IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cursuri perfectionare personal didactic
Balthasar
post Aug 5 2006, 09:44 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Stie cineva daca ai nevoie de o facultate care pregateste personalul didactic pentru a avea acces la cursurile de perfectionare? Ma intereseaza de asemenea si pasii care trebuie urmati pentru a putea deveni profesor universitar. Institutiile de invatamant nu sunt civile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 6 2006, 09:38 AM
Post #2





Musafir






salut!
ce intelegi tu prin cursuri de perfectionare?
la mine in facultate (civila) ca sa ramai in cadrul facultatii trebuia sa indeplinesti anumite conditii ca medie de absolvire (licenta + ani de studii), sa fie posturi libere in schema personalului didactic si sa treci de examen.
Pasii sunt:
- preparator
- asistent
- lector
- conferentiar
- profesor;
NU pot fi sarite etapele (de la preparator sa ajungi lector direct); fiecare etapa are o durata minima.
cred ca inscrierea ca personal didactic in invatamantul superior este conditionata si de un master;nu mai tin minte.
in general astea sunt etapele; diferente sunt de la o facultate la alta dar minore.
cel mai simplu, vezi pe site-ul facultatii tale ca trebuie sa fie informatii.
ce ai facut la admitere? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Aug 6 2006, 11:05 AM
Post #3


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Am picat. Desi mi-e ciuda ca puteam intra daca ma straduiam putin mai mult. Revin la anul cu forte proaspete si intru atunci.

Trec in viteza a 3a cu antrenamentele si alimentatia, mi-am stabilit niste obiective ( de ex 8% grasime corporala sau mai putin, 5km+ alergare, 20 tractiuni la ceafa, 50 flotari etc). Am planul de actiune, am cunostintele, am vointa. Trebuie sa las timpul sa treaca si se vor vedea rezultatele.

M-am gandit ca in viitor sa activez drept cadru didactic, cel mai probabil la educatie fizica. Dar este bine sa te informezi din timp pentru a sti ce ai de facut pe parcurs. Oricum aveam de gand sa fac mastere in domeniu. Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Aug 7 2006, 08:55 AM
Post #4


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Pentru a functiona ca si profesor de sport in cadrul scolilor generale,licee ai nevoie doar de acel modul psihopedagogic care se face in cadrul facultatii.
Concurenta in cazul catedrelor de sport e destul de mare din cate stiu eu.

Succes!
P.S. Si eu am picat in primul an la faculta! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ma bucur din suflet ca ai o atitudine pozitiva.Eu eram disperata desi acum privind in urma zambesc.A fost rascruce de drum.Cred lucrurile de genul acesta se intampla pentru ca asa ne e scris.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Aug 7 2006, 01:00 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Am cont pe SEI, am incercat sa iau legatura cu cativa lectori de acolo dar fara succes si nu prea mai postez acolo.

Acest modul psihopedagogic se face in anul I si este suficient pentru o echivalare? Adica daca renunt la Litere dupa ce termin primul an (intru in Bucuresti) ? Pe mine ma intereseaza institutiile militare.

Cat despre concurenta, la ceea ce intentionez sa fac, voi fi primul din tara. Acum depinde daca ideea va prinde la public.

La anul intru, there's no doubt about it. Pana atunci, capul sus, antrenamente, studiu ( peste o sapt, sa termin cu lucrul la site ) si rabdare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:39 AM