunta(ma cultiv (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )ca ea isi tragea baticul dar nu stiu de ce nu avea sonor si asta a fost de vreo cateva ori.Tu stii mai multe Diana despre baticut?Si banutii sper sa fie doar de aur(iti dai seama cate inele si alte podoabe imi fac?) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Multumesc (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

QUOTE(mihaela_2006 @ Mar 29 2007, 08:23 PM) *
Buna. Traditiile difera de la zona la zona, asa ca o sa-ti spun cum e cu traditiile in Braila. Aici nunta incepe de vineri seara,cu "inchinatul betelei", cand soacra mare impreuna cu cateva femei se duce la nasa, si apoi vin impreuna la mireasa acasa. Aici, unde sunt doar femei, nasa ii prinde in par miresei cateva fire de beteala si voalul.
Sambata dimineata nunta pleca de la mire, care se duc apoi sa ia nasa si invitatii acesteia apoi vin la mireasa. Mirele ii duce un buchet nasei si unul miresei. Acasa la mireasa se pun flori in piept invitatilor. De la mireasa se pleaca la cununia civila, apoi fac poze ( care ies mai bine in aer liber), dupa aceea se duc la biserica si apoi la restaurant.
La resturant, dimineata are loc obiceiul numit "legatoare". Acum nasa ii da jos voalul miresei si il pune la o fata necasatorita. Apoi nasa ii da miresei un material, ruj, machiaj, sprey, papuci. Mireasa la randul ei ii da soacrei si nasei un prosop si un sapun.
Uitasem de jucatul gainii. Se face o gaina, se pune pe o tava si i se da nasului(acesta trebuie sa o plateasca), la fratii mirilor se da un prosop mare. La socru mare, nas si mire se da cate un prosop si o pijama.
Am scris cam mult, sper sa va fi fost de folos.

Iti multumesc forte mult si sa stii ca orice informatie imi este necesara si nu numai,ma face mai sigura,stiu ce am de facut.Nu voi incepe de vineri seara dar restul vor fi respectate.Dar de ce trebuie sa le dau nasei si soacrei sapun si prosop?Si Jucatul gainii in ce moment al nuntii se va face?Merci mult trebuie sa imi notez in carnetel si astea. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Mar 30 2007, 03:15 PM
Post #15


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



sa iti traiasca baietelul si sa se faca un voinic!multumesc pentru urari!hai sa iti raspund eu din ce mai stiu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) :
-mireasa incerca sa dea baticul jos...pentru ca baticul e simbolul femeii maritate,iar ea lasa fetele...si trece in grupul femeilor cu familie...incercand sa dea baticul la o parte,vroia sa mai raman un pic"fata" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .voalul tau se pune apoi la o fata necasatorita...mie mi-a pus nasa o esarfa pe cap,ca eu nu am vrut batic (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
-din ce stiu eu...in religia crestin ortodoxa,e obligatoriu ca nasii sa fie casatoriti religios,adica in fata lui D-zeu...asa ca vezi ce faci,sa nu te trezesti la biserica cu surprize.se mai poate sa naseasca tata cu fiica,mama cu fiu,dar necasatoriti nu am auzit. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
-cand se termina slujba,se arunca cu bomboane,orez...semn de bunastare...chiar si cu petale de trandafiri...semn de viata frumoasa...dar intereseaza-te ca sunt niste chestii,imi scapa cum se numesc ce se cumpara gata facute...sunt ca niste pungute de voal cu bomboane,cu grau,orez in ele...eu am facut pentru prietena mea asa ceva,la nunta mea nu am mai avut timp...din nou iti spun,atentie,ca sunt preoti ce nu accepta sa le faci mizerie in biserica sau pe scari,aruncandu-le asa pur si simplu...daca sunt in pachetel e altceva,ca le poti aduna repede...si in plus sunt si mai dragute:)
-jucatul acela al gainii l-am vazut si eu ,dar asa cum l-am vazut mi s-a parut un pic grotesc...venise o chelnerita de la restaurant cu o gaina din care curgeau niste zemuri...si zicea ceva acolo destul de obscen...mai mult kiar s-a suit cu picioarele pe masa nasilor si dansa acolo ca sa ii dea nasul bani...iar ei,saracii,destul de finuti...nu stiau ce sa faca si unde sa se ascunda sa nu curga zeama din gaina aia pe ei... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ...asa ca eu,ca sa nu am surprize din astea am renuntat...
asa ca ia notite!:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_2006
post Mar 30 2007, 04:51 PM
Post #16


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 29-March 07
From: Braila
Member No.: 1,414



La noi bomboanele se arunca cand se inconjoara masa, iar orezul se arunca la iesirea din biserica. La iesirea din biserica poti sa inchiriezi 2 porumbei, pe care le dai drumul.Ei se intorcla cei de la cine i-ai luat.
Baticul i se trage miresei, de 3 ori, dar nu stiu ce inseamna.Era ceva legat de copii parca.
La legatoare, dupa ce termina ce au de facut cu mireasa, este randul nasei sa se aseze pe scaun, iar mireasa ii da un sapun si ii toarna un pahar cu apa peste maini; apoi ii da prosopul ca sa se stearga. Cand torni paharul, trebuie sa-l torni pe tot odata. Apoi se aseaza soacra mare, si faci la fel ca la nasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Katy
post Mar 30 2007, 05:48 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 45
Joined: 20-March 07
Member No.: 1,370



QUOTE(ZIBBA @ Mar 30 2007, 03:51 PM) *
La noi bomboanele se arunca cand se inconjoara masa, iar orezul se arunca la iesirea din biserica. La iesirea din biserica poti sa inchiriezi 2 porumbei, pe care le dai drumul.Ei se intorcla cei de la cine i-ai luat.
Baticul i se trage miresei, de 3 ori, dar nu stiu ce inseamna.Era ceva legat de copii parca.
La legatoare, dupa ce termina ce au de facut cu mireasa, este randul nasei sa se aseze pe scaun, iar mireasa ii da un sapun si ii toarna un pahar cu apa peste maini; apoi ii da prosopul ca sa se stearga. Cand torni paharul, trebuie sa-l torni pe tot odata. Apoi se aseaza soacra mare, si faci la fel ca la nasa.

Da porumbei am deja 50 (IMG:style_emoticons/default/322.gif) dar asa cum a zis Zibba va trebuii saintreb preotul daca pot arunca cu ceva sa nu se supere.Are vreo semnificatie asta cu tot paharul odata?pupici multi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_2006
post Mar 30 2007, 09:37 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 29-March 07
From: Braila
Member No.: 1,414



QUOTE(Katy @ Mar 30 2007, 05:48 PM) *
Da porumbei am deja 50 (IMG:style_emoticons/default/322.gif) dar asa cum a zis Zibba va trebuii saintreb preotul daca pot arunca cu ceva sa nu se supere.Are vreo semnificatie asta cu tot paharul odata?pupici multi

Da. Se zice ca trebuie sa-l torni pe tot odata, ptr ca sa nu-ti dea nasa sau soacra cu "taraita"(asa cum i-ai turna paharul, de mai multe ori).
Acum stii cum e cu superstitiile, unii cred altii nu.De ex la nora mea, nu a stiut si a turnat paharul din doua incercari, si la inceput nu prea s-au inteles cu nasii, dar acum se inteleg foarte bine.
Si pe aici cand ii torni apa soacrei, cineva arunca pe mana soacrei cu scrum de tigara sau coji de la alune,(cica asa o sa taca din gura si nu o sa fie rea (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_2006
post Mar 30 2007, 10:38 PM
Post #19


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 29-March 07
From: Braila
Member No.: 1,414



La noi, cand pleaca mireasa de la ea de acasa, inainte de a iesi din casa, sta in pragul usei iar nasa o inchina cu "turta miresei",( care e taiata dinainte in 4), apoi arunca cele 4 bucati in semnul crucii. Cred ca trebuie sa arunci 3 bucati in casa si una in afara, dar nu mai stiu sigur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Katy
post Apr 2 2007, 09:40 AM
Post #20


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 45
Joined: 20-March 07
Member No.: 1,370



QUOTE(mihaela_2006 @ Mar 30 2007, 09:38 PM) *
La noi, cand pleaca mireasa de la ea de acasa, inainte de a iesi din casa, sta in pragul usei iar nasa o inchina cu "turta miresei",( care e taiata dinainte in 4), apoi arunca cele 4 bucati in semnul crucii. Cred ca trebuie sa arunci 3 bucati in casa si una in afara, dar nu mai stiu sigur.

AA merci Mihaela asta nu stiam!Bine ca mi-ai spus asta cu paharul ca il vars pe tot! (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:41 PM